Express-Miejski.pl

RZGW: Sytuacja na Nysie Kłodzkiej stabilna, zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu informuje o aktualnej sytuacji hydrologicznej. Jeśli chodzi o Nysę Kłodzką i pobliskie akweny sytuacja jest stabilna.

Stany wód na wodowskazach układają się głównie w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich, niskich i ostrzegawczych. Obecnie obserwuje się powolne topnienie pokrywy śnieżnej w niżej położonych rejonach, powodujący wzrosty stanów w górnych odcinkach rzek. Zbiorniki retencyjne rozpoczęły gromadzenie nadmiaru dopływającej wody. Sytuacja jest stabilna i cały czas monitorowana przez terenowe służby Wód Polskich, koordynowane za pośrednictwem Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu. Na Odrze i pozostałych rzekach w regionie lokalnie obserwowane są zjawiska lodowe w postaci śryżu i lodu brzegowego. 

Taka sytuacja ma miejsce m.in. na Nysie Kłodzkiej na jazie w miejscowości Przyłęk. W dalszym ciągu występuje tam cofka ze śryżu z odłamkami lodu na odcinku kilkuset metrów. W ciągu ostatniej doby stan wody na wodowskazie Bardo uległ stabilizacji i utrzymuje się na poziomie stanu ostrzegawczego (+/- 3cm). Ciężki sprzęt wykorzystany do udrożnienia koryta pozostaje przy Małej Elektowni Wodnej w Przyłęku i jest do dyspozycji na wypadek konieczności podjęcia dalszych działań. Służby PGW WP RZGW we Wrocławiu jest w stałym kontakcie ze służbami z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bardzie oraz właścicielem elektrowni wodnej w Przyłęku.

Pokrywa lodowa występuje na wszystkich zbiornikach retencyjnych, w tym: Topola (80 proc. powierzchni, grubość lodu do 15 cm), Kozielno – 75 proc.; do 15 cm, Otmuchów – 100 proc. 

Zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe, z wyjątkiem zbiornika Otmuchów, który zgromadził nadmiar dopływającej wody. Obecnie trwa odbudowa jego pojemności powodziowej. Dopływy do zbiorników kształtują się w strefie stanów średnich. Zbiorniki Kozielno, Nysa, Mietków, Sosnówka oraz Leśna gromadzą nadmiar dopływającej wody. Urządzenia upustowe są drożne, urządzenia manewrowe są sprawne. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody. Poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA