Express-Miejski.pl

"Nawrócony diabełek" nagrodzony!

"Nawrócony diabełek" nagrodzony!

"Nawrócony diabełek" nagrodzony! fot.: Zespół Przedszkolno-Szkolny w Bardzie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Przygotowane przez opiekunów i przede wszystkim dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bardzie jasełkowe przedstawienie "Nawrócenie diabełka" święci tryumfy - nie tylko w naszym powiecie, ale i poza nim.

Pierwszy semestr roku szkolnego 2009/2010 upłynął grupie teatralnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bardzie z Filią w Przyłęku bardzo pracowicie. Po uświetnieniu programem artystycznym apelu z okazji Dnia Sybiraka oraz przygotowaniu przedstawienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dzieci rozpoczęły pod kierunkiem p. Emilii Sałek oraz o. Łukasza Wójcika CSsR prace nad pełnym humoru i satyry przedstawieniem jasełkowym pt. Nawrócenie diabełka.

Efekty przerosły nawet oczekiwania samych dzieci. Podczas prapremiery na szkolnym apelu, organizowanym rokrocznie z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, spektakl tak bardzo spodobał się dzieciom, że wyjątkowo uważnie śledziły losy tytułowego bohatera, a na koniec nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Pod wrażeniem byli również nauczyciele i rodzice.

Niesłabnącym powodzeniem cieszyło się "Nawrócenie diabełka" podczas noworocznego spotkania dla wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi szkoły i przedszkola. Emeryci zwrócili uwagę na świetny tekst, pełen aluzji politycznych oraz głębsze przesłanie, aby być tolerancyjnym dla innych narodów i kultur, a także by żyć w zgodzie z innymi i samym sobą.

17 stycznia br. koło teatralne wystąpiło przed szerszą – wrocławską  publicznością i wystawiło jasełka po Mszy św. w parafii p.w. MB Pocieszenia. Spontaniczną reakcją publiczności, która tłumnie zgromadziła się w kaplicy, było zebranie sporej sumy, która umożliwi dzieciom wyjazd do wrocławskiej operetki lub teatru. Młodzi aktorzy oraz opiekunowie nie mieli czasu na odpoczynek, bo już kolejnego dnia rozpoczął się XII Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych „BARDO.SZOPKA” 2010.

Mimo, iż konkurencja była ogromna, koło teatralne wywalczyło dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego I miejsce oraz Grand Prix Burmistrza Miasta i Gminy. Radość była przeogromna i podwójna! Nie tylko z powodu nagród, lecz również dlatego, że trzy miesiące systematycznej pracy zostały docenione. Podczas przedstawień aktorzy byli bardzo skoncentrowani, doskonale poruszali się po scenie, swoje kwestie wypowiadali wyraźnie i głośno, świetnie radzili sobie z modulacją głosu. Akcja była dynamiczna, a wszystkie elementy spektaklu (gra na instrumentach, śpiew grupowy, solowy, prezentacja multimedialna, kwestie aktorów) były tak proporcjonalnie rozłożone oraz efektowne, że całość dostarczyła oglądającym moc wrażeń. Pod koniec czwartego dnia Przeglądu już cała sala wraz z solistką – Natalią Synowiecką – śpiewała kolędę Gdy Śliczna Panna, co było bardzo wzruszającym momentem, bo publiczność aktywnie uczestniczyła w odbiorze spektaklu, który widocznie jej się spodobał. 

Podczas ostatniego dnia poziom artystyczny podczas rywalizacji był naprawdę wysoki. Jednak uczniowie z bardzkiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego (których koniecznie trzeba wymienić: Laila Czarnecka-Salam, Maciej Drubkowski, Magdalena Fil, Julia Fornalczyk, Wiktoria Gola, Aleksandra Golec, Monika Jabłońska, Weronika Klag, Justyna Kuchciak, Kamila Los, Beata Maksymowicz, Natalia Nowicka, Sylwia Oziębło, Marcin Piojda, Dagmara Rubasz, Marcin Schabowski, Natalia Stolarska, Patrycja Strzelec, Natalia Synowiecka, Magdalena Trędak, Natalia Walczuk, Justyna Waliłko, Anna Warzecha, Wiktoria Wasyluk oraz Natalia Wiśniewska) poradzili sobie znakomicie. Trzeba ten sukces przypisać również opiekunom koła, ale nie obyłoby się bez pomocy dyrekcji szkoły oraz następujących nauczycieli: p. Joanny Dyś, p. Beaty Bujnowicz, p. Marzeny Synus-Pruś. Pedagodzy wspólnie pracowali ćwicząc z dziećmi interpretację tekstu, poruszanie się po scenie, gesty i mimikę, śpiew grupowy i solowy, akompaniament, doskonaląc scenografię, garderobę oraz opracowując prezentację multimedialną. Na ogólne wrażenie artystyczne niebagatelny wpływ miały kostiumy – część z nich udostępniła Wypożyczalnia Kostiumów p. Barbary Bakalarczyk z Wrocławia.

Jeszcze długo po ogłoszeniu wyników dzieci i opiekunowie zbierali pochwały od organizatorów, jury i widzów, wśród których była sama Olga Tokarczuk. Autorka napisała  w kronice koła teatralnego: Dziękuję za piękne uczucia, których nam dziś dostarczyliście. To właśnie było celem kilkumiesięcznej wytężonej pracy – wywołać w widzach wyjątkowe uczucia i emocje. I udało się!

Emilia Sałek

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA