Express-Miejski.pl

We wtorek badania mammograficzne w Ząbkowicach Śląskich

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

18 stycznia w Ząbkowicach Śląskich odbędą się bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat.

Mammobus będzie zaparkowany na parkingu przy Bricomarche przy ul. Ziębickiej 55, a badania prowadzić będą medycy z NS ZOZ Diagnostyk s.c. W tym roku po raz pierwszy z darmowego badania mogą skorzystać kobiety urodzone w 1972 roku.

Zapisów na badania można dokonać pod nr tel. 68 41 41 411 (pn-pt, w godz. od 8 do 16) lub on-line [KLIK]., a także bezpośrednio w mammobusie.

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Dlaczego warto robić mammografię?

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA