Express-Miejski.pl

Szczotki do elektronarzędzi – jak sprawić, by twoja wkrętarka znów działała, jak nowa?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik.com

Elektronarzędzia, jakich używamy do pracy czy wykonywania drobnych napraw domowych – takie jak wkrętarka, wiertarka - ulegają stopniowemu zużyciu,

Jednymi z elementów, który degradują się najszybciej, są szczotki do elektronarzędzi. Czy możliwa jest ich samodzielna wymiana? Czy zużycie szczotki wkrętarki czy wiertarki to nieodwracalne uszkodzenie, powodując konieczność zakupu nowego urządzenia?

Wiertarka, wkrętarka – jak działają podstawowe narzędzia majsterkowicza?

Podstawowe elektronarzędzia, jakie znajdziemy w naszym przydomowym warsztacie – jak wkrętarka czy wiertarka, jakie znajdziesz na https://www.castorama.pl/narzedzia-i-sprzet/elektronarzedzia/wiertarki-wkretarki-i-mloty/wkretarki-akumulatorowe.cat, wyposażone są w silnik szczotkowy, zasilany elektrycznie. Ich działanie opiera się na oddziaływaniu na siebie szczotek grafitowych (węglowych), które – przez przekazanie energii magnatycznej - napędzają mechaniczny przełącznik obrotowy (komutator). Dzięki temu dochodzi do ruchu obrotowego silnika, a my możemy wkręcać, wykręcać, wiercić, oszlifować.

Silnik szczotkowy – czy warto?

Silnik, którego działanie opiera się o szczotki do elektronarzędzi składa się z elementów, które pod wpływem czasu ulegają stopniowemu zużyciu. Dotyczy to w głównej mierze właśnie szczotek, które na skutek ruchu wirowego wycierają się, zmniejszając moc urządzenia lub powodując jego zacinanie się podczas pracy. Jeśli jednak posiadamy chociaż szczątkową wiedzę na temat budowy elektronarzędzi, tanim kosztem możemy doprowadzić wiertarkę lub wkrętarkę do pełnej sprawności – szczotki do elektronarzędzi kupisz w Castoramie. Dzięki nim szybko można przywrócić życie do wkrętarki czy szlifierki. Silniki szczotkowe to zdecydowanie tańsze narzędzia, ich budowa jest bardzo prosta – co przekłada się na koszty ewentualnych napraw, świetnie sprawdzą się przy pracy nawet w najcięższych warunkach. 

Szczotki do elektronarzędzi – dlaczego się zużywają?

Zużywanie się szczotek w elektronarzędziach związane jest z charakterystyką ich rozmieszczenia i działania. Są one bowiem jedynymi elementami kontaktującymi się ze sobą podczas pracy silnika – są to dwa ruchome elementy, które przez dociskanie się do siebie, przekazują ładunek elektryczny na silnik wiertarki czy wkrętarki. Do nadmiernego zużycia dochodzi najczęściej w miejscu, w którym dochodzi do najczęstszego i najbardziej intensywnego stykania się szczotek z ruchomymi elementami silnika. 

Szczotki do elektronarzędzi – rodzaje części zamiennych

Czy szczotki czymś się od siebie różnią? Głównym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę jest rozmiar szczotek. Przy planowaniu ich wymiany koniecznym jest poznanie wymiarów części przed zużyciem – podczas użytkowania bowiem dochodzi do zmian, które zmniejszają – przykładowo – średnicę szczotek. W tym względzie warto jest kierować się informacjami podanymi przez producenta sprzętu. Z uwagi na zróżnicowanie prac, jakie wykonywane są przez elektronarzędzia, przy produkcji szczotek wykorzystywane są także różne materiały. Szczotki do elektronarzędzi kupisz w Castoramie bez najmniejszego problemu, musisz jednak znać także tworzywo, z jakiego wykonane są szczotki w Twoim urządzeniu. Na półkach znajdziesz bowiem szczotki z elektrografitu, węgla twardego, węglografitu, grafitu naturalnego, metalografitu czy grafitu specjalnie nasyconego żywicą. 

Samodzielna wymiana szczotek w elektronarzędziach – czy mogę sam naprawić sprzęt?

Samodzielna wymiana szczotek jest jak najbardziej możliwa i bezpieczna. Sposób wymiany uzależniony jest od urządzenia – w przypadku większych narzędzi jest to zazwyczaj dość łatwe – nie jest konieczne bowiem ściąganie obudowy całego urządzenia. w przypadku mniejszych narzędzi, jak wiertarka lub wkrętarka – koniecznym będzie usunięcie obudowy. Niezbędne narzędzia i szczotki do elektronarzędzi kupisz w Castoramie. Wymiana polega na demontażu dociskanych przez sprężyny szczotek i zamocowanie odpowiednich szczotek nowych, pamiętając o dociśnięciu blaszek doprowadzających prąd i dobrym, ponownym spasowaniu obudowy. 

Elektronarzędzia wyposażone w silnik szczotkowy to łatwe w budowie i – tym samym – w naprawie narzędzia do prac domowych, warsztatowych i specjalistycznych. Dostępność części zamiennych i samodzielnej ich wymiany sprawiają, że będziesz cieszył się nimi przez długi czas, nie ponosząc wysokich kosztów serwisów i napraw. 

artykuł sponsorowany

REKLAMA