zdjęcie ilustracyjne fot.: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Wznowiono możliwość składania podań przez kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby przygotowawczej w Straży Granicznej.
Komendant Główny Straży Granicznej określił przewidywaną liczbę osób do przyjęcia do służby w nadodrzańskim oddziale na 60 osób do końca 2021 r.
Dokumenty od kandydatów przyjmowane będą tylko po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu ich złożenia m.in. w Placówce Straży Granicznej w Kłodzku (ul. Wyspiańskiego 2 w Kłodzko) pod numerami telefonów: 74 811 64 23, 74 811 64 24, 74 811 64 97 lub lub ustaleniu terminu w drodze elektronicznej pod adresem: nabor.noosg@strazgraniczna.pl.
W celu bezpośredniego i szybszego ustalenia daty, godziny oraz miejsca złożenia dokumentów aplikacyjnych, kandydaci proszeni są o korzystanie przede wszystkim z możliwości telefonicznego kontaktu.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:
posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie,
która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat, z zastrzeżeniem w stosunku do osób określonych w art. 61 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej
nieposzlakowanej opinii,
niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
korzystająca w pełni z praw publicznych,
posiadająca co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby,
gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie,
dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych),
która pozytywnie zakończy postępowanie kwalifikacyjne.
Preferencje w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych:
wykształcenie zdobyte po ukończeniu klasy/szkoły, w której kandydat realizował program nauczania o profilu dotyczącym zasadniczego funkcjonowania formacji mundurowych,
doświadczenie zawodowe w służbach mundurowych,
doświadczenie zawodowe w ochronie osób/mienia,
kwalifikacje i umiejętności zawodowe, których posiadanie umożliwia zwolnienie kandydata z drugiego etapu postępowania zgodnie z zał. nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej (Dz. U. poz. 175 z późn. zm.),
znajomość języka obcego potwierdzona m.in. certyfikatem/dyplomem językowym,
posiadane uprawnienie co najmniej kategorii „
B” do kierowania pojazdem bądź zespołem pojazdów.
Warunkiem uznania kandydata za spełniającego określone w ustawie o Straży Granicznej warunki do pełnienia służby w naszej formacji oraz wykazującego predyspozycje i przydatność do tej służby jest spełnienie łącznie następujących warunków:
otrzymanie pozytywnej oceny z pierwszego etapu postępowania;
osiągnięcie minimum 12 punktów w drugim etapie postępowania;
uzyskanie orzeczenia o zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Straży Granicznej wydanego przez komisję lekarską;
ustalenie, że kandydat daje rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
wyrażenie przez Komendanta Głównego Straży Granicznej zgody, o której mowa w art. 31 ust. 1 c ustawy - w przypadku kandydata, którego przyjęcie do służby uzależnione jest od tej zgody.
W przypadku przyjęcia do służby kandydat zostanie mianowany na stanowisko kursanta w 01 grupie uposażenia zasadniczego (zarobki około 2600 zł netto) do czasu zakończenia szkolenia, po ukończeniu kursu na stanowisko zaszeregowane w 02 grupie uposażenia zasadniczego (zarobki około 3600 zł netto).