Express-Miejski.pl

Złodziej uzyskał dostęp do jej konta bankowego. Straciła blisko 5 tys. zł

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

W ubiegłym tygodniu nieznany sprawca przełamując zabezpieczenia w postaci loginu i hasła uzyskał dostęp do konta bankowego mieszkanki powiatu ząbkowickiego.

Sprawca przy pomocy kodów BLIK wypłacił z konta pieniądze w kwocie 4850 zł.

W erze cyfrowej, gdzie internet stał się integralną częścią naszego życia, rośnie niestety także ryzyko padnięcia ofiarą oszustw internetowych. Jednym z najpowszechniejszych i groźnych zagrożeń są próby wyłudzenia haseł, loginów oraz kradzież pieniędzy z konta bankowego. Oto, jak możesz chronić się przed tymi podstępnymi praktykami.

1. Silne Hasła i Unikalne Loginy:
Używaj silnych haseł, składających się z różnych znaków, wielkich i małych liter oraz liczb. Unikaj łatwych do odgadnięcia kombinacji. Dodatkowo, używaj unikalnych loginów dla różnych usług online.

2. Dwuetapowe Uwierzytelnianie:
Włącz dwuetapową autentykację, gdy tylko jest to możliwe. To dodatkowa warstwa ochrony, która wymaga podania dodatkowego kodu, zazwyczaj wysyłanego na twój telefon, oprócz hasła.

3. Uważaj na Phishing:
Bądź czujny na podejrzane wiadomości e-mail, strony internetowe czy komunikaty. Phishing to częsta technika oszustów, polegająca na podszywaniu się pod zaufane instytucje w celu wyłudzenia poufnych danych.

4. Regularne Aktualizacje Oprogramowania:
Upewnij się, że oprogramowanie na twoim urządzeniu jest zawsze aktualne. Producent oprogramowania często wypuszcza aktualizacje, które poprawiają bezpieczeństwo.

5. Korzystaj z Bezpiecznych Połączeń:
Unikaj korzystania z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, szczególnie podczas dokonywania transakcji finansowych. Korzystaj z wirtualnych prywatnych sieci (VPN), aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

KPP Ząbkowice Śląskie

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Złodziej uzyskał dostęp do jej konta bankowego. Straciła blisko 5 tys. zł

    2024-01-16 15:11:43

    gość: ~Ziębiczanin

    ostatnio dodany post

    Mam poważne zarzuty do tego tekstu
    - Po pierwsze nagłówek pod zdjęciem mówi o "przełamaniu zabezpieczenia w postaci loginu i hasła" jednak nie jest napisane jak dokładnie doszło do złamania (oraz jakich konkretnych zabezpieczeń). Nie ma informacji jakiego banku dotyczy owe oszustwo.

    - Po drugie w tekście ostrzega się przed próbami wyłudzenia hasła, loginu co nie jest złamaniem żadnych zabezpieczeń banku - co faktycznie jest popularnym atakiem socjotechnicznym (ale wymierzonym w nas a nie w zabezpieczenia banku a to zasadnicza różnica).

    -Po trzecie znowu nie ma mowy o sensowych mechanizmach obrony/ochrony jest tylko kilka ogólnych porad ale technicznych a nie socjologicznych lub psychologicznych.
    Nie wiadomo czy to jakaś (może nowa i przekonująca) legenda/pomysł/historia dzięki której osoba zmanipulowana przekazuje dane dostępowe do konta czy może była to już dobrze znana legenda lub podszycie się pod bank, policję, wnuczka, itp.

    Wspomniane porady mogą się nie sprawdzić w opisanym wyłudzeniu ponieważ jeśli ktoś został przez oszusta zmanipulowany do przekazania danych logowania to:

    1- silne hasło nie pomoże, gdy prześlemy je oszustowi, nawet jeśli jest unikatowe, długie i z symbolami. To dobry nawyk ale na inne zagrożenie.

    2- Dwuetapowe Uwierzytelnianie - to samo, dobre zabezpieczenie ale na inną okoliczność, jeśli przekażemy kody (lub inny składnik uwierzytelniania) oszustowi to nie spełni on swojej funkcji.

    3- Phishing - dobrze, że się przed nim ostrzega lecz, jeśli nie chodziło wyłącznie o fałszywą wiadomość to ostrzeżenie przed nim nie pomoże przy np .fałszywym telefonie z banku

    4- Aktualizuj oprogramowanie - znowu dobra rada ale na inną okazję Bo co nam po nowych zabezpieczeniach skoro sami przekazujemy nasze dane do banku (nowe oprogramowanie temu nie zapobiegnie).

    5- Bezpieczne połączenia - To MIT który jak widać głęboko się zakorzenił. Przecież ofiara socjotechniki która została przekonana by podać dane do banku mogła mieć "bezpieczne połączenie" ale czy to jej pomoże - ABSOLUTNIE NIE


    Wiadomość do redakcji:

    Jeszcze tylko brakuje mitu o zielonej kłódce w pasku adresu ale tak na serio. Poziom tych ostrzeżeń na tym portalu jest dla mnie dramatyczny.

    1. Czy nie można podać więcej szczegółów odnośnie każdego przypadku ?
    2. Czy nie można podać bardziej odpowiednich ostrzeżeń/porad/wskazówek by inni mieszkańcy nie padali tak łatwo oszustom ?
    3. Czy nie można wykorzystać (nawet cytatów) z portali które robią to o wiele lepiej by poprawić wasze teksty ?

REKLAMA