Express-Miejski.pl

Krzysztof Żegański: Turystyczne Bardo to korzyści również dla mieszkańców [wywiad, część II]

Burmistrz Krzysztof Żegański od ponad 15 lat pełni funkcję burmistrza Barda fot.: RC

Przedstawiamy drugą część wywiadu z burmistrzem Krzysztofem Żegańskim. W nim m.in. o dalszym rozwoju gminy, ale też o możliwych podwyżkach za media.

I CZĘŚĆ WYWIADU: Choć jesteśmy Miastem Cudów, to w ekonomii cudów nie ma [KLIK]

Express-Miejski.pl: Skoro jesteśmy już przy inwestycjach, to bez jakich nie wyobraża Pan sobie zakończenia pełnienia funkcji burmistrza?

Krzysztof Żegański: Zatem jeśli mówimy o infrastrukturze drogowej to chciałbym, aby do końca przyszłej kadencji w gminie Bardo można było drogą asfaltową dojechać do każdej posesji, nawet tej najmniejszej, do domów nawet najbardziej oddalonych od innych zabudowań. Uważam, że jest to bardzo realne, oczywiście przy odpowiednim wsparciu z funduszy zewnętrznych.

Odchodząc z funkcji burmistrza chciałbym zostawić Bardo w dobrej sytuacji ekonomicznej. Mam tutaj na myśli powstanie strefy ekonomicznej. Aktualnie szukamy wykonawcy, który przebuduje skrzyżowanie z drogą krajową nr 8 i utworzy zjazd z krajowej ósemki na tereny naszej strefy.

Również zależy mi, aby za kilka lat Bardo było ogólnopolskim centrum turystyki aktywnej, z naciskiem na turystykę rowerową i to w każdej formie, przede wszystkim tej rodzinnej, amatorskiej, ale również i tej wyczynowej, wykorzystując różnorodność naszych terenów. Zależy nam, aby w naszym centrum turystyki aktywnej każdy znalazł coś dla siebie, zarówno osoby w pełni aktywne, wysportowane, jak i osoby niepełnosprawne. W ostatnim czasie otrzymaliśmy dwie transze dofinansowania na realizację projektu pn. Centrum Turystyki Aktywnej. Łącznie jest to kwota ponad 20 mln zł. Aktualnie nie mamy jeszcze wkładu własnego na to zadanie, ale będziemy robić wszystko, aby te środki znaleźć. Mamy szereg pomysłów. Jednym z nich jest m.in. pomysł budowy tzw. orlików MTB. Kiedyś przy udziale trzech współfinansujących podmiotów realizowano budowę boisk piłkarskich typu orlik, teraz być może w ten sam sposób uda utworzyć się tory do nauki jazdy rowerem. Mamy swoją koncepcję, wiemy w którym kierunku będziemy podążać przy tworzeniu centrum i wierzę, że za kilka lat będziemy mogli poszczycić się realizacją naprawdę dużego i wartościowego projektu.

Express-Miejski.pl: Choć do końca tej kadencji jeszcze ponad rok, to czas szybko mija. To też pora na podsumowanie ostatnich kilku lat pracy. Było już o tym, co się udało, więc teraz pora powiedzieć o tym, czego nie udało się zrealizować?

Krzysztof Żegański: Nie udało się zrealizować budowy skate parku, choć wiem, że jest to bardzo oczekiwana inwestycja przez młodych mieszkańców miasta. Wciąż mam nadzieję, że uda się na ten cel znaleźć odpowiednie środki. Mamy dokumentację, składaliśmy wnioski o dofinansowanie w różnych miejscach, ale bez efektu. W przypadku uruchomienia kolejnych transzy będziemy aplikować o środki na ten cel i liczę na to, że w końcu te pieniądze uda się pozyskać, a jeśli nie, to być może budowę skate parku połączymy z innym, większym projektem. Chciałbym, aby jeszcze przed końcem tej kadencji udało nam się rozpocząć fizyczne prace nad budową skate parku.

Express-Miejski.pl: A co z trwającą budową Centrum Seniora w obiekcie po byłym przedszkolu?

Krzysztof Żegański: Jest już na ukończeniu. Więcej o Centrum Seniora i usługach, z jakich będą mogli korzystać mieszkańcy informowaliśmy tutaj [KLIK] W ramach realizacji projektu Centrum Turystyki Aktywnej, mamy w planach zakup dwóch nowych busów - 28-osobowego i 9-osobowego dla osób niepełnosprawnych. W weekendy będą one służyły jako cyklobuse, natomiast w dni powszednie będziemy dowozili nimi mieszkańców na zabiegi do Centrum Seniora.

Plan na ten obiekt jest też taki, aby jego część wykorzystać na cele kulturalne. Przygotowujemy się do remontu aktualnej siedziby CKiB, mamy już wszelką dokumentację na ten cel, ale cała inwestycja to koszt około 7 mln zł. To ogromna suma, a aktualnie nie ma programu, z którego moglibyśmy pozyskać przynajmniej część środków na realizację tego zadania.

Ze względów ekonomicznych podjąłem decyzję, aby aktualny budynek centrum kultury niebawem wyłączyć z użytkowania, a większość zajęć przenieść właśnie do nowoczesnego obiektu Centrum Seniora. Będą odbywały się tam na pewno zajęcia malarskie, muzyczne, komputerowe i taneczne. W przypadku większych imprez będziemy natomiast korzystać ze szkolnej sali gimnastycznej. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, a także praktyczne. Do dyspozycji na cele kulturalne będzie całe pierwsze piętro, natomiast parter będzie służył stricte jako centrum rehabilitacyjne. Warto podkreślić, że w obiekcie będzie funkcjonowała winda, więc osoby niepełnosprawne będą mogły bez problemu korzystać zarówno z części rehabilitacyjnej obiektu, jak i tej kulturalnej.

Express-Miejski.pl: Jesteśmy po Dniach Barda. Przed nami szereg koncertów w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego oraz Bardzkiego Lata Organowego. Bardo rozwija się nie tylko turystycznie, czy infrastrukturalnie, ale też oferuje swoim mieszkańcom atrakcje kulturalne.

Krzysztof Żegański: Jeśli chodzi o Dni Barda to ich organizacja była związana też z ekonomią i trzeba to sobie jasno powiedzieć. W moim odbiorze na rynku artystycznym są super artyści, którzy ściągają rzeszę odbiorców, natomiast organizując dni miasta patrzyliśmy od strony finansowej. Oczywiście odbiór społeczeństwa również był dla nas istotny, stąd też zaproszenie zespołu disco-polo. Jeśli było takie zapotrzebowanie to trzeba iść w tym kierunku. Natomiast jeśli chodzi o same Dni Barda to bardziej skupiłbym się tutaj na tej drugiej części imprezy, a raczej formule, którą chcemy sprzedać jako atrakcję turystyczną. Mam tutaj na myśli Święto Piernika, czyli tradycji, która sięga już okresu międzywojennego i coraz fajniej udaje nam się ją promować. Chcemy, aby w perspektywie kilku lat Bardzkie Pierniki przyciągały do Barda jak największą rzeszę ludzi i aby był to taki kolejny produkt, z którego nasze miasto będzie znane.

Jesteśmy też w trakcie realizacji projektu związanego z illuminacją mostu kamiennego w Bardzie, a w planach wspólnie z parafią mamy pomysł na podświetlenia Bazyliki Mniejszej. W międzyczasie będziemy też chcieli pomóc wspólnotom mieszkaniowym w remoncie budynków znajdujących się w centrum naszej starówki, tj. od bazyliki do mostu kamiennego, aby elewacje ich obiektów w pełni pasowały do stylu naszego miasteczka.

Express-Miejski.pl: Wśród mieszkańców można usłyszeć głosy, że Bardo to przede wszystkim gmina stawiająca na turystykę, nawet kosztem życia jakości mieszkańców. Stawki za śmieci, wodę czy ścieki mieszkańcy płacą jedne z najdroższych w powiecie. Co by Pan odpowiedział tym mieszkańcom?

Krzysztof Żegański: Rozwój turystyczny sam dla siebie nie jest wykonywany dla turystów, bo mówiąc o rozwoju turystycznym mamy na myśli naszych mieszkańców i tworzące się podmioty, które będą na tych turystach zarabiać. Jest to całkiem istotna gałąź gospodarki. Nam nie chodzi o to, że turysta ma być zadowolony, a mieszkańcy mają cierpieć, wręcz odwrotnie, to mieszkańcy mają korzystać na turystach, uruchamiając swoje pomysły i otwierać własne działalności. Ponadto inwestycje, które planujemy będą również miejscami pracy dla mieszkańców.

Express-Miejski.pl: A co z wysokimi cenami opłat?

Krzysztof Żegański: Na cenę wody nie mamy wpływu. Woda jest nam dotarczana przez ZWiK Nowa Ruda, a stawki ustalane są przez pięciu udziałowców spółki i uważam, że aktualne stawki za wodę, patrząc na inne samorządy, nie są wygórowane. Konsekwencją stawki za wodę, są ceny związane ze ściekami i one również nie są najwyższe jeśli popatrzymy na okoliczne gminy, nie ograniczając się do powiatu. Jeśli chodzi o odpady no to niestety, ceny idą mocno w górę i jeśli chodzi o stawki to dziś oscylujemy w podobnych kwotach jak inne gminy. Już dziś mogę jednak powiedzieć, że będzie to weryfikowane, bowiem niedobory w budżecie związane z odpadami to jest około 400 tys. zł, a zgodnie z przepisami system gospodarowania odpadami musi się sam finansować. Przyznaję, że popełniliśmy błąd, jako burmistrz i rada miejska, gdyż ustaliliśmy zbyt dużą różnicę między kwotą bazową za odpady komunalne (32,00 zł), a tymi mieszkańcami, którzy posiadają kompostowniki (24,00 zł) i musi być ona znacznie mniejsza, aby miało to przełożenie ekonomiczne. Staramy się też namierzać mieszkańców, którzy nie mają umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, a jednak te śmieci generują i to też jest dla nas spory problem. Niestety, rosnące ceny prądu, gazu czy paliwa powodują, że koszty utrzymania wzrastają i podwyżki są nieuniknone.

Express-Miejski.pl: Mieszkańcy gminy Bardo powinni więc w najbliższym czasie spodziewać się podwyżki za opady?

Krzysztof Żegański: Będziemy to analizować i jakieś ruchy w tym zakresie na pewno będą. Aktualnie przygotowujemy radzie miejskiej zestaw materiałów i być może zaproponujemy pewne wartości dotyczące podwyżek.

Express-Miejski.pl: Jaki cel przyświeca burmistrzowi na ostatnią kadencję? Do kolejnych wyborów pozostał niewiele ponad rok. Jeśli ordynacja wyborcza się nie zmieni, to przyszła kadencja, o ile uda się ją wygrać, będzie ostatnią w roli burmistrza.

Krzysztof Żegański: Bez względu na ordynację wyborczą, nadchodząca kadencja będzie moją ostatnią w roli bumistrza. Natomiast jak każdy gospodarz, który dobrze rozpoczął, chcę dobrze zakończyć. Jest wiele inwestycji i wiele działań, które chciałbym w pełni zrealizować. Generalnie podsumowuąc chciałbym, aby za te sześć lat Bardo było samowystarczalne, było pod względem estetyki i dostępności infrastruktrualnej na bardzo wysokim poziomie, no i żeby też było perełką turystyczną, nie tylko Dolnego Śląska, ale i całego kraju.

Express-Miejski.pl: A co później? Spokojna emerytura, czy jednak Krzysztof Żegański wciąż będzie spełniał się zawodowo?

Krzysztof Żegański: Myślę, że zasłużona emerytura, ale wciąż spełniający się jako społecznik, może radny, może przedstawiciel jakiegoś stowarzyszenia. Zobaczymy, co czas przyniesie.

Express-Miejski.pl: Dziękuję za rozmowę.

em24.pl

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Krzysztof Żegański: Turystyczne Bardo to korzyści również dla mieszkańców [wywiad, część II]

  2022-08-12 13:52:23

  gość: ~Jhh

  Prostej rzeczy jak skanalizowanie i podłączenie wiosek do oczyszczalni w Przyłęku nie potraficie zrobić.. grawitacjnie z.Janowca Dzbanowa Laskówki można by zrobić..

 • 2022-08-12 14:47:46

  gość: ~Hha

  @~Jhh
  Ja potrafię.. Zapłacisz kilka milionów?

 • 2022-08-13 07:37:42

  gość: ~Qa

  @~Hha
  Zamiast czereśniowego.. proste proste..

 • 2022-08-12 15:31:22

  gość: ~taki tam

  turystyka i turyści owszem,wystarczy pospacerować w lasach koło Przełęczy Łaszczowa,gdzie zszokowani turyści oglądają mord i barbarzyństwo na lasach modrzewia,wszystko idzie pod piłę,młode i stare zdrowe i chore,to jest przerażający widok,właściwie to już chyba zbliża się koniec tych wycinek[nadleśnictwo dla niepoznaki nazywa to--pozyskiwaniem drewna]przez ostatnich kilkanaście lat wycieli prawie wszystkie piękne i zdrowe drzewa bukowe,dębowe i świerkowe,teraz tną modrzewie,pytałem kiedyś w Laskówce kierowców,dokąd wywożą te drzewa??odpowiadali,że jadą do zachodniego sąsiada i wszystko jasne,komercja i biznes przemawia za tych zachłannych leśników,a że jest to państwo w państwie,wystarczy popatrzeć na zarobki i przywileje socjalne w tej firmie,ale to temat na książkę,ten barbarzyński proceder wkrótce umrze śmiercią naturalną z czystego powodu,poprostu nie będzie już drzew do wycinki

 • 2022-08-13 23:05:35

  gość: ~Freddy

  @~taki tam
  I znów ten stękacz taki tam, pooglądaj przedwojenne zdjęcia okolic jak wyglądały lasy a jak wyglądają teraz. A jeżeli tak zazdrościsz zarobków i przywilejów to dlaczego nie pójdziesz tam robić?

 • 2022-08-12 16:42:15

  gość: ~Kika

  Europa oszczędza energią, panisko chce podświetlać budowle kościelne.

 • 2022-08-12 20:46:17

  gość: ~mieszkaniec

  lans i lanser,tyle tylko ten facet potrafi,pod płaszczykiem działalności społecznej,grabi od lat wszystko pod siebie,ciekawe jak długo jeszcze???

 • 2022-08-12 20:52:15

  gość: ~Bardzianin

  @~mieszkaniec
  Bardo pięknieje. Drogi, chodniki, wiele inwestycji. Na wioskach to samo. Nigdy tak nie było. Super gospodarz!

 • 2022-08-13 12:06:32

  gość: ~Taki jak ty

  @~Bardzianin
  To fakt, z tym, że są rzeczy ważne i ważniejsze, najważniejsza jest praca a tu nie masz jak dojechać do kłodzka czy Ząbkowic bez auta nic nie zrobisz a miejsc pracy w gminie nie ma, nie powstał zakład pracy żaden przez tyle lat tylko promocja rower i oierniki

 • 2022-08-13 20:02:29

  gość: ~mieszkaniec Barda

  dlaczego inne przewozy nie mogą wjechać do Barda takie jak Beskid popołudniu nie ma czym wrócić z Ząbkowic czy z Kłodzka o tym się nie mówi chyba ze będą te autobusy co Burmistrz zakupi albo dodatkowo zrobić scieszkę bezpieczną rowerową żeby do pracy można było dojechać

 • 2022-08-14 11:31:29

  gość: ~Jacek

  @~Taki jak ty
  Zapraszam do pracy do Zakładu Komunalnego. Pozdrawiam

 • 2022-08-13 19:21:50

  gość: ~takitam

  drogi asfaltowe pod każdy dom we wsi,już kiedyś był pewien Bolesław co rozdawał po 300 milionów,widać że wizjonerów nie brakuje,gościu burmistrzu,stwórz nowe miejsca pracy,ale nie takie jak osławiona Carota,gdzie tam też palce maczałeś,odnów całą ul.Głowną bo to jedno straszydło zmuś Nadleśnictwo Bardo do kapitalnego remontu drogi z Laskówki do Janowca,rozlicz do 1-ej złotówki ten covidowy milion,a nie rób z siebie pajaca,że chcesz zrobić Bardo wielkim centrum turystycznym,teraz masz znowu ponad 10 milionów na jakieś futurystyczne centrum turystyki ,zejdż na ziemię i spojrzyj z okna urzędu na bank w dniu kiedy wypłacają socjal?tam jest prawdziwy obraz nędzy mieszkańców gminy,no ale będzie asfalt do każdej stodoły amen

 • 2022-08-14 11:29:59

  gość: ~Realista

  @~takitam
  Ty zejdź na ziemię lepiej a nie mielesz jęzorem co ci ślina przyniesie.Kto chce pracować ten pracę znajdzie bez problemu. Ale tym co po socjal przychodzą, to praca nie w głowie. 10 miejsc na pracę interwencyjne i co, ile się zgłosiło? Wiesz?! A co ty się tak o ten milion dopytujesz, zaszczepileś się chociaż? Turystyka to dobry kierunek na naszym terenie, dobrze że władza daje możliwości, ale sorry, to co burmistrz ma ci jeszcze działalność gospodarczą otworzyć i pomysły podawać na tacy? Stuknij się w durny czerep! Więcej samodzielności i optymizmu. Zobaczysz lepiej ci się będzie patrzyć w lustro.

 • 2022-08-19 18:07:29

  gość: ~gość

  @~takitam
  Widzę że takitam zaczyna kampanię do stołka radnego :)

 • 2022-08-14 21:02:58

  gość: ~mieszkaniec

  panie lanser,gmina to nie tylko Bardo,to też wioski,np.taki Przyłęk,w samym centrum to kiła i mogiła,przerażający obraz,kiedyś cudowne niemieckie kamienice,w tej chwili to obraz nędzy i rozpaczy,mam dużo starych niemieckich zdjęć,gdzie cały Przyłęk to --perła w koronie--stara słynna gospoda-Złoty Róg-to był rarytas na każdą kieszeń,a teraz????jakiś pseudo biznesmen,zrobił z tej gospody wysypisko gruzu i śmieci bez pomysłu na przyszłość,leży ten gruz i straszy tak samo jak te rozpadające się kamienice kiedyś cudowne,tyle że komuna to olewała,tak samo jak teraz robi to burmistrz na spółę z sołtysem druhem Henio,żadnej reakcji ,ważne że druh Henio,za lojalność wobec swojego Don Corleone,kasuje co miesiąc po 600zł,mies.i co dalej p.burmistrzu i p.druchu Heniu uprzątniecie ten Przyłęk???

 • 2022-08-15 00:15:29

  gość: ~InEr

  @~mieszkaniec
  Bezradni Urbaniak i Bieńko do dzieła!

 • 2022-08-15 12:07:07

  gość: ~Maniek

  Chciałbym zobaczyć z czego wspólnoty będą finansować te elewacje. Większość z nich na Głównej już ma kredyty, które brały by zrobić dachy.

 • 2022-08-15 22:20:53

  gość: ~gus

  W latach 2002-2021 liczba mieszkańców zmalała o 9,5%. Przed 2030 r. będzie to 10%. Kolejne dane? W 2020 r. mieszkańcy gminy Bardo zawarli... 8 małżeństw. Przyrost naturalny? -59. Ujemny. To -11,27 na 1000 mieszkańców. A dzieci? W 2020 roku w całej gminie urodziło się... 29 dzieci. Gmina wymiera i wyludnia się w wykładniczym tempie. Nie ma nowych miejsc pracy mogących przyciągnąć ludzi, przystępnych cenowo mieszkań, koszty życia szybują w iście kosmicznym tempie, a to dopiero początek przecież, w tym początek skokowych opłat i lokalnych podatków. Perły nie będzie. Będzie bieda. Ale wiadomo, że władza się przecież wyżywi...

 • 2022-08-22 18:43:06

  gość: ~mieszkaniec

  do burmistrz,prosze cos zrobi z wysepka na przeciw ,,chaty polskiej,,by tam nie parkowano,auta zaslaniaja wyjazd z noworudzkiej,donice byly ,i to bylo dobre,czy ,,szczena ma taki wplyw na wszystko?da rady pan burmistrz to zrobic?

 • 2022-08-24 14:28:59

  gość: ~Wmw

  ostatnio dodany post

  @~mieszkaniec
  Wystarczy policja, ale ona tego nie widzi

REKLAMA