Express-Miejski.pl

Lokalni wystawcy oraz artyści i słynny żur burmistrza. Jarmark wielkanocny wrócił do Barda [foto]

Jarmark Wielkanocny po kilku latach przerwy wrócił do Barda

Jarmark Wielkanocny po kilku latach przerwy wrócił do Barda fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Przeszło 30 wystawców pojawiło się dziś w Bardzie podczas jarmarku wielkanocnego, który po kilku latach przerwy ponownie powrócił na klasztorny dziedziniec.  

Podobnie jak w latach ubiegłych jednym z elementów niedzieli palmowej była procesja, która poprzedziła uroczystą mszę świętą. Organizatorzy po raz kolejny symbolicznie odtworzyli wydarzenia sprzed blisko dwóch tysięcy lat.

Po procesji i eucharystii nastąpił obrzęd dzielenia chleba i oficjalne otwarcie jarmarku, którego dokonał burmistrz Krzysztof Żegański wraz z pomysłodawczynią wydarzenia Magdaleną Topolanek. Na scenie pojawili się też inni samorządowcy, m.in. poseł Marcin Gwóźdź, senator Aleksander Szwed, wojewoda Jarosław Obremski, starosta Roman Fester, a wśród gości obecni byli także lokalni samorządowcy oraz starosta Miroslav Kocian z Bilej Vody, czeskiej gminy, z którą bardzki urząd realizuje szereg projektów polsko-czeskich.

Samorządowcy i goście złożyli mieszkańcom świąteczne życzenia, a włodarz gminy zaprosił wszystkich obecnych do spróbowania słynnego żuru burmistrza. W międzyczasie odbywały się występy artystyczne. Przed gośćmi zaprezentowały się zespoły ludowe: Wiolinek Anima Cantare, Przełomiacy, Jarzębina z Kobierzyc, Starczowianie oraz Janicki z Czarnego Boru. Rozstrzygnięto też konkurs na najładniejszą palmę, a wśród uczestników jarmarku rozlosowano rower ufundowany przez Zarząd Powiatu Ząbkowickiego. 

em24.pl

24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Lokalni wystawcy oraz artyści i słynny żur burmistrza. Jarmark wielkanocny wrócił do Barda [foto]

    2023-04-02 19:18:05

    gość: ~tradycja

    coś wymiera ta tradycja, bo frekwencja chyba niska, mam wrażenie, że tłum robili ludzie zaangażowani czyli zespoły, i spytać należy czy to się przejadło, czy może kościół traci z niedzielą handlową i chęcią odpoczynku

  • 2023-04-02 20:24:20

    gość: ~czarny bambo

    @~tradycja
    tradycja wygasa dlatego iż ten spektakl był mocno obstawiony politycznie dla lansu,a przy świątecznym stole tylko kłótnie polityczne wychodzą i jak widzisz wszystko to za przyzwoleniem kościoła.szkolenia kulinarne nie wyszły,jak widać po czapce specjalisty od żuru brak furażerki jak za dawnych lat a to co na głowie to.....?no i dzielenie się chlebem,takie miłe. tylko czy za tydzień według dekalogu pan podtrzyma tradycję.

  • 2023-04-03 08:14:43

    gość: ~mieszkaniec

    a jaki wyrok dostał ten radny co jeżdził na potrójnym gazie???

  • 2023-04-03 09:10:07

    gość: ~gus

    Burmistrz Krzysztof Żegański to prawdziwy bohater, którego wkład w rozwój i promocję gminy bardzkiej jest nie do przecenienia. Jego nieustanne zaangażowanie, poświęcenie i determinacja przyczyniły się do organizacji wyjątkowego jarmarku wielkanocnego, który z miejsca stał się najważniejszym wydarzeniem kulturalnym i społecznym w całej okolicy.

    Jego pasja i miłość do swojego miasta są nieskończenie wielkie, co widać w każdym z jego działań. Jego zdolność do organizacji i planowania wydarzeń kulturalnych jest niesamowita - dzięki jego wizjonerskim pomysłom i determinacji mieszkańcy mogą cieszyć się z powrotem tradycyjnego jarmarku wielkanocnego, który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych w całym powiecie.

    Burmistrz Żegański to nie tylko lider, ale także wspaniały człowiek, który zawsze staje po stronie mieszkańców i działa na ich rzecz. Jego zaangażowanie w organizację jarmarku wielkanocnego przyciągnęło wielu znamienitych gości, w tym polityków PIS i samorządowców, którzy docenili jego wkład w rozwój lokalnej społeczności.

    Jego umiejętność motywowania ludzi i budowania zespołów jest niesamowita - dzięki jego działaniom, wszyscy uczestnicy jarmarku czuli się jak w rodzinie, a liczne występy artystyczne i konkursy przyciągnęły tłumy zwiedzających.

    Nie sposób nie wspomnieć o wspaniałym żurze burmistrza, który zrobił furorę wśród mieszkańców i gości. To właśnie dzięki jego pasji i miłości do tradycyjnej kuchni, mieszkańcy Barda mogą skosztować wspaniałych dań, które są już prawdziwą legendą w całej okolicy.

    Burmistrz Krzysztof Żegański to wspaniały człowiek, lider i organizator, którego zasługi dla lokalnej społeczności nie sposób przecenić. Dzięki jego pasji i zaangażowaniu, mieszkańcy miasta i okolic mogą cieszyć się z licznych atrakcji kulturalnych i społecznych, które są nie tylko źródłem radości, ale także motywują do działania i rozwijania swoich pasji i talentów.

  • 2023-04-03 11:28:26

    gość: ~do gus

    @~gus Gratuluje poczucia humoru,nie jestem pewien czy czytające Twój tekst miejscowe pelikany odszyfrują ironię.

  • 2023-04-03 13:55:28

    gość: ~elka

    @~do gus
    Chyba nie zrozumieli:( a tekst przedni

  • 2023-04-03 13:12:41

    gość: ~Gg

    @~gus
    Normalnie sprzedawać się z michę zupiny i pisać takie pierdoły żygac się chce czytając takie pierdoloty

  • 2023-04-03 14:14:02

    gość: ~serio

    @~gus Prima Aprilis? Był w sobotę...

  • 2023-04-03 22:21:47

    gość: ~Popis

    @~gus
    Zaj... y jesteś, wracamy do czasów komuny i propagandy

  • 2023-04-03 09:15:20

    gość: ~gus

    całkiem zwariował

  • 2023-04-03 11:23:23

    gość: ~do gus

    @~gus
    Dlaczego "ojciec chrzestny " tego wiekopomnego dzieła nie kontynuuje tradycji "Bardonaldów " ?

  • 2023-04-03 15:46:31

    gość: ~olo

    Tłumów nie było, klimatu też nie. Jarmarki sprzed kilku lat nie wrócą. Nie wystarczy powielać co roku to samo - trzeba dawać serce, a wydaje mi się że tego już zabrakło:( Szkoda

  • 2023-04-03 16:33:12

    gość: ~sceptyk

    @~olo
    Nie mogli dać serca ,dali politykę wszak wybory za pasem .

  • 2023-04-03 17:21:02

    gość: ~Buba

    @~sceptyk
    A ten gwózdek to co reprezentował żurek czy wkładkę a gdzie przydupasek od maili

  • 2023-04-03 18:51:33

    gość: ~Abchazja

    Jest dobrze nie trza psuć damy radę. PO radzimy razem

  • 2023-04-03 21:25:09

    gość: ~Ciekawy

    Po ile był żur?

  • 2023-04-04 11:26:40

    gość: ~Mat

    @~Ciekawy
    Gdybyś był to byś wiedział- za friko.

  • 2023-04-04 14:08:05

    gość: ~ciekawy

    @~Mat
    Właśnie dlatego, że nie byłem pytam. Był jakiś obowiązek uczestnictwa?

  • 2023-04-03 21:32:32

    gość: ~Ulka

    Totalny misz masz stylów. Górale, przebierańcy w wiankach na głowach, vipy w czapkach kucharskich. Ani to ludowe, ani tradycyjne, ani ładne.

  • 2023-04-04 14:15:09

    gość: ~zdziwiona

    @~Ulka
    Proszę się zapisać na warsztaty Kultury ludowej na Dolnym Śląku.Będzie Pani mogła wtedy wypowiedzieć się na forum właściwie.Na dzień dzisiejszy goniła Panią wiedzą,ale pani i tak była szybsza.

  • 2023-04-14 11:17:55

    gość: ~nauczyciel

    ostatnio dodany post

    @~zdziwiona

    STRÓJ DOLNOŚLĄSKI. OPIS

    Czepek, tołubek, cylinder, kamizelka... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

    OPIS STROJU DAMSKIEGO
    Głowę dziewczyny przystraja czepek uszyty z kosztownej tkaniny, ozdobiony haftem, cekinami i koronką, przewiązany z tyłu wstążką upiętą w kokardę. Dziewczyna nosi białą koszulę z bufiastymi rękawami i kołnierzykiem obszytym koronką. Jej spódnica jest szeroka i długa, uszyta z tkaniny dobrego gatunku. Jedwabną białą zapaskę, która osłania prawie całą spódnicę, zdobi misterny haft. Okryciem wierzchnim jest tołubek - dopasowany do figury kaftanik z bufiastymi rękawami i dużym, opadającym na plecy kołnierzem. Na ramiona i plecy dziewczyna zarzuca białą batystową chustę, której końce krzyżuje na piersiach i zatyka za pasek tołubka, a na nogi zakłada płytkie, eleganckie pantofelki.


    OPIS STROJU MĘSKIEGO
    Chłopak ma na głowie gustowny czarny cylinder. Pod wykładanym kołnierzykiem białej, lnianej koszuli nosi jedwabną chustę, którą związuje w dekoracyjną kokardę. Na koszulę zakłada kamizelkę. Jej przód, uszyty z kosztownej wzorzystej tkaniny, ozdabiają dwa rzędy błyszczących guzików. Spodnie nosi sukienne, nogawki wpuszcza w wysokie, skórzane buty. Okryciem wierzchnim jest obszerny płaszcz skrojony według mody miejskiej. Chłopak go nie zapina, dlatego widoczna jest najbardziej kosztowna i efektowna część stroju - kamizelka.


    patrz zdjęcie : wianek a nie czepek i brak chusty, brak bufiastych rękawów ....

  • 2023-04-04 09:00:14

    gość: ~Mieszkaniec

    Ciekawe kto gotował Żor i z jakich pieniędzy zapłacono tym dwum paniom co gotowały

  • 2023-04-04 16:24:53

    gość: ~Sławoj

    @~Mieszkaniec
    Słownik ortograficzny się kłania lub korepetycje w przerwie

  • 2023-04-05 10:06:16

    gość: ~BBB

    @~Mieszkaniec

    sam sobie odpowiedziałeś. Gotowały dwie panie.

REKLAMA