Express-Miejski.pl

Przygotuj swoj samochód do zimy

opona zimowa fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że nadchodzący zimowy okres wymaga szczególnych przygotowań pojazdu. Pozwoli to na bezpieczniejsze, a także bezawaryjne użytkowanie.

Pomimo, iż nie ma w Polsce takiego obowiązku, wymień opony na zimowe. Opony takie zwiększają bezpieczeństwo jazdy. Należy pamiętać, że spadek temperatury poniżej 7°C znacząco obniża własności opon letnich. Jadący ośnieżoną drogą na letnich oponach z prędkością 50 km/h samochód, ma drogę hamowania o 23 m dłuższą, niż ten sam pojazd wyposażony w opony zimowe.

Opony zimowe można bardzo łatwo rozpoznać. Będą one posiadały oznaczenie w postaci śnieżynki lub znaki literowe „M+S”. Pamiętajmy także, że sprawność opon zimowych wzrasta proporcjonalnie do wysokości ich bieżnika, innymi słowy im wyższy bieżnik, tym lepszą będziemy mieli przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni.

Bezwzględnie należy wymienić płyn w zbiorniku spryskiwaczy na zimowy. Zapobiegnie to zamarzaniu wody lub letnich płynów. W okresie zimowym dużo częściej szyby naszego samochodu są narażone na zachlapania i wówczas szybkie i skuteczne usunięcie brudu jest możliwe dzięki odpowiednio dobranemu płynowi. 

Należy sprawdzić czy w układzie chłodzenia posiadamy płyn odpowiedni do warunków zimowych. Może się zdarzyć, że nabyliśmy pojazd i nie wiemy jaki płyn znajduje się w chłodnicy i całym układzie. W takim przypadku zawsze warto sprawdzić jego temperaturę krzepnięcia i ewentualnie wymienić go na taki, który będzie zachowywał swoje własności także w temperaturach poniżej 0°C.

Oprócz kilku sprawdzeń i czynności które wykonamy przed pierwszymi mrozami i śniegami pamiętajmy o dodatkowym wyposażeniu naszego pojazdu w narzędzia, które będą nam pomocne w najmniej oczekiwanych momentach. Zasadnym jest posiadanie w bagażniku linki holowniczej, odmrażacza do szyb, skrobaczki, zmiotki do oczyszczenia pojazdu ze śniegu, saperki, a jeśli wybieramy się w teren górzysty i zaśnieżony także łańcuchów - warto przećwiczyć ich zakładanie gdy jeszcze nie ma śniegu i nie są nam one potrzebne.

KPP w Ząbkowicach Śląskich

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA