Express-Miejski.pl

Mieszkańcy będą mieli dostęp do fizjoterapeutów i rehabilitantów. Niebawem otwarcie Centrum Seniora

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

W tym roku swoją działalność w Bardzie rozpocznie Centrum Seniora. Mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z usług  oferowanych przez obiekt na preferencyjnych warunkach.

Łączny koszt inwestycji zamknie się w kwocie niewiele ponad 2.5 mln zł, a zadanie w całości finansowane jest ze środków zewnętrznych. Znaczna część obiektu będzie przeznaczona na usługi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne, ale znajdzie się tam również miejsce do zajęć kulturalno-rozrywkowych dla seniorów.

Aktualnie na ukończeniu są wszystkie prace związane z przebudową i rozbudową budynku po byłym przedszkolu wraz ze zmianą sposobu użytkowania na funkcję Centrum Seniora wraz z wyposażeniem sal i zagospodarowaniem terenu. Samorząd szuka też firmy, która wyposaży obiekt w sprzęt rehabilitacyjny. Rolą ośrodka będzie podtrzymanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego, aktywnego, kreatywnego życia osób w starszym wieku.

- Niebawem rozpoczniemy prace związane z odbiorem obiektu. Jesteśmy już także w trakcie negocjacji i załatwiania spraw formalnych na dostawę sprzętu rehabilitacyjnego. Mam nadzieję, że już od października tego roku gabinety rehabilitacyjne znajdujące się w Centrum Seniora będą w pełni wyposażone i gotowe na przyjęcie pacjentów - mówi burmistrz Krzysztof Żegański.

Włodarz dodaje, że zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne wśród mieszkańców gminy jest spore i jedną z głównych idei utworzenia Centrum Seniora jest właśnie możliwość korzystania z usług rehabilitantów i fizjoterapeutów. - Dzisiaj na rehabilitację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba czekać nawet trzy lata. Aktualnie nasi mieszkańcy muszą w tym celu dojeżdżać do innych miast, przede wszystkim Ząbkowic Śląskich czy Kłodzka, a ceny biletów komunikacyjnych cały czas rosną. Już niebawem z usług rehabilitantów i fizjoterapeutów będą mogli skorzystać w swojej gminie. Dla seniorów posiadających Bardzką Kartę Seniora koszt zabiegu będzie wynosił 20 proc. wartości - deklaruje szef bardzkiego urzędu i podaje przykład: jeżeli koszt jednego zabiegu to wartość 20,00 zł*, to bardzcy seniorzy zapłacą za niego tylko 4,00 zł. Podczas jednej sesji rehabilitacyjnej, przy pięciu zabiegach, dzienny koszt dla bardzkich seniorów będzie oscylował na poziomie około 20,00 zł.

- To porównywalna, albo i nawet niższa cena niż za transport do Ząbkowic Śląskich czy Kłodzka. Pozostali mieszkańcy Barda będą mogli skorzystać z 50 proc. zniżki - dodaje burmistrz i podkreśla, że gmina będzie również zapewniała transport zbiorowy dla osób, które nie będą miały możliwości samodzielnego dotarcia do Centrum Seniora.

Otwarcie Centrum Seniora zaplanowano jesienią tego roku, a realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Część środków na wyposażenie obiektu przeznaczono z milionowej nagrody, jaką bardzki samorząd otrzymał za zajęcie pierwszego miejsca w powiecie ząbkowickim w ramach konkursu pn. Rządowa Odporność.

*Ceny zabiegów będzie różne. Za każdy seniorzy posiadający Bardzką Kartę Seniora będą płacić 20 proc. ich wartości.

em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Mieszkańcy będą mieli dostęp do fizjoterapeutów i rehabilitantów. Niebawem otwarcie Centrum Seniora

  2022-07-15 11:43:40

  gość: ~seniorka

  Można? Można. A w Ziębicach tylko hale i świetlice wiejskie - zero zainteresowania mieszkańcami z problemami zdrowotnymi.

 • 2022-07-15 14:11:35

  gość: ~senior

  A kto będzie dopłacał pozostałe 80% czy 50%?

 • 2022-07-15 14:26:15

  gość: ~On

  @~senior
  Nie wiem ile w tym prawdy, ale słyszałem że Twój stary ma trochę dołożyć, a resztę Andrzej Duda z Jarosławem trzecim Wazą

 • 2022-07-15 14:19:52

  gość: ~OLO

  Zmieniamy burmistrza..... Jest czarny koń w tych wyborach.Wszystkie głosy z wiosek jego.Krzysiu PA Pa nie będzie sadu czereśniowego PRYWATNEGO !!!!!!!!!

 • 2022-07-15 18:54:47

  gość: ~A kto

  @~OLO
  Powiedz kto to taki? Czy boi się ujawnić żeby nie zapeszać

 • 2022-07-16 11:20:56

  gość: ~HA HA

  @~OLO

  Dobrze, że koń, a nie wdowa

 • 2022-07-18 12:51:59

  gość: ~Bardzianka

  ostatnio dodany post

  Świetna inicjatywa, brawo dla burmistrza, będę korzystać!

REKLAMA