Express-Miejski.pl

W głąb przeszłości. Prelekcja o historycznych ciekawostkach gminy Kamieniec Ząbkowicki [foto]

Ciekawostki o gminie Kamieniec Ząbkowicki w zasobie Archiwum Państwowego we Wrocławiu

Ciekawostki o gminie Kamieniec Ząbkowicki w zasobie Archiwum Państwowego we Wrocławiu fot.: Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

5 września w historycznych stajniach Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim odbyło się spotkanie miłośników lokalnej historii.

Wydarzenie zorganizowane przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim, we współpracy z Gminnym Centrum Kultury przyciągnęło szeroką publiczność, chętną do zgłębienia przeszłości regionu. W centrum uwagi znalazła się prelekcja, w której przedstawiono materiały archiwalne, dotychczas nieudostępniane publicznie.

Podróż przez archiwalne dokumenty

Prezentację poprowadził Łukasz Pintal, archiwista z kamienieckiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu, który zaprezentował uczestnikom unikalne dokumenty. Materiały te, związane z historią gminy Kamieniec Ząbkowicki, po raz pierwszy zostały udostępnione szerokiej publiczności.

- Dokumenty przedstawione podczas tej prelekcji dały nam rzadką okazję do wglądu w mniej znane rozdziały przeszłości gminy Kamieniec Ząbkowicki – skomentował jeden z uczestników. - To była wyjątkowa okazja, by na nowo wgłębić się z naszą lokalną historię.

Oprócz historycznych ciekawostek, Klaudia Wojtas odczytała artykuł sprzed lat, opisujący tajemnicze, kryminalne wydarzenie z przeszłości Kamieńca Ząbkowickiego, co dodało spotkaniu nutki intrygi.

Zmiany w Archiwum

Spotkanie było również symbolicznym momentem dla oddziału Archiwum Państwowego, ponieważ po raz pierwszy publicznie w nowej roli wystąpiła Agata Grygowska-Borek, nowa kierownk oddziału w Kamieńcu Ząbkowickim. Objęła ona stanowisko po Gabrielu Widuchu, który niedawno został mianowany zastępcą Dyrektora Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Ich awans został oficjalnie potwierdzony podczas ceremonii we Wrocławiu, która miała miejsce 2 września 2024 roku z udziałem całej kadry kierowniczej Archiwum. Oboje – zarówno Gabriel Widuch, jak i Agata Grygowska-Borek – zostali docenieni za swoje zaangażowanie, a przed nimi postawiono wyzwanie dalszego rozwijania misji archiwum, jaką jest zachowanie i promowanie historycznych zasobów Polski.

Szersze znaczenie odkryć archiwalnych

Choć prelekcja skupiła się na lokalnej historii, podkreśliła szerszy trend wzrastającego zainteresowania badaniami archiwalnymi w różnych regionach. Pasjonaci na nowo odkrywają przeszłość, starając się lepiej zrozumieć, jak wpływała ona na teraźniejszość. Wydarzenia takie jak to w Kamieńcu Ząbkowickim, oferują cenną platformę do tego typu odkryć, ułatwiając mieszkańcom nawiązanie głębszej relacji z wydarzeniami historycznymi, które kształtowały ich miejscowość.

- Udostępniając te dokumenty, nie tylko rzucamy światło na przeszłość, ale także budujemy silniejszą więź z tożsamością naszych małych ojczyzn. Chodzi o to, by zrozumieć, skąd pochodzimy, i wykorzystać tę wiedzę do kształtowania przyszłości - mogliśmy usłyszeć z ust jednego z organizatorów.

Z nadzieją na przyszłość

Prezentacja zakończyła się nieformalną dyskusją w kuluarach, podczas której uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami i wymieniali spostrzeżenia na temat przedstawionych dokumentów. Organizatorzy zapewnili słuchaczy, że planowane są kolejne spotkania, które umożliwią dalsze odkrywanie nieznanych zasobów historycznych zgromadzonych w archiwach.

Dla tych, którzy mogli uczestniczyć w spotkaniu, wydarzenie to przypomniało, że historia nie jest statycznym reliktem, lecz żywą częścią ciągłej narracji danej społeczności. W miarę odkrywania kolejnych dokumentów mieszkańcy Kamieńca Ząbkowickiego będą mieli liczne okazje, by kontynuować swoją podróż w głąb lokalnej przeszłości.


RELACJA ŁUKASZA PINTALA - archiwisty:

W dniu 5 września 2024 roku w Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim odbyła się prelekcja ,,Ciekawostki o gminie Kamieniec Ząbkowicki w zasobie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim oraz Gminne Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim z inicjatywy Burmistrza Kamieńca Ząbkowickiego - Pana Sylwestra Kowala.

Wszystkich zgromadzonych przywitała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim - Pani Lidia Jagoda, która następnie przekazała głos Kierownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim - Pani Agacie Grygowskiej-Borek. Kamienieccy archiwiści w osobach Klaudii Wojtas i Łukasza Pintala zaprosili wszystkich zgromadzonych w archiwalną podróż po gminie Kamieniec Ząbkowicki. W czasie prelekcji zaprezentowano materiały archiwalne dotyczące wszystkich miejscowości gminy Kamieniec Ząbkowicki: Byczeń, Chałupki, Doboszowice, Kamieniec Ząbkowicki (również Goleniów Śląski), Mrokocin, Ożary, Pomianów Górny, Sławęcin, Sosnowa, Starczów, Suszka, Śrem i Topola, jak również nieistniejącej wsi Pilce.

W czasie archiwalnej podróży wszyscy wraz z prelegentem mogli przemieszczać się do kolejnych miejscowości wsłuchując się w ciekawe opowieści o ich historii oraz poznając często nieznane wątki historyczne. Przedstawione materiały archiwalne w większości były prezentowane po raz pierwszy tak szerokiej publiczności. Prelekcję ubogacono dużą ilością skanów materiałów archiwalnych dotyczących np. Szkoły Pszczelarskiej w Byczeniu z 1947 roku, kościoła w Chałupkach z XVIII wieku, planu utworzenia gromady przodującej w Doboszowicach, sprzedaży pomnika Nike w 1955 roku, cmentarza radzieckiego w Kamieńcu Ząbkowickim, Szkoły Powszechnej w Goleniowie Śląskim, wyborów sołtysa w sołectwie Mrokocin w 1945 roku, straży pożarnej w Ożarach w 1945 roku, zbiornika Kamieniec z 1915 roku, likwidacji szkoły w Pomianowie Górnym, szkoły podstawowej w Sławęcinie i w Sosnowie, danych statystycznych wsi Starczów w 1945 roku, założeniu straży pożarnej w Suszce oraz w Topoli, a także spółdzielni produkcyjnej w Śremie.

Łącznie zaprezentowano 64 skany materiałów archiwalnych z zasobu Oddziału w Kamieńcu Ząbkowickim (w tym jeden z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu). Skany wykonano między innymi z zespołu numer 84/2/0 Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich 1945 - 1950 [1959], numer 84/5/0 Powiatowa Rada Narodowa i Wydział Powiatowy w Ząbkowicach Śląskich 1945 - 1950, numer 84/46/0 Akta gminy Kamieniec Ząbkowicki powiat ząbkowicki 1945 - 1954 [1955], numer 84/64/0 Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Kamieńcu Ząbkowickim powiat ząbkowicki 1955 - 1972, numer 84/550/ Akta majątku Chałupki (Herrschaft Neuhaus) 1607 - 1878, numer 84/635/0 Biuro Informacyjne W. Schimmelpfeng - Niemiecka Wywiadownia Sp. z o.o. (Auskunftei W. Schimmelpfeng - Deutsche Auskunftei G.m.b.H.) 1888 - 1945, numer 84/1101/0 Sejmik Samorządowy Województwa Wałbrzyskiego w Wałbrzychu 1990 - 1998 [1999].

Po wysłuchaniu opowieści o dziejach naszej gminy wszyscy otrzymali reprodukcję mapy gminy Kamieniec Ząbkowicki z 1946 roku, a chętni wpisali się do księgi pamiątkowej. Tym samym kamieniecki Oddział Archiwum Państwowego rozpoczął cykl spotkań dotyczących historii wszystkich miejscowości gminy Kamieniec Ząbkowicki. Następnym przystankiem archiwalnej podróży będzie wieś Starczów. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • W głąb przeszłości. Prelekcja o historycznych ciekawostkach gminy Kamieniec Ząbkowicki [foto]

    2024-09-07 16:23:23

    gość: ~Hola

    A pani Lidia to nie miała już podziękować za stanowisko? Podobno uczy na półtorej etatu w szkole, jak w takim razie sprawuje obowiązki dyrektora skoro nie ma jej całymi dniami na stanowisku?

  • 2024-09-07 21:26:06

    gość: ~M12

    ostatnio dodany post

    Super spotkanie. Bardzo ciekawa prezentacja. Najlepsi Łukasz Pintal Klaudia Wojtas i Pani kierownik

REKLAMA