Express-Miejski.pl

NFZ chce utworzyć dodatkowe mobilne zespoły szczepienne na Dolnym Śląsku

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił nabór na dodatkowe mobilne zespoły szczepiące przeciwko COVID-19. 

Zespoły mobilne zajmują się szczepieniami pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na przyjęcie szczepionki w punkcie stacjonarnym. Nowe zespoły zapewnią wsparcie już działającym zespołom, które powinien posiadać każdy populacyjny punkt szczepień.

Propozycja NFZ skierowana jest do podmiotów leczniczych które nie utworzyły populacyjnych punktów szczepień w naborach do Narodowego Programu Szczepień. Pierwszeństwo w zakwalifikowaniu się będą miały placówki, które posiadają aktywne zespoły ratownictwa medycznego oraz szpitale węzłowe, znajdujące się na wykazie Ministerstwa Zdrowia.

Każdy z punktów populacyjnych Narodowego Programu Szczepień miał zapewnić możliwość zaszczepienia pacjentów w domu. To jedno z kryteriów przy naborach do NPSz. Zespoły mobilne szczepią pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na zaszczepienie w stacjonarnym punkcie szczepień. Dotyczy to w szczególności osób obłożnie chorych (tzw. pacjentów leżących). Szczepienie w domu dla pacjentów jest bezpłatne. Za wyjazd mobilnego zespołu płaci NFZ

Tworzona właśnie nowa siatka mobilnych zespołów będzie uzupełnieniem już działających zespołów. Ma zabezpieczyć przede wszystkim pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości, do których nie zawsze będzie w stanie dojechać zespół ze stacjonarnego punktu szczepień.

Pacjentów, którzy mogą dotrzeć do punktu szczepień, lecz wymagają transportu do punktu i z powrotem do domu, obsługuje transport zapewniany przez samorządy lokalne.

Zadaniem podmiotów będzie przeprowadzenie szczepień na terenie poniższych grup powiatów województwa  w miejscu przebywania pacjenta zgodnie z następującymi zasadami i wymaganiami.

1. Grupa powiatów 1
powiaty: m. Jelenia Góra, karkonoski, kamiennogórski, zgorzelecki, bolesławiecki, lubański, lwówecki

2. Grupa powiatów 2
powiaty: m. Legnica, legnicki, złotoryjski, jaworski, polkowicki, głogowski, lubiński

3. Grupa powiatów 3
powiaty: m. Wałbrzych, wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki, kłodzki

4. Grupa powiatów 4
powiaty: m. Wrocław, wrocławski, średzki, strzeliński, oławski

5. Grupa powiatów 5
powiaty: wołowski, milicki, trzebnicki, oleśnicki, górowski.

Wymagania

Wymagania zbliżone do naborów w NPSz. Aby złożyć ofertę – oprócz wpisu w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Działalność Leczniczą – trzeba spełnić warunki opisane w naborach, m.in.:

  • dysponować kadrą, odpowiednim wyposażeniem oraz zapewnić właściwy transport i przechowywanie szczepionek,
  • zadeklarować lub posiadać podłączenie do elektronicznej platformy P1, prowadzonej przez Centrum eZdrowia, dzięki której możliwa będzie np. rejestracja osób do zaszczepienia,
  • tak planować trasę przejazdu i szczepień pacjentów, aby do minimum ograniczyć ryzyko zmarnowania się szczepionek.

Finanse

Za zaszczepienie pacjenta w domu przez mobilny zespół szczepiący Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci 141 zł. To cena za podanie jednej dawki.

Mieszczą się w niej koszty:

  • dojazdu do pacjenta
  • kwalifikacji do zaszczepienia
  • podanie szczepionki.

Uwzględnia też koszt wyjazdów, w wyniku których pacjent nie zostanie zaszczepiony, ponieważ lekarz z zespołu mobilnego nie zakwalifikował go do szczepienia (względy medyczne) lub pacjent nagle wycofał zgodę na szczepienie.

Wynagrodzenie w tej wysokości otrzyma również zespół wyjazdowy, działający przy stacjonarnych punktach szczepień. Zmianę w wycenie wprowadziło Zarządzenie Prezesa NFZ z 27 stycznia 2021 r.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA