20 lutego w Twierdzy Srebrna Góra odbył się Konwent Powiatów Dolnego Śląska. Powiat Ząbkowicki reprezentowali starosta Roman Fester i Dariusz Małozięć, wicestarosta.
Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat sytuacji gospodarczej na Dolnym Śląsku, a także aktywizacji turystycznej regionu, która szczególnie w okresie popowodziowym jest istotna dla naszego terenu.
Przybyłych gości powitał starosta Roman Fester, który przedstawił pokrótce charakterystykę powiatu ząbkowickiego zwracając uwagę na walory turystyczne ziemi ząbkowickiej. Wspomniał m.in. o Kopalni Złota w Złotym Stoku, Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, cudownej 1000-letniej figurce znajdującej się w Bazylice Mniejszej, Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich i Twierdzy Srebrna Góra, w której odbywał się konwent. - To jedna z większych atrakcji turystycznych nie tylko naszego powiatu, ale również w kraju i na świecie. [...] Prowadzenie obrad w takim miejscu ma szczególny wymiar i cieszymy się, że możemy tutaj gościć - mówił szef powiatu. - W każdej z siedmiu gmin mamy bardzo ciekawe miejsca, myślę że godne tego, żeby tam też się taki konwent odbył. Od Gór Bardzkich po Góry Sowie ciągnie się bardzo ciekawa część naszego powiatu, która wiąże się z wieloma atrakcjami związanymi z aktywnością fizyczną, spływy pontonowe czy trasy rowerowe - prezentował starosta.
W dalszej części głos zabrała wójt Katarzyna Ruszkowska, która opowiedziała przybyłym gościom o szeregu prac przeprowadzonych na Twierdzy Srebrna Góra w ciągu ostatnich lat. - [...] W ciągu trzech lat zainwstowaliśmy w obiekt 54 mln zł. W ciągu trzech lat zrealizowaliśmy trzy projekty - projekt europejski, projekt norweski i malutki projekt Interreg. 26 mln zł ze środków europejskich zainwestowaliśmy w część restauracyjną, część hotelową, natomiast ze środków norweskich udało nam się zrealizować część multimedialną [...] - mówiła szefowa stoszowickiej gminy. Podkreślała, że sam proces realizacji pozyskania środków przez spółkę Twierdza Srebrna Góra nie był łatwy, a w trakcie prowadzonych prac niejednokrotnie trzeba było mierzyć się z trudnościami i wyzwaniami, zarówno pod kątem finansowym jak i pracami technicznymi. Dziś jednak obiekt dysponuje hotelem, restauracją i wciąż się rozwija, przede wszystkim dzięki temu, że zajmują się nim ludzie z pasją, którzy niejednokrotnie poświęcają swój prywatny czas, by twierdzę udoskonalać.
- Jako gmina staramy się pozyskiwać środki europejskie na wiele inwestycji, zachęcać inwestorów. W międzyczasie pojawiło się wiele trudności, w tym powódź, która oczywiście nie dokonała takich zniszczeń jak w powiecie kłodzkim, ale wiele budynków ucierpiało, w tym te użyteczności publicznej. Oprócz zniszczeń powódź odbiła się rykoszetem na turystyce. Liczba odwiedzających spadła o 30 proc. Kiedy dzwonili do mnie zaprzyjaźnieni samorządowcy z pytaniem, czego jeszcze potrzebujemy, mówiłam, że przede wszystkim turystów. Wszystkie gminy naszego powiatu w dużej mierze opierają się na turystyce, odwiedza nas wiele wycieczek szkolnych czy grup zorganizowanych. We wrześniu wiele rezerwacji zostało przesuniętych albo odwołanych. Przewidujemy, że w maju ruch turystyczny z powrotem ruszy - mówiła Katarzyna Ruszkowska. Wójt wspomniała również o Twierdzy Srebrna Góra, która znajduje się na pierwszym miejscu listy informacyjnej do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, łącznie z trzema innymi twierdzami na tak zwanej skale, budowanych na szczytach góry. - To są dwie takie budowle we Włoszech i jedna w Niemczech. Trzymajcie Państwo kciuki, ponieważ na Dolnym Śląsku są obecnie tylko trzy obiekty na liście UNESCO - dwa Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy oraz Hala Stulecia. Wśród ubiegających się o to wyróżnienie jest również Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - dodawała szefowa stoszowickiej gminy, życząc jednocześnie wszystkim przybyłym owocnych obrad i niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzenia obiektu.
W dalszej kolejności głos zabrał Jan Dzięcielski - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu oraz Krzysztof Gajewski - pełnomocnik zarządu spółki Tauron ds. kontaktu z samorządami. W późniejszej części do uczestników spotkania dołączyła Anna Żabska - wojewoda dolnośląski, której wystąpienie dotyczyło sytuacji popowodziowej w regionie. Wojewoda przedstawiła co już udało się zrobić po powodzi i jakie działania będą podjęte w następnej kolejności. Rozmawiano też o nowej ustawie o ochronie ludności – jakie zmiany wprowadza i jak będą one wdrażane w regionie.
Konwent Powiatów Dolnego Śląska potrwa dwa dni. Dla starostów i gości przewidziano m.in. nocne zwiedzanie Twierdzy Srerbna Góra.
em24.pl
Trwa Konwent Powiatów Dolnego Śląska w Twierdzy Srebrna Góra
2025-02-21 08:14:30
gość: ~powiat
Pionek Roman żadnych osiągnięć w POwiecie ile to już lat.....Człowiek bez honoru i ambicji
2025-02-21 08:41:12
gość: ~JAN
Zrób tyle co on a potem pisz. Sam przecież możesz kandytować, ale lepiej wsadzić łeb w agrest i pisać głupoty.
2025-02-21 08:51:31
gość: ~powiat
@~JAN HA HA POdaj jakie ma osiągnięcia......Ale najpierw wyparz jadaczkę
2025-02-21 09:38:00
gość: ~Jolka
Czekam na wyniki, tej gadki szmatki.
2025-02-21 11:12:38
gość: ~Turysta
Nasz powiat rozciąga się od Gór Złotych, poprzez Góry Bardzkie, do Gór Sowich. Takie małe sprostowanie
2025-02-21 14:25:10
gość: ~Bronek
Tylko co robią Referaty Promocji Starostwa i poszczególnych gmin, szczególnie teraz kiedy branża, nie tylko w naszym regionie, notuje spadki dochodu na poziomie 50-60% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W ostatnim czasie w powiecie przybyło zabytków ze statusem "Pomnik historii".
Wbrew pozorom ta droga na listę UNESCO jest bardzo daleka.
2025-02-21 19:32:57
gość: ~Beta
ostatnio dodany post
@~Bronek
Referat promocji w starostwie nie potrafił wypromować jedynej placówki turystycznej, jaką powiat zarządzał. Żadnej reklamy, nawet wzmianki na stronie starostwa o DWD. Porażka.
2025-02-21 18:35:50
gość: ~Budka
To prawda że przybywa nam zabytków, kto o nich wie. Uważam że musi być koordynator szlaków z pomysłami i możliwościami promocji powiatu. Do tego potrzebna jest kasa i odpowiedni człowiek. zamiast bić pianę szanowni burmistrzowie z organizujące spotkanie z tymi pasjonatami historii naszego powiatu.
REKLAMA
REKLAMA