Express-Miejski.pl

Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie tylko do czerwca. Rada powiatu podjęła uchwałę ws. likwidacji

Od 1 lipca 2025 roku Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie po ponad 30 latach istnienia będzie już tylko

Od 1 lipca 2025 roku Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie po ponad 30 latach istnienia będzie już tylko fot.: mp

Od 1 lipca 2025 roku przestanie istnieć Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie. Taką uchwałę podjęła rada powiatu na styczniowej sesji.

Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji było możliwe po otrzymaniu pozytywnej opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Taka została wyrażona pismem z dnia 20 grudnia 2024 roku.

Pracownicy placówki, według zapewnień starosty Romana Festera, otrzymają propozycję pracy w innych jednostkach, dla których organem zarządzającym jest Powiat Ząbkowicki. – W tej chwili jest przygotowywany taki proces, dla większości pracowników są miejsca już przygotowane – mówił włodarz powiatu. Podkreślał też, że ostateczna decyzja będzie należała indywidualnie do każdego z pracowników. To oni zadecydują czy przyjmą propozycję zmiany miejsca pracy, czy też nie. Jeśli nie, wówczas będzie przysługiwała im odprawa z tytułu likwidacji zakładu pracy.

Radna Ewa Figzał (PO) będąca członkiem zarządu powiatu, mówila, że uchwałę o likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych przy ul. Polnej w Bardzie rada powiatu podejmuje nie dlatego, że chce, ale po dokonaniu analizy stwierdza, że formuła funkcjonowania DWD w obecnej formie po prostu się wyczerpała.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Kazimierz Piątkowski (PiS). Zauważał, że obiekt już kilka lat temu przestał pełnić rolę domu wczasów dziecięcych i podkreślił, że „nie ma co utrzymywać fikcji”. Dodawał jednak że chciałby poznać dalsze plany na funkcjonowanie obiektu, a konkretnych informacji w tej sprawie, mimo upływu czasu, nie ma. Poinformował, że właśnie z tego powodu radni Prawa i Sprawiedliwości „wstrzyma się” od głosu przy podejmowaniu uchwały odnośnie likwidacji.

Wicestarosta Dariusz Małozięć (PO) odpowiadając radnemu poinformował, że zostało ogłoszone zapytanie ofertowe na przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego, który ma na celu przygotować dokumentację dostosowania obiektu po DWD do pełnienia funkcji domu pomocy społecznej. W obiekcie miałby zostać utworzony nowy dom pomocy społecznej, bądź też przeniesiony Dom Pomocy Społecznej „Oleńka” funkcjonujący aktualnie przy ul. Głównej w Bardzie.

Wicestarosta zapewnił, że obiekt po domu wczasów dziecięcych na pewno nie pozostanie pusty i zostanie zagospodarowany. - Program funkcjonalno-użytkowy ma zostać przygotowany najpóźniej do końca maja i wskaże nam jakie działania w obiekcie należy wykonać żeby spełniał on wymogi rozporządzenia, które określa standardy jakimi mają się posługiwać domy pomocy społecznej. Dalsze decyzje podejmiemy po otrzymaniu tego dokumentu – wyjaśniał Dariusz Małozięć.

Aktualnie DPS „Oleńka” przy ul. Głównej w Bardzie podlegający pod Powiat Ząbkowicki działa w budynku będącym własnością gminy na podstawie umowy użytkowania zawartej pod koniec 1994 roku. W momencie przeniesienia podopiecznych DPS „Oleńka” do aktualnej siedziby Domu Wczasów Dziecięcych przy ul. Polnej obiekt albo wróci w zarządzanie gminy, albo zostanie przekazany przez gminę Powiatowi Ząbkowickiemu. Wątpliwości budzi jednak jego stan. – Budynek „Oleńki” wymaga gruntownych nakładów. Tam trzeba zrobić w tej chwili pokrycie dachowe i wyremontować piony kanalizacyjne czy przerobić kuchnię […]. Zwrócimy się w najbliższym czasie do burmistrz Barda i do rady miejskiej o przekazanie tego obiektu, bo już wcześniej chcieliśmy wykonać prace remontowe, ale wówczas nie było odzewu. Zobaczymy jakie teraz będzie stanowisko i do tej decyzji gminy dostosujemy nasze dalsze działania […] – mówił starosta Roman Fester. Szef powiatu podkreślał, że na chwilę obecną trzeba jeszcze poczekać na konkretne informacje w jaki sposób budynek po DWD będzie wykorzystywany. Dużo zależy od decyzji zarówno bardzkiej rady miejskiej, jak i kosztorysu prac związanego z adaptacją obiektu przy ul. Polnej. Kierunek wyznaczony jednak przez zarząd powiatu jest znany.

Tym samym wydaje się, że „upadł” temat omawiany przez radnych podczas grudniowej komisji wspólnej Rady Powiatu Ząbkowickiego, na którym mówiono o tym, aby obiekt po Domu Wczasów Dziecięcych wydzierżawić „na zewnątrz”. Zainteresowanie takim rozwiązaniem wyrażał jeden z przedsiębiorców działający na terenie gminy Bardo, który był obecny na posiedzeniu komisji i przedstawił swoją wstępną koncepcję funkcjonowania obiektu. Choć spora część radnych optowała wówczas za tym rozwiązaniem, to podczas ostatniej sesji temat ten nie został poruszony.

Ostatecznie uchwała o likwidacji Domu Wczasów Dziecięych w Bardzie została podjęta przy 10 głosach „za” i 6 „wstrzymujących się”. Głosów sprzeciwu nie było. Proces formalnej likwidacji obiektu potrwa przez najbliższe pięć miesięcy. Od 1 lipca 2025 roku Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie po ponad 30 latach istnienia będzie już tylko wspomnieniem.

em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie tylko do czerwca. Rada powiatu podjęła uchwałę ws. likwidacji

    2025-02-03 09:11:56

    gość: ~Mieszkaniec

    Czyli tak jak chcieli tak zrobili

  • 2025-02-03 09:40:37

    gość: ~bardo

    a co będzie z dyrektorem Waszczukiem???przecież za 12-cie tys.zł/mies.emerytury mundurowej,nie da się wyżyć???ale kumpel Romek ze starostwa,napewno ma już nową fuchę dla Marka,rodzina Soprano trzyma się mocno w całej Polsce

  • 2025-02-03 10:40:07

    gość: ~Xxx

    @~bardo
    Do Kamieńca cały czas tworzone są stanowiska!:)

  • 2025-02-03 09:46:01

    gość: ~Samowolaidziezgory

    Jak to jest że przewodniczący zabiera głoś w punkcie wnioski i oświadczenia osobie przy mikrofonie argumentując że komisja trwa już za długo. Jeśli było by 100 wnioskodawców to powinniście ich wysłuchać choćby nawet do 3 rano. Jeśli przewodniczący miał zaplanowane spotkanie na 14 to są jeszcze obok zastępcy i mogą prowadzić dalej sesje coś na wzór marszałków w sejmie.
    Zachowanie poniżej karygodnej.

  • 2025-02-03 10:26:25

    gość: ~widz

    @~Samowolaidziezgory

    Dobrze zrobił przewodniczący, bo tych obłudnych trosk o pracowników nie można było słuchać, wszyscy poznali się na "trosce" dyrektora o pracowników. Rada powiatu i zarząd dostali list od pracowników, troskliwy dyrektor wzywał podpisanych pracowników i groził sądem , tak jak rademu Maj, zastraszeni pracownicy wycofywali swoje podpisy (jak TUSK), martwili się, że się zemści i tak się stało. Ci pracownicy którzy mieli odwagę mówić o poczynaniach menadzera już dawno nie pracują, odważniejsi wystapili do sądu pracy i udowodnili fachowość zarządzającego DWD, wygrali i dostali wysokie odszkodowania. Starosta dobrze znał sytuację, zarzadzanie przez konflikt.

  • 2025-02-03 10:39:52

    gość: ~Samowolaidziezgory

    @~widz
    Nie wypowiadam się o mówcy i tego co mówił. I jakie argumenty przedstawia. Takie tłumaczenia przewodniczącego są na praktycznie każdej sesji. Że czas się kończy nawet podczas dyskusji pomiędzy orzechowympo-pisem.

  • 2025-02-03 10:41:12

    gość: ~sasiad dwd

    @~widz

    Przez cały tydzień widzę o stałej porze osoby, które przychodzą w porze obiadu.
    Prawdopodobnie do dwd chodzą byli pracownicy po obiady. Czy oni płacą za te obiady i ile płacą ? Jeżeli DWD utrzymuje powiat to z czyjej kasy są te obiady finansowane. Ktoś mi mówił że w szkole podstawowej nie mógł kupić obiadów bo to niezgodne z prawem oświatowym. Ktoś wie jak to jest.

  • 2025-02-03 10:57:46

    gość: ~prawnik

    @~sasiad dwd

    Ciekawi mnie stanowisko powiatu - zwalnianym pracownikom obiecuje się odprawy. W wystąpieniu mówiono , że obecnie pracuje tam 14 osób to jest mniej niż 20 os. Jak to się ma do poniższego stanowiska:

    W wyjaśnieniach Państwowej Inspekcji Pracy czytamy, że :

    „Uzyskanie prawa do odprawy jest uwarunkowane łącznym spełnieniem trzech przesłanek tj.:

    po pierwsze, pracodawca musi zatrudniać powyżej 20 pracowników w momencie składania pracownikowi oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy lub podpisywania zgodnego oświadczenia w sprawie rozwiązania umowy,

    po drugie, musi dojść do rozwiązania umowy o pracę w trybie porozumienia stron lub w trybie wypowiedzenia umowy przez pracodawcę,

    po trzecie, wyłączną przyczyną rozwiązania umowy musi być przyczyna niedotycząca pracownika (m.in. przyczyna ekonomiczno-finansowa lub organizacyjno-strukturalna, taka jak likwidacja stanowiska pracy, restrukturyzacja zakładu pracy, upadłość lub likwidacja pracodawcy). Wobec tego, prawa do odprawy nie uzyska pracownik, po którego stronie stoi przyczyna rozwiązania umowy o pracę (np. nieefektywność w pracy, niewykonanie polecenia pracodawcy lub utrata uprawnień do wykonywania pracy).”

    To jaka będzie podstawa prawna tych odpraw?

  • 2025-02-03 11:16:57

    gość: ~prawnik

    @~sasiad dwd

    Zgodnie z przepisami :
    Pracownik może zakupić posiłek w szkole dla siebie, ale już nie może zakupić obiadu dla członków rodziny. Uczeń płaci za obiad tylko koszt zużytych produktów ale pracownik musi zapłacić pełny koszt przygotowania posiłku ( produkty, obsługa, energia, woda itp)

  • 2025-02-03 11:34:07

    gość: ~Ktototaki

    @~prawnik
    A może powinien być zapis że kupuje posiłek i je w miejscu zatrudnienia. Bo ja mogę też powiedzieć że kupuje 6 porcji bo ja dużo jem.

  • 2025-02-03 11:43:20

    gość: ~prawnik

    ostatnio dodany post

    @~Ktototaki

    w przepisach nic nie ma o apetycie i porcjach

REKLAMA