Taką decyzję na wniosek Burmistrza Ziębic podjęli radni Rady Miejskiej podczas ostatniej sesji w dniu 15 lipca.
W jej skład na samym początku wejdzie Gmina oraz dwie spółki komunalne – Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ziębicach (ze swoimi oczyszczalniami ścieków jest jednym z największych podmiotów zużywających energię na terenie gminy Ziębice) oraz Zakład Usług Komunalnych w Ziębicach.
Ta konstrukcja nie wyklucza przyjmowania w późniejszym czasie innych podmiotów lub osób prywatnych.
Najważniejszym celem spółdzielni jest oszczędność na zakupie energii, poprzez pominięcie monopolisty i produkowanie energii na własne potrzeby. – Mamy coraz więcej własnych instalacji fotowoltaicznych, na budynkach i terenach gminnych, np. na hali sportowej, świetlicy w Kalinowicach, remizie w Czerńczycach, na budynkach szkolnych, ale też takie instalacje montują nasze spółki. Coraz bardziej nam się opłaca mieć swoją spółdzielnię i produkować prąd z ominięciem sprzedawcy monopolisty – informuje burmistrz Mariusz Szpilarewicz.
Czym jest spółdzielnia energetyczna?
Spółdzielnia energetyczna to organizacja, której celem jest wspólne wytwarzanie, obrót, magazynowanie oraz dystrybucja głównie energii elektrycznej, ale też innych form energii pochodzących z odnawialnych źródeł. Działa ona na rzecz swoich członków, czyli osób fizycznych lub prawnych, które dobrowolnie do niej przystępują. Członkowie spółdzielni wspólnie zarządzają jej działalnością i korzystają z wypracowanych zysków. Spółdzielnia energetyczna ma własną osobowość prawną, co oznacza, że może samodzielnie funkcjonować i podejmować decyzje przez swoje organy, a jej działalność jest regulowana przez statut. Głównym celem utworzenia spółdzielni energetycznej jest zwiększenie dostępu do odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz obniżenie kosztów energii dla jej członków, przy jednoczesnym wzmocnieniu lokalnej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego. Spółdzielnie energetyczne umożliwiają wytwarzanie, dystrybucję i zarządzanie energią na poziomie lokalnym, co prowadzi do obniżenia kosztów zakupu energii oraz zwiększenia przychodów ze sprzedaży nadwyżek energii. Mając na uwadze fakt wzrostu cen zakupu energii elektrycznej oraz to, że Gmina Ziębice oraz jej jednostki i spółki komunalne posiadają coraz większą liczbę instalacji wytwarzających energię elektryczną, zasadne jest utworzenie spółdzielni energetycznej w celu lepszego zarządzania energią i jej kosztami na poziomie lokalnym. W skład nowo tworzonej Spółdzielni Energetycznej Ziębice wejdzie w pierwszej kolejności samorząd gminny oraz spółki komunalne, w których Gmina Ziębice jest jedynym lub większościowym udziałowcem.
em24.pl / UM Ziębice