Express-Miejski.pl

Konferencja naukowa z okazji 700-lecia Księstwa Ziębickiego

Konferencja naukowa z okazji 700-lecia Księstwa Ziębickiego fot.: UMiG Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

7 października w ziębickim ratuszu zainaugurowano dwudniową konferencję zorganizowaną z okazji 700-lecia Księstwa Ziębickiego.

 Konferencję otworzyli burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz i dyrektor Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach Jarosław Żurawski.

W 2022 roku mija dokładnie 700 lat od chwili gdy władzę nad wydzielonym księstwem śląskim obejmuje pierwszy panujący noszący tytuł księcia ziębickiego (1322). Księstwo Ziębickie powstało w wyniku powszechnych w XIII wieku podziałów dzielnicowych Śląska. U samych początków obejmowało swoim zasięgiem dość imponujący obszar, a w nim takie grody jak dzisiejszy Wiązów, Kąty Wrocławskie, Sobótkę, Strzelin, Dzierżoniów, Ząbkowice Śląskie, Srebrną Górę, Złoty Stok, Bardo. nieudolne rządy kolejnych władców i niesprzyjające wydarzenia bardzo szybko doprowadziły do podziału księstwa i włączenia bezpośrednio do państwa pruskiego w 1791 roku.

- Dzieje księstwa są na tyle barwne, przede wszystkim ze względu na historię i losy kolejnych książąt, że i dzisiaj stanowią przyczynek do powstawania utworów literackich i wątków filmowych. Spektrum tematów przez Państwa przedstawianych pokazuje jak bogata i nośna jest historia Księstwa Ziębickiego i cegiełek tworzących całość w postaci Księstwa. Bo Księstwo to też historia samego miasta Ziębice, architektury powstającej z biegiem lat. Ta historia to też cystersi, o których nie można zapomnieć w kontekście siedmiu wieków historii tych ziem - wspomniał burmistrz Mariusz Szpilarewicz podczas swojego wystąpienia.

Wśród pierwszych wykładowców byli prof. Rafał Eysymontt z Uniwersytetu Wrocławskiego, który przedstawił rozwój przestrzenny miasta od powstania do końca XVIII wieku, porównując go do podobnych układów urbanistycznych Ząbkowic Śląskich i Oleśnicy. Tuż po nim wykład wygłosił naukowiec z tej samej uczelni, dr Artur Boguszewicz, przybliżając wiedzę na temat średniowiecznych lokalizacji i konstrukcji zamków Księstwa Ziębickiego. Dr Bartosz Grygorcewicz z Archiwum Państwowego zapoznał słuchaczy z materiałami archiwalnymi do dziejów księstwa, które odkrył w europejskich archiwach. Każdy kolejny wykład poświęcony był innym aspektom historii regionu: począwszy od kolonizacji, poprzez sztukę sakralną, a kończąc na wykładzie Karoliny i Daniela Wojtuckich o przestępczości kryminalnej i wymiarze sprawiedliwości w XVII-XVIII w.

Podczas konferencji wspomniano o innym przygotowywanym wydarzeniu, a mianowicie szykowanej na początek grudnia promocji wznowienia wydawnictwa "Dziejów miasta Ziębice na Śląsku" autorstwa Franza Hartmanna, w tłumaczeniu Marka Czaplińskiego. Dzieje wydane w języku polskim w 1994 roku, bardzo szybko zjednały sobie polskich czytelników. Wydana w 1907 roku po raz pierwszy w języku niemieckim praca nie była traktowana jako dzieło naukowe. Miała charakter popularyzujący dzieje miasteczka Münsterberg, zawierała czasem trudne do zweryfikowania informacje, przekazane w sposób przystępny i barwny. To mogło sprawić, że stała się dość szybko poszukiwaną pozycją wśród miłośników historii Śląska, a ze względu na ograniczony nakład wydania z 1994 roku, zakup był możliwy już tylko na portalach aukcyjnych. Stąd też pomysł, aby w 2022 roku oddać w ręce zainteresowanych kolejne wydanie. Fundacja Księstwo Ziębickie reprezentowana przez Pana Leszka Więckowskiego we współpracy z Gminą Ziębice przygotowuje specjalne wydarzenie z promocją książki.

Bardzo ważnym elementem tych obchodów jest też wystawa przygotowana z inicjatywy Oddziału Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim poświęcona dziejom Księstwa Ziębickiego. Wystawa, otwarta na początku konferencji, odkrywa przed nami wiele nowych wątków i dokumentów, o których istnieniu nie mieliśmy do tej pory pojęcia. Burmistrz Mariusz Szpilarewicz podziękował dyrektorowi dr. Januszowi Gołaszewskiemu, dyrektorowi AP we Wrocławiu za przychylność, panu Gabrielowi Widuchowi kierownikowi Oddziału AP w Kamieńcu Ząbkowickim i panu dr. Bartoszowi Grygorcewiczowi z Oddziału AP za poświęcony czas, poszukiwania w archiwach międzynarodowych i opracowanie naukowe wystawy. Wystawa przez najbliższy miesiąc będzie wyeksponowana w ziębickim muzeum, a następnie powędruje do szkół i instytucji. Wśród obecnych zaproszonych na konferencję osób byli m.in. starosta ząbkowicki Roman Fester, wójt Ciepłowód Łukasz Białkowski, a także honorowy obywatel Ziębic, dr Adam Organisty, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, wybitny znawca malarstwa związanego z Münsterbergiem Josepha Langera.

W trakcie rozpoczęcia konferencji wspomniano również o przygotowywanej zmianie nazwy ziębickiego muzeum, które już od dawna nie jest tylko muzeum sprzętu gospodarstwa domowego. Proponowana nowa nazwa, która została już wstępnie zaaprobowana przez Ministra Kultury, to Muzeum Domu Śląskiego. Podczas konferencji ta propozycja zyskała bardzo pochlebne recenzje obecnych naukowców.

Dwudniowa konferencja poświęcona dziejom Księstwa Ziębickiego to jedno z ważniejszych wydarzeń związanych z obchodzonym w tym roku 700-leciem powstania tego księstwa śląskiego.

Konferencja zorganizowana przez Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach to wykłady przygotowane przez historyków, archiwistów i historyków sztuki z polskich uczelni i instytucji badawczych. Wśród słuchaczy znaleźli się miłośnicy historii regionalnej i mieszkańcy Ziębic.

W sobotę 8 października o godz. 10.00 w sali rajców Ratusza w Ziębicach rozpoczyna się drugi dzień konferencji. O godzinie 13.00 przed Ratuszem przewidziano pokaz walk rycerskich Chorągwi Księstwa Ziębickiego.

em24.pl

33

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Konferencja naukowa z okazji 700-lecia Księstwa Ziębickiego

  2022-10-08 09:27:53

  gość: ~KS

  Kiedyś Księstwo, dzisiaj siedlisko patologii. Smutne...

 • 2022-10-08 10:17:03

  gość: ~psycholog

  @~KS Masz racje;zwłaszcza kibic z pieskiem sparty Ziębice.Co 2 słowo na trybunach to w jego słowniku cwel.Masz u mnie ksywe cwel bo nim jesteś.....

 • 2022-10-09 11:55:19

  gość: ~Pionek

  @~psycholog
  Chwała Ukrainie, Wielka ukraina . Ilu Polaków uratowali ukraincy? Tylko polacy wszystkich ratowali ?

 • 2022-10-08 17:35:52

  gość: ~Aaa

  @~KS
  Szkoda tylko ze pod Grunwaldem walczyli po stronie szwabow!

 • 2022-10-08 17:37:41

  gość: ~Obywatel

  @~Aaa
  Oddziały z Ziębic nie walczyły pod Grunwaldem.

 • 2022-10-08 18:19:55

  gość: ~Aaa

  @~Obywatel
  Walczyl JanIII Ziebicki, ktory byl na krzyzackim zoldzie.

 • 2022-10-10 08:48:03

  gość: ~Obywatel

  @~Aaa
  Jan Ziębicki walczył pod Tucholą a nie pod Grunwaldem.

 • 2022-10-08 09:28:21

  gość: ~ciekawe

  Super sprawa.

 • 2022-10-08 11:25:21

  gość: ~pik

  Wielki niewypał. Na sali kilkanaście osób. Dzisiaj nikogo te sprawy nie interesują. Poszło trochę pieniędzy, co tam podatnik zapłaci.

 • 2022-10-08 12:25:43

  gość: ~Typ

  @~pik
  Takie wydarzenia mają inną wartość której Pan nie zrozumie

 • 2022-10-08 14:16:49

  gość: ~pik

  @~Typ Pewnie, że nie rozumiem bezcelowego wydawania pieniędzy podatnika.Pusta sala świadczy o tej innej wartości. Ziębiczanie chyba też nie rozumieją wartości tego wydarzenia, mimo, że trochę inteligencyji w tym miasteczku jest.

 • 2022-10-08 14:58:04

  gość: ~takitam

  @~Typ

  Może oświecisz nas wszystkich i napiszesz, jaka to wartość ?

 • 2022-10-08 17:15:29

  gość: ~Obywatel

  @~pik
  Poprawka, ziębiczan nic nie interesuje. Oprócz promocji na Harnasie w Dino i narzekania na wszystko.

 • 2022-10-08 19:20:34

  gość: ~Stachu

  @~pik
  To ja mam chyba omamy bo widzę na zdjęciach więcej niż kilkanaście osób.

 • 2022-10-09 10:09:52

  gość: ~pik

  @~Stachu Szybciutko do okulisty, szybciutko . Omamy niebezpeczna sprawa.

 • 2022-10-09 21:37:22

  gość: ~Stachu

  @~pik
  póki co na szczęście okulisty nie potrzebuję, ale na zdjęciu nad artykułem naliczyłem 31 osób, zakładam, ze z pomocą okulisty byłoby więcej :-)

 • 2022-10-08 23:18:52

  gość: ~nn

  @~pik
  osób mało, bo dla siebie zorganizowali ... w piątek, a w sobotę wykłady mało ciekawe i co chwilę przerwa

 • 2022-10-08 14:42:17

  gość: ~KOREK

  Kiedyś dawno temu to było wielkie księstwo .A piwo ZIĘBICKIE było najlepszym piwem na świecie

 • 2022-10-08 19:48:59

  gość: ~Ja

  Pięknie poprowadzona konferencja, kto był, a było wiele osób ten skorzystał z wiedzy..Dziękuję

 • 2022-10-09 00:02:17

  gość: ~takitam

  .... i teraz pytanie.

  Gdyby ta cała konferencja naukowa miała być zorganizowana przez prelegentów tudzież przez przedstawicieli lokalnej władzy, ale nie jako urzędników, a jako osoby prywatne i gdyby wszyscy oni musieli sami zapłacić za wynajem sali i w ogóle sfinansować z własnych prywatnych środków tę "konferencję" , to odbyłaby się czy nie ?

 • 2022-10-09 11:52:17

  gość: ~mieszkaniec

  @~takitam
  NIE, po wielokroć NIE. Stado tych darmozjadów zawsze liczy na wolne wejscie, voucher, darmowe kiełbaski i takie tam inne, bo im się należą. wielokrotnie widziałem jak tzw działacze wyciągają zkieszeni jakies papierki, bony, talony u biorą za darmo i to jeszcze szmaciarze narzekają ze muszą stac w kolejkach. WLADZA.

 • 2022-10-09 21:34:37

  gość: ~Ed

  @~takitam
  No zdecydowanie nie byłą to impreza dla amatorów disco polo i beneficjentów 500+ Oby więcej takich!

 • 2022-10-10 01:59:43

  gość: ~takitam

  @~Ed

  Po pierwsze, termin "impreza" którego użyłeś, jakoś nie pasuje do nobliwego terminu "konferencja".

  Po drugie, konferencja naukowa (jak podano w tytule artykułu) powinna być z definicji zamknięta dla publiczności i uczestniczyć w niej powinni TYLKO naukowcy z danej dziedziny, więc .... NIE BYŁA TO ŻADNA KONFERENCJA, a co najwyżej prelekcja kilku ludzi z Wrocławia.

  Po trzecie, co ta "konferencja" wnosi do dzisiejszych Ziębic ?

  Po czwarte ... skoro to takie ważne i potrzebne, to dlaczego zatroskani o los lokalnej edukacji prelegenci tudzież organizatorzy nie zorganizowali tego za własne pieniądze ? ... , a następnie nie sprzedawali biletów wstępu ?
  Przecież skoro to takie ciekawe i potrzebne Ziębiczanom, to zapewne tłumy ustawiałyby się po bilety, nieprawdaż ?

  No i wreszcie po piąte, skoro Ty jesteś taki wyedukowany i elokwentny, co to pieje z zachwytu nad "konferencją", to dlaczego nie stosujesz gramatyki w swoim komentarzu ?

  ======
  Coś mi się wydaje, że gdyby trzeba było zapłacić (kupić bilet) za "występy" w/w panów, to pies z kulawą nogą by się tam nie pojawił.

  No i przypominam, że mamy już 21 wiek, czyli KAŻDY kto chce, bez problemu może się zapoznać z tematyką tej "konferencji" wpisując odpowiednie zapytanie w wyszukiwarce internetowej.

  Disco-Polo NIE ZNOSZĘ, ale ... nie widzę powodów żeby negować istnienia tej tzw. "muzyki"
  Przecież nikt nikogo nie zmusza do słuchania.
  Nie chcesz, ... nie słuchasz i zachwycasz się np. koncertem Brandenburskim.
  Poza tym, na KAŻDYM weselu tego Disco-Polo jest pełno i tam wszyscy ci naukowcy, lekarze, adwokaci, kwiat władzy lokalnej i krajowej, ba .. nawet muzycy klasyczni grający na codzień w filharmonii, jak popiją nieco, to świetnie się przy tym bawią, bo tu właśnie jest miejsce na taką muzykę.

  ... a beneficjenci 500+ ... cóż ... skoro państwo w swej głupocie daje, to ludzie biorą .... co w tym dziwnego ?
  Myślisz że ci wszyscy w/w lekarze i adwokaci brzydzą się 500+ i NIE BIORĄ ?

 • 2022-10-10 20:36:02

  gość: ~Ed

  @~takitam
  "czyli KAŻDY kto chce, bez problemu może się zapoznać z tematyką tej "konferencji" wpisując odpowiednie zapytanie w wyszukiwarce internetowej" - to się zdecyduj czy konferencja miała być czy nie, bo jak zapoznać się z jej tematyką w wyszukiwarce, skoro konferencja jest niepotrzebna i by jej nie było? Chyba, że wierzysz, iż wyszukiwarka napisze prezentowane w niej treści sama, buhhaha! A w ogóle to po co szkoły, uczelnie, muzea, galerie, instytutu badawcze i naukowe, cała ta banda darmozjadów za nasze podatki - przecież wszystkiego można dowiedzieć się w wyszukiwarce. Tylko czekać jak nasze władze wpadną na ten sam pomysł i mamy miliardowe oszczędności w budżecie!

 • 2022-10-10 21:36:03

  gość: ~takitam

  @~Ed

  gość: ~Ed napisał/a:
  /// to się zdecyduj czy konferencja miała być czy nie ///

  Czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem ?
  Niech sobie będzie i tysiąc konferencji, a każda z nich niech traktuje o wpływie np. faz księżyca na krój pisma w lokalnej gazetce czy innym księstwie ziębickim.

  Tak długo mi to nie przeszkadza, jak długo nie jest to organizowane za moje (czytaj podatnika) pieniądze.


  gość: ~Ed napisał/a:
  /// bo jak zapoznać się z jej tematyką w wyszukiwarce, skoro konferencja jest niepotrzebna i by jej nie było? ///

  Ręce opadają.
  Miałbyś rację, gdyby rzeczona "konferencja" odbywała się w 19 wieku lub wcześniej.
  Wtedy NIE BYŁO innej możliwości zapoznania się z interesującymi nas zagadnieniami niż bezpośrednie pobieranie wiedzy od ludzi którzy coś w danym temacie wiedzą.

  Dzisiaj mamy Internet, a tam bez problemu każdy zainteresowany księstwem ziębickim znajdzie wszystko co go w tym temacie interesuje i ... NIE POTRZEBA DO TEGO ORGANIZOWAĆ "konferencji".


  gość: ~Ed napisał/a:
  /// Chyba, że wierzysz, iż wyszukiwarka napisze prezentowane w niej treści sama ///

  Po pierwsze, wyszukiwarka niczego nie napisze.
  Wyszukiwarka zwraca tylko informację na zadane w niej pytanie, w postaci odpowiednich linków kierujących do treści zawartych w zapytaniu.
  To ELEMENTARZ posługiwania się wyszukiwarką.


  gość: ~Ed napisał/a:
  /// A w ogóle to po co szkoły, uczelnie, muzea, galerie, instytutu badawcze i naukowe, ///

  No właśnie ... szkoły i uczelnie są KONIECZNE do kształcenia kolejnych pokoleń i rzeczywiście nie wszystkiego można się nauczyć zdalnie siedząc przed kompem, ale .... szkoły i uczelnie nie są od tego żeby uczyć o księstwach ziębickich czy w ogóle o jakichkolwiek księstwach i tylko o nich.
  Szkoły i uczelnie są od przekazywania wiedzy szeroko pojętej i najczęściej użytecznej.
  Muzea i galeria są od oglądania postawionych w nich eksponatów.

  Natomiast bardzo wątpię, czy instytuty badawcze wychodzą szeroko poza swój świat i rozmieniają się na drobne jeżdżąc z tzw. "wykładami" po Ziębicach, czy w ogóle gdziekolwiek poza budynki tych instytucji, szczególnie jeśli wiedza którą prezentują jest tylko historyczna i bez jakiegokolwiek związku z przyszłością regionu w którym to organizowane są te "niezwykle potrzebne" i czeszące się "ogromnym zainteresowaniem" .... "konferencje"


  gość: ~Ed napisał/a:
  /// Tylko czekać jak nasze władze wpadną na ten sam pomysł i mamy miliardowe oszczędności w budżecie! ///

  .... a nie wpadły ?

  Przecież mieliśmy ogólnoświatowy cyrk zwany eufemistycznie "pandemią" gdzie pozamykano szkoły wszelakie, a mimo to NICZEGO nie tylko nie zaoszczędzono, ale straty były OGROMNE.
  Wszystko to z powodu ... zwykłej sezonowej grypy nazwanej żartobliwie ... Covidem.


  Reasumując .... ja nie mam absolutnie nic przeciwko organizowaniu jakichkolwiek konferencji, odczytów, prelekcji, obchodów ku czci, halom sportowym i innym pierdołom, pod warunkiem że zapłacą ze te bzdety sami zainteresowani, a nie wszyscy podatnicy en bloc.

 • 2022-10-11 14:39:37

  gość: ~Leon

  @~takitam
  Głupku wiejski. Na konferencjach naukowych przedstawia się wyniki najnowszych aktualnych, najczęściej nigdy niepublikowanych badań, a nie powiela to co już od dawno wiadomo. Żeby coś znalazło się w sieci to naukowcy muszą to najpierw ustalić i opublikować np. w formie materiałów pokonferencyjnych, prac badawczych itp, bo na takich konferencjach rodzi się nauka.

 • 2022-10-11 20:50:14

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  @~Leon

  Mądry z miasta, przeczytaj ponownie moje wpisy, ale tym razem ze zrozumieniem.

 • 2022-10-10 20:40:51

  gość: ~Bbq

  @~takitam
  Tylko wpis o Ziębicach i głupek aktywny

 • 2022-10-10 21:37:42

  gość: ~takitam

  @~Bbq

  Masz coś sensownego do napisania w temacie artykułu, to proponuję napisać.
  To co teraz napisałeś świadczy tylko o Twojej tzw. "yntelygencji"

 • 2022-10-10 21:44:53

  gość: ~Bbq

  @~takitam
  No właśnie napisalem tylko twoim zdaniem ty masz zawsze rację

 • 2022-10-10 22:07:52

  gość: ~takitam

  @~Bbq

  Może zatem wskażesz jakiegokolwiek mojego posta w którym stwierdzam że mam rację ?

  Ja tylko przedstawiam swoje zdanie/opinię w danym temacie, a czytający sami decydują czy moja opinia jest ich zdaniem sensowna czy nie.

  Nikomu nigdy nie mówię/piszę że ma przyjąć mój pogląd w danej kwestii albo że moje zadnie jest jedynie słuszne.

  No i przede wszystkim piszę na temat zwarty w artykułach, a nie na temat innych komentujących, no chyba, że ktoś (jak Ty teraz) napisze 5 słów na krzyż, a wszystko po to żeby stwierdzić iż jestem ... głupkiem, jednocześnie nie polemizując ze mną w temacie.
  Wtedy zdarzy mi się co nieco takiej osobie napisać, ale ... zazwyczaj szkoda klawiatury i nie odpisuję na takie zaczepki.

 • 2022-10-11 12:11:23

  gość: ~ziębiczanin

  @~takitam
  Nie dyskutujcie z tym wiejskim głupkiem. To zwykły troll internetowy, ktory sili się na pseudo mądrości

 • 2022-10-11 12:50:27

  gość: ~Pięknie

  @~ziębiczanin
  W kilku wyrazach napisałeś więcej sensownych słów niż ON we wszystkich swoich wpisach razem wziętych.

REKLAMA