W poniedziałek 8 marca na wrocławskim Rynku oficjalnie rozpoczęto obchody Roku z Marianną Orańską. W tym dniu Marianna Orańskiej oficjalnie wjechała do Stolicy Dolnego Śląska i zapoczątkowała cykl imprez.
W 2010 r. przypada 200. rocznica urodzin królewny Marianny Orańskiej, córki Wilhelma I Orańskiego króla Niderlandów, która część życia spędziła na terenie dzisiejszego Dolnego Śląska.
W poniedziałek 8 marca otwarto wernisaż plenerowej wystawy fotograficznej dotyczącej szlaku Marianny Orańskiej oraz wystawiono spektakl - happening w wykonaniu aktorów Teatru Na Bruku.
Na scenie Kameralnej Teatru Miejskiego odbył się spektakl pt. "Konferencja na granicy dwóch światów" w wykonaniu aktorów Teatru nie Jednego Aktora z Bystrzycy Kłodzkiej oraz ogłoszono wyniki konkursu "Śladami Marianny Orańskiej" zorganizowanego przez UMWD oraz DCDNiI.
W tym samym czasie gminy i powiaty leżące na Szlaku Marianny Orańskiej prezentowały w centrum miasta swoje atrakcje. Nie zabrakło oczywiście stoiska Ziemi Ząbkowickiej, które zorganizował Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego. W namiocie wystawienniczym prezentowały się również Gmina Złoty Stok oraz Kamieniec Ząbkowicki.
Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że organizatorzy całego wydarzenia nie przyłożyli się zbytnio do reklamy tego wydarzenia, przez co wiele osób, które odwiedzały namiot na wrocławskim Rynku wchodziły tam w przekonaniu, że zakupią w nim kwiaty na Dzień Kobiet.
Dużym minusem było też samo miejsce wystawy poszczególnych gmin i powiatów. Każde z nich musiało zadowolić się jedynie szkolną ławką i dwoma krzesełkami i na tym oprzeć całą prezentację, do czego wiele grup nie było przygotowanych. Nie ukrywamy także, że okolice wrocławskiego Rynku nie są zbytnio przyjazne dla kierowców i trafienie na wolne miejsce parkingowe jest prawie tak samo prawdopodobne jak trafienie czwórki w totka, a zatem często zdarzało się, że przedstawiciele wystawców musieli nosić przygotowane prezentacje nawet po kilkaset metrów.
Starostwo Powiatowe / ankli
REKLAMA
REKLAMA