Express-Miejski.pl

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty i jak się do niej przygotować?

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Idealnie białe oraz równe zęby to prezent, który dostaje się od natury dość rzadko.

Większość z nas nie ma perfekcyjnego zgryzu, a u części osób defekt jest na tyle nieestetyczny czy też uciążliwy w codziennym funkcjonowaniu, że leczenie ortodontyczne wydaje się najlepszym rozwiązaniem w pozbyciu się problemu. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty.

Wady zgryzu - dlaczego warto je leczyć?

Wada zgryzu to nie tylko defekt estetyczny, ale także w pewnym sensie stan chorobowy. Zły zgryz może prowadzić do nadmiernego powstawania płytki nazębnej, ścierania zębów, problemów z żuciem (a w konsekwencji również z właściwym trawieniem pokarmów), wad wymowy oraz szeregu innych problemów zdrowotnych: schorzeń laryngologicznych, a nawet uciążliwych bólów głowy, sztywnienia karku czy wad postawy.

Dlatego leczenie nieprawidłowego zgryzu to nie tylko kwestia poprawy wyglądu zewnętrznego, ale również często stanu zdrowotnego pacjenta. Zwykle korekcją wad zgryzu zajmuje się ortodonta, choć poważne zmiany w obrębie narządu żucia wymagają niejednokrotnie leczenia interdyscyplinarnego, w którym może być potrzebna również współpraca z lekarzem stomatologiem, protetykiem czy implantologiem a nawet chirurgiem.

Kiedy należy umówić się na konsultację z ortodontą?

Jeśli wiesz na pewno, lub też jedynie podejrzewasz, że twój zgryz nie jest prawidłowy i chcesz poddać się leczeniu lub choćby zasięgnąć opinii specjalisty, warto umówić się na konsultację ortodontyczną. Taka wizyta nie zobowiązuje cię do podjęcia leczenia, ale może dać ci informację zwrotną zarówno o jego konieczności, potencjalnym przebiegu, jak i kosztach oraz czasie trwania.

Pacjenci, u których problemy ze zgryzem nie są szczególnie widoczne, zgłaszają się do ortodonty najczęściej kierowani przez stomatologa. W przypadku ewidentnych i widocznych wad zgryzu na wizytę umawiają się zwykle sami.

Najważniejsze wskazania do leczenia ortodontycznego

Wśród wskazań do leczenia ortodontycznego pojawiają się najczęściej:

  • nieprawidłowo ustawione względem siebie zęby (stłoczone, rozsunięte),
  • nieprawidłowy zgryz (przodo- i tyłozgryz, zgryz otwarty, głęboki itd.)
  • zgrzytanie zębami (bruksizm),
  • wada wymowy,
  • planowane leczenie protetyczne,
  • skierowanie od lekarza stomatologa lub innego specjalisty.

Pierwsza wizyta u ortodonty - jak się przygotować?

Wizyta u ortodonty nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto jednak zastanowić się nad powodem twojej decyzji o odbyciu konsultacji. Może podejrzewasz u siebie wadę zgryzu, ale niekoniecznie jesteś przekonany do konieczności leczenia? Albo przeciwnie, jesteś przekonany o jego podjęciu i idziesz tylko po to, żeby rozpocząć leczenie ortodontyczne? Warto wiedzieć, jaki jest cel wizyty i co chcesz osiągnąć jeśli leczenie zostanie wdrożone.

Jeżeli masz wyniki badań diagnostycznych (np. pantomogram, tomografia) – weź je ze sobą. Bezpośrednio przed wizytą zadbaj również o higienę jamy ustnej.

Pierwsza wizyta u ortodonty - jaki jest jej przebieg?

Pierwsza wizyta w gabinecie ma zwykle charakter porady lekarskiej, choć jeśli jesteś przekonany o konieczności podjęcia leczenia, a ortodonta podejmuje się go – już podczas pierwszej konsultacji można rozpocząć procedurę. Tym bardziej, jeśli dysponujesz już wynikami badań diagnostycznych, albo ortodonta może przeprowadzić niezbędne badania na miejscu.

Najczęściej wizyta rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego połączonego ze standardowym badaniem. Lekarz pozna twoje oczekiwania, a jednocześnie oceni symetrię twarzy, pracę stawów żuchwy, wzajemną relację żuchwy i szczęki, szerokość szczęki oraz stan twojego uzębienia. Sprawdzi także w jaki sposób oddychasz, przełykasz, układasz (oczywiście odruchowo) język.

Niekiedy już podczas pierwszej wizyty ortodonta jest w stanie zaproponować pacjentowi leczenie, przedstawić jego plan oraz kosztorys. W innych sytuacjach uzyskanie takich informacji może zająć kilka, a nawet kilkanaście dni – zwłaszcza jeśli lekarz musi wykonać i ocenić badania diagnostyczne, albo zapoznać się z opinią innego specjalisty, np. stomatologa czy chirurga.

mat. sponsorowany

REKLAMA