Express-Miejski.pl

Wskrzesić tradycję. Święto Bardzkiego Piernika już w najbliższą niedzielę

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Parada piernikowa, prelekcje historyków, inscenizacje z życia dawnych bardzian, jarmark, spektakl lalkowy, występy i pachnące pierniczki - to wszystko już 20 czerwca.

Tego dnia odbędzie się w Bardzie Święto Piernika. Dzień wcześniej od godz. 18 na rynku będzie miało miejsce Muzyczne Powitanie Lata. Wystąpią m.in. Przełomiacy, Zespół Bardziej, Orkiestra Świętego Mikołaja czy Teatr Ognia. Będzie to niejako zapowiedź niedzielnego wydarzenia, którego początek zaplanowano na godz. 13.

Czym jest piernik? Na pewno wszyscy wiedzą. Pieczony jest na różne okazje, tradycją są wypieki bożonarodzeniowe, a coraz popularniejsze stają się także pierniki ozdobne, które dzięki bogatym formom i zdobieniom stają się oryginalnym i smacznym prezentem na wszelakie okoliczności. Pierwotnie ciasto piernikowe było wielkim luksusem, ze względu na koszty importu przypraw korzennych i bakalii, często eksportowano je w głąb krajów macierzystych. W XVII wieku sprzedawano pierniki w aptekach jako skuteczny lek na wiele chorób. Był symbolem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. Dziś rozwija się wiele prywatnych inicjatyw wypieku i ozdabiania pierników, każdy oparty na autorskiej recepturze, niekiedy przekazywanej przez pokolenia i pilnie strzeżonej.

Co ma piernik do Barda – Miasta Cudów?

Od jakiegoś czasu połączenie miasteczka i tych tradycyjnych wypieków staje się coraz popularniejsze. Do miasta przybywają turyści, pytając, gdzie można kupić Bardzkie Pierniki, a wszystko to za sprawą pasjonatów historii Barda, którzy zagłębiając się w przeszłość miasteczka natrafili na ślad … pierników i piernikarni.

Początkowe wzmianki o piernikarstwie w Bardzie to rok 1464! Pierwszy dokument, o istnieniu którego wiedzą pasjonaci historii jest datowany na 1505 rok.To już ponad pół tysiąca lat tradycji. Produkcja pierników w Bardzie trwała do 1945 roku. To data graniczna, związana z zakończeniem II wojny światowej i późniejszym wysiedleniem ludności niemieckiej z tych ziem. Bardzkie pierniki były znane nie tylko w Bardzie. Miasteczko przez wiele lat było mocnym ośrodkiem pielgrzymkowym i żyło z ruchu pielgrzymkowego. Rocznie przewijało się tu 120–150 tys. pielgrzymów. Mieszkańcy wykonywali różne zawody, ale przybyszów trzeba było jakoś wykarmić. Pierniki sprawdzały się idealnie. Były pożywne i pyszne.

Pprawdziwy rozkwit piernikarstwa w Bardzie przypadana late 30. XX wieku. Ówczesnymi liderami w branży była rodzina Prause. Max Prause prowadził w Bardzie największy zakład piernikarski (istniejący od 1842 roku). Piernikarze z Barda eksportowali swoje produkty m. in. do Stanów Zjednoczonych oraz do Niemiec. Przed 1945 roku w niemieckim mieście Wartha (Bardo) działało siedem piekarni i sześciu piernikarzy. Aromatyczne ciastka były tak popularne, że sprzedawano je na ulicy z samochodu, takiego ówczesnego piernikowego foodtrucka.

Tradycja wypiekania pierników w mieście Wartha liczyła blisko 500 lat. Gdy jednak dawni niemieccy mieszkańcy wyjechali po 1945 r., została ona zapomniana. Polacy, którzy zasiedlili po wojnie Bardo, przynieśli swoje zwyczaje i tradycje. Pierniki przeszły do historii, wydawało się, że już na zawsze…

Po długich poszukiwaniach pasjonaci tradycji piernikowej dotarli do Johanny Prause, ostatniej, żyjącej córki Maxa Prause. Dostali od niej  tzw. Festschrift, czyli kilkustronicowy maszynopis wydany w 1942 roku z okazji 100-lecia działalności firmy rodziny Prause. Kobieta przekazała także oryginalną i strzeżoną przez dziesiątki lat recepturę. Do tej pory nie znał jej nikt oprócz członków rodziny Prause. Nawet ci, którzy na co dzień wypiekali smakowite ciastka nie byli wtajemniczeni w proporcje składników.

Święto Bardzkiego Piernika

Dzisiaj w Bardzie znów można poczuć zapach wypiekanych pierników, które stają się wizytówką miasteczka. I tak licząca ponad 500 lat tradycja, po 75-letniej przerwie, jest nadal kontynuowana, a to za sprawą organizowanej już 20 czerwca imprezy pn. „Święto Bardzkiego Piernika”, podczas której przeniesiemy się w czasie i weźmiemy udział w historycznej paradzie piernikowej, która przejdzie bardzkimi uliczkami. Uczestnicy odziani w stroje epokowe, przejdą z pl. Kasztelańskiego na czele z tradycyjnym domkiem ozdobionym prawdziwymi piernikami, do Rynku. Całość będzie przeplatana inscenizacjami z życia dawnych bardzian, oprawiona muzyką z epoki. Na trasie parady zobaczymy m.in. praczkę, która będzie wykonywać swoje domowe czynności, przekupy na targu, które będą gonić złodziejaszków pierników oraz dostojnych braci cystersów. Zwieńczeniem będzie impreza na bardzkim rynku połączona z jarmarkiem oraz prelekcjami historyków nt. tradycji wypiekania pierników w Polsce, a przede wszystkim na Dolnym Śląsku.

Wydarzenie pn. „Święto Bardzkiego Piernika” realizowane jest w ramach projektu pn. „Przez tradycję bliżej nam”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego realizowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”.

Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis.

Gmina Bardo

18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Wskrzesić tradycję. Święto Bardzkiego Piernika już w najbliższą niedzielę

    2021-06-16 14:44:01

    gość: ~olo

    A dlaczego Gmina Bardo pisze ogólnie pasjonaci Barda, a nie wymienia z imienia i nazwiska Tomasza Karamona?

  • 2021-06-17 12:05:06

    gość: ~Prezeska

    @~olo
    A to bardzo proste do wytłumaczenia.
    Obecne władze najprawdopodobniej nie przepadają za Tomkiem. Powód? Tomek na każdym kroku udowadnia, że można bez kasy zrobić znacznie więcej dla naszego miasta niż za kasę robi urząd. Tomek udowadnia, że można przy tym mieć sporo dobrej zabawy.
    Nie przepadają też za nim za to, że wytyka im błędy. A w ich opinii powinien albo chwalić albo milczeć.
    Powrót naszego miasta do piernikowych tradycji to tylko i wyłącznie zasługa Karamona. On to odkrył i odkrywa. Dzieli się tym. Ta impreza to jego pomysł. Fajnie, że ktoś to chwycił. Nie fajnie, że nie powierzyli mu organizacji - bo on zrobiłby to świetnie. Byłam na święcie piernika w Pałacu Kamieniec.
    Mam nieodparte wrażenie, że ktoś próbuje tą imprezą lansować .. pytanie tylko czy na pewno nasze miasto.
    Nie znam go osobiście, ale obserwuję. Jestem przekonana, że byłby swietnym burmistrzem naszego miasta. Poza układami.

  • 2021-06-17 20:26:48

    gość: ~Ilona

    @~Prezeska
    W samo sedno!

  • 2021-06-16 14:48:24

    gość: ~kolejarz

    Wskrzeszamy tradycję niszcząc obecną. Gdzie Noc Świętojańska? Gdzie Bardonald?

  • 2021-06-16 14:57:32

    gość: ~Her

    Piernikowe dziady

  • 2021-06-17 07:25:31

    gość: ~Mieszkaniec

    Najdroższe pierniki świata już w Bardo mamy!

  • 2021-06-17 08:30:36

    gość: ~mieszkaniec

    @~Mieszkaniec
    rzeczywiście ceny maja wysokie

  • 2021-06-17 08:50:11

    gość: ~Ja

    Jest popyt, jest podaż. Proste.

  • 2021-06-17 20:33:13

    gość: ~Leszek

    Tylko dlaczego wszystko jest robione pod jedną osobę? Kto w Bardzie ma piernikarnię? Od kogo urząd kupuje pierniki i dlaczego tylko od Magdaleny T?

  • 2021-06-18 09:02:49

    gość: ~Mieszkaniec

    @~Leszek
    Dokładnie!Impreza stworzona aby wypromować jednego przedsiębiorce. A jeszcze nie tak dawno ten sam burmistrz innemu przedsiębiorcy kazał pozabierać stoliki i krzesła które stały przed restauracją tłumacząc że to część chodnika a nie jego prywatna posesja. A teraz właścicielka piernikarni zajęła połowę parku i jest dobrze. Jeszcze jej nasadzenia robią żeby miała pięknie. Ciekawe dlaczego może nasz jakże skromny burmistrz ma z tego profity?? Kto wie kto wie !!!

  • 2021-06-22 15:51:22

    gość: ~lolo

    @~Leszek- masz prawo stworzyć swoją piernikarnię,ale ty potrafisz tylko pierniczyć głupoty

  • 2021-06-18 15:46:44

    gość: ~bardzianka

    Nie było jarmarku wielkanocnego to jest jarmark piernikowy bo to dobry biznes do podziału bo to nie da się ukryć ze park jest robiony pod Topolankową można było mur rozwalić a następnie będzie w budynku drzwi wybite stoły rozłożone w parku można można a za nie małe pieniądze burmistrz kupuje pierniki od Topolankowej jako prezenty za pieniądze podatnika.A w przyszłości powinien powstać Pomnik pani z piernikiem

  • 2021-06-19 06:26:12

    gość: ~Jadzia

    @~bardzianka
    A kto komu broni założyć kolejny biznes piernikowy? Chętni są?

  • 2021-06-19 20:03:15

    gość: ~Jurys

    @~Jadzia
    Chętni napewno są, ale nie każdy ma koneksje....

  • 2021-06-19 21:43:45

    gość: ~Zainteresowana

    @~Jadzia
    Czy te pierniki lansowane pani Magdaleny T. to na podstawie tej receptury od rodziny Prause?

  • 2021-06-22 20:46:41

    gość: ~xxy

    ostatnio dodany post

    @~bardzianka
    A myślę ze koło tego rowerzysty to powinien stanąć pomnik pani M T z piernikami a w rondzie burmistrza bo to był super pomysł

  • 2021-06-20 12:21:05

    gość: ~trtrt

    Aż boli, że to z unijnych pieniędzy...

  • 2021-06-20 21:41:40

    gość: ~bardek

    @~trtrt
    No tak jak wzięli kasę z EU to mogą szaleć.

    PS. Olo był czy byłam??? P. Karamon miał lokal i co? Nie dostał dotacji z unii?

REKLAMA