Express-Miejski.pl

Włodarze o szczepieniach, motywowaniu pracowników i promocji szczepień [część II]

grafika ilustracyjna fot.: mp

Zgodnie z zapowiedzią publikujemy jakie plany względem szczepień mają burmistrz Barda, wójtowie Ciepłowód oraz Stoszowic, a także starosta i jego zastępca.

Kilka dni temu opublikowaliśmy pierwszą część materiału, w którym zapytaliśmy burmistrzów i wójtów, czy zamierzają się zaszczepić, czy zobowiązują do tego swoich pracowników, a także czy zamierzają motywować ich dodatkiem finansowym. Na taki pomysł wpadł bowiem wójt gminy Lubartów, który chce, by każdy pracownik urzędu i jednostki podległej, który zaszczepi się, otrzymał premię w wysokości kilkuset złotych. Padło też pytanie o to, czy zarządzający samorządami zamierzają wyciągać jakiekolwiek konsekwencje względem pracowników, którzy nie będą chcieli się zaszczepić, chociażby poprzez ograniczenie ich kontaktu z petentami.

Wypowiedzi burmistrzów Kamieńca Ząbkowickiego, Ząbkowic Śląskich, Ziębic oraz Złotego Stoku możecie przeczytać tutaj [KLIK]. Dziś publikujemy odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy od włodarzy pozostałych samorządów z terenu powiatu ząbkowickiego.

- Chciałbym zaszczepić się w pierwszym możliwym dla mnie terminie i będę zachęcał do szczepienia moich bliskich, współpracowników i mieszkańców - informuje Krzysztof Żegański, burmistrz gminy Bardo. - Jest to w tej chwili priorytet, by móc zacząć funkcjonować na poziomie sprzed nastania epidemii koronawirusa. Liczę, że podejdziemy odpowiedzialnie do sprawy i każdy według swojego sumienia podejmie decyzję o szczepieniu myśląc o osobach, z którymi mamy kontakt w domu czy w pracy - dodaje szef bardzkiego magistratu. Burmistrz nie odpowiedział jednak czy będzie w jakiś specjalny sposób motywował swoich pracowników do szczepień, ani także czy wyciągnie jakieś konsekwencje względem osób, które nie mają zamiaru się szczepić.

Zapewnił jednak, że Gmina Bardo dołoży wszelkich starań, by promować akcję szczepienia wśród pracowników urzędu i jednostek podległych. - Od ubiegłego piątku uruchomiliśmy również telefon, pod który można zadzwonić i zgłosić potrzebę transportu osób starszych lub samotnych do ośrodka zdrowia w Bardzie. Szanowni Państwo apeluję: #SZCZEPIMYSIĘ! - zachęca włodarz.

Bardziej konkretny w swoich wypowiedziach był starosta Roman Fester. - Nie przeprowadzaliśmy w starostwie i jednostkach podległych sondażu, którego celem miałoby być zebranie informacji dotyczących tego, ilu pracowników wyraża chęć zaszczepienia się. To indywidualna sprawa każdego, czy zdecyduje się zaszczepić, czy też nie. Myślę, że po tym co wszyscy przeszliśmy w związku z sytuacją wywołaną przez COVID-19 to większość zdecyduje się na szczepienia. Cały czas mamy kontakt z petentami, więc uważam, że warto poprzez szczepienia wzmocnić swoją odporność. W gronie kierownictwa zarządu optujemy oczywiście za szczepieniem, większość pracowników w luźnych dyskusjach również mówi, że planuje się zaszczepić - mówi szef powiatu. Starosta zapowiedział, że zamierza się zaszczepić i nie ma w tym względzie żadnych wątpliwości. - Cierpliwie oczekuję na swoją kolej - zaznacza. Chęć zaszczepienia się zadeklarował również wicestarosta Waldemar Wieja.

A co z pracownikami, którzy nie będą chcieli się zaszczepić? - Nie ma możliwości, żeby wobec kogokolwiek z tego tytułu wyciągać jakiekolwiek konsekwencje. Podkreślę raz jeszcze: szczepienie to indywidualna sprawa każdego obywatela. Nie będziemy premiować pracowników, którzy zdecydują się zaszczepić i nie będziemy wyciągać konsekwencji wobec tych, którzy nie będą chcieli się zaszczepić. W takim przypadku trzeba liczyć na mądrość oraz roztropność ludzi, a także pracowników. Uważam, że takimi dysponuję. To są mądrzy ludzie i wiedzą, jaką decyzję powinni podjąć bez motywowania ich dodatkami, czy też wyciągania wobec nich jakichkolwiek konsekwencji - zauważa szef powiatu.

Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich zamierza prowadzić akcję promocyjną dotyczącą szczepień. - Czekamy na materiały promocyjne od wojewody i będziemy prowadzić akcje promocyjne przy współpracy z gminami, a także za pomocą mediów - komunikuje Roman Fester.

Łukasz Białkowski, wójt gminy Ciepłowody informuje, że z kierownikami i dyrektorami jednostek podległych rozmawia o sprawach związanych z koronawirusem na bieżąco, zna sytuację w każdej jednostce organizacyjnej samorządu, ale informacji w zakresie szczepień kadry nie udziela. - Są to indywidualne decyzje pracowników, tym bardziej, że dotyczą ich stanu zdrowia - mówi. Włodarz zapytany o deklarację szczepienia odpowiada: Pytanie dotyczy bardzo indywidualnej sfery mojego życia, zwłaszcza stanu zdrowia. Niemniej jednak czekam na termin, w którym zostanie wyznaczona grupa osób podlegających szczepieniu, do której będę się kwalifikował.

Łukasz Białkowski jasno zaznacza, że decyzja o szczepieniu stanowi sprawę indywidualną i nie ma zamiaru premiować pracowników chcących się zaszczepić. Nie zamierza też w stosunku do osób niezaszczepionych wyciągać żadnych konsekwencji.

Gmina Ciepłowody już zaczęła aktywną promocję szczepień. - Prowadzimy promocję, ale również inne działania, takie jak utworzenie punktu szczepień w naszym Ośrodku Zdrowia w Ciepłowodach, po to aby zadbać o zdrowie naszych mieszkańców i ułatwić  im możliwość zaszczepienia we własnej gminie. Z informacji jakie posiadam nie wszędzie powstały punkty szczepień, dlatego też w miarę możliwości zadbamy o zdrowie naszych sąsiadów. Informacyjnie dodam, że na obecną chwilę mamy już 100 proc. obłożenia w wyznaczonej do szczepienia pierwszej grupie osób. Ponadto dowieziemy do naszego punktu szczepień każdego, wskazanego przez SP ZOZ Gminny Ośrodek Zdrowia w Ciepłowodach mieszkańca naszej gminy. W taki właśnie sposób zachęcamy do szczepień – a decyzja o zaszczepieniu to już kwestia indywidualna - kończy.

Paweł Gancarz, wójt Stoszowic: Słowem wstępu pragnę przypomnieć, iż w czerwcu 2020 roku na terenie Gminy Stoszowice przetestowaliśmy „pilotażowo”, jako jedyni w Polsce, wszystkich pracowników placówek oświatowych zarówno publicznych jak i niepublicznych. Niewątpliwe Covid-19 to podstępny i cichy wirus, a w postaci bezobjawowej trudny do wychwycenia. Uważam, że jeśli pojawi się szansa na szczepienie dla kolejnych grup, powinniśmy z niej jak najszybciej skorzystać, bowiem stanowi to dowód naszej wspólnej odpowiedzialności.

Włodarz zauważa, że zgodnie z obowiązującymi zasadami i regulacjami, szczepienia na COVID-19 są dobrowolne, niezależnie od tego, jakich grup społecznych lub zawodowych dotyczą. Pracodawca nie jest uprawniony do żądania od pracowników informacji o woli poddania się szczepieniu, a tym samym informacji o fakcie zaszczepienia się, bowiem jak wyżej wskazano powyższa kwestia pozostaje w uznaniu samych pracowników. - Z uwagi na brak podstaw do gromadzenia ww. danych ze strony urzędu (pracodawcy) nie podejmowano działań mających na celu ustalenie grupy pracowników, którzy deklarują wolę udziału w szczepieniu - dodaje.

Wobec pracowników, którzy podejmą decyzję o szczepieniu i w konsekwencji zostaną zaszczepieni wójt nie planuje podejmowania działań o charakterze „premiowania”. Jak mówi, rozważenia wymaga, czy podejmowanie takowych działań, w świetle Kodeksu pracy nie stanowi przesłanek mogących uzasadniać naruszenie zasady równego traktowania lub też niedyskryminacji w zatrudnieniu. - Wobec pracowników niezaszczepionych, ze strony pracodawcy nie będą podejmowane czynności mające na celu ustalenie odpowiedzialności tj. ustalenie konsekwencji. Podejmowanie takich działań, m.in. w świetle dobrowolności szczepień, nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach prawa i mogłoby w konsekwencji prowadzić do naruszenia zasady równego traktowania lub też niedyskryminacji w zatrudnieniu - tłumaczy Gancarz.

Wójt zapytany o promocję szczepień odpowiada: - Zważywszy na wyzwanie jakie towarzyszy procesowi szczepień koniecznym stało się uczestnictwo samorządu w nawiązaniu i rozwinięciu, w tym zakresie współpracy i to nie tylko w sferze informacyjnej ale nade wszystko w promocji i organizacji przez gminę dowozów na szczepienia osób potrzebujących takiego wsparcia. Celem zapewnienia jak najlepszej organizacji szczepień na terenie gminy prowadzimy stałą współpracę z "ARS-MEDICA" Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Budzowie.

em24.pl

25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Włodarze o szczepieniach, motywowaniu pracowników i promocji szczepień [część II]

  2021-01-22 17:54:48

  gość: ~Cowid

  Wlodarze- medialnie piekny usmiech Panie Starosto! Pracownicy DPS Opolnica nie maja powodu do usmiechy ! Pomocy zadnej, zarobki śmieszne, zadnej pomocy ze strony dyrekcji i Pana !Czy szczepionka na cowid rozwiaze problemy i godne zycie w DPS OPOLNICA!

 • 2021-01-22 19:53:07

  gość: ~Lucyfer

  Popieram całą załogę DPS-ów w Bardzie. To żałosne wymagać od pracowników cudów w mieście CUDÓW za tak żałosne wynagrodzenia. Dopinguję i podziwiam!!!

 • 2021-01-22 23:44:21

  gość: ~Tom

  @~Lucyfer
  Też ich popieram, ciężko pracują z uposledzonymi ludźmi a wypłaty żenujące, nadgodziny na zeszyt do oddania kiedyś tam tak jakby płacenie za nadgodziny było łaską!!!! Brak szacunku dla pracowników.

 • 2021-01-24 12:13:20

  gość: ~Ja

  @~Tom
  O teraz skoro tak jest gdzie PIP? PROSZĘ podjechać do DPS poprosić o wspomniany zeszyt i.... Zapłacić za nadliczbowe godziny

 • 2021-01-22 18:51:32

  gość: ~Oj oj

  A po co promować coś co jest i tak jest niedostępne. Skoro chętnych jest znacznie więcej niż szczepionek po co ten cały szum z promocją.

 • 2021-01-22 19:19:38

  gość: ~Strzykawka

  Nie są to autorytety. Nie mam żadnych autorytetów.Wszyscy od sołtysa, po ministra to ludzie żądni władzy i profitów.

 • 2021-01-22 19:57:05

  gość: ~Lucyfer

  Są trzy prawdy, prawda, tyż prawda i guwno prawda!!!

 • 2021-01-22 19:59:12

  gość: ~Lucyfer

  ó nie weszło bo niepoprawna wypowiedź!!!

 • 2021-01-22 19:50:56

  gość: ~ja2

  kim jest fester i inni ze maja mi doradzać.To ja jako obywatel radze panu starście zrezygnować z tej funkcji bo nic nie robi dla powiatu.......

 • 2021-01-22 20:00:44

  gość: ~Lucyfer

  Brawo, Polsko ,pobudka!!!

 • 2021-01-22 21:37:45

  gość: ~Antir

  Po co się szczepić epidemia wyhamowała i dyla dała mamy zimę i był mróz wielki lepiej napić się gorzałki z butelki .
  Czosnek miodzik z boczkiem zajadamy i bimberek popijamy tak kiedyś leczyli się pradziady i my też będziemy tradycje kultywowali Polski naród mądry zdrowy zachować .

 • 2021-01-22 22:35:20

  gość: ~utero

  @~Antir
  Za prawdę powiadam ci nic więcej nie potrzeba.Lemingoza jednak jest zjadliwa im więcej tv tym człek bardziej chory.

 • 2021-01-22 23:38:21

  gość: ~Mieszkaniec

  Pan Bialkowski zamiast szczepieniami niech się w końcu zajmie usunięciem awarii wody w dwóch wioskach, gdzie mieszkańcy od ponad tygodnia żyją jak w średniowieczu, a nieudolne ekipy nie potrafią zlokalizować uszkodzenia!

 • 2021-01-23 08:48:25

  gość: ~Aner

  Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby.

  Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury

  Gniew i zemsta fatalnie wpływają na ciśnienie i trawienie. Wybaczenie jest dobre dla zdrowia.

  Bez zdrowia życie nie jest życiem; życie nie jest do wyżycia.

  Tajemnica zdrowia i długowieczności polega na tym, żeby się nie stresować. Bądźcie wdzięczni za wszystko, co macie, trzymajcie się z dala od negatywnie nastawionych ludzi, zachowajcie uśmiech i biegajcie.

 • 2021-01-23 17:08:55

  gość: ~hmm

  a burmistrz barda jako jedyny planuje wyciagnac konsekwencje od 'nieszczepiacych' czy nie??

 • 2021-01-25 07:48:47

  gość: ~Marta

  @~hmm
  Nie

 • 2021-01-25 10:17:22

  gość: ~hmm

  @~Marta

  a doszly mnie sluchy ze jednak tak ale moze kierownik chciala wpuscic moja znajoma w maliny i specjalnie powiedziala jej ze ma problem z kilkoma pracownicami bo nie chca sie szczepic

 • 2021-01-25 16:50:14

  gość: ~Inspektor erektor

  @~hmm
  Siostra Wiesława i doktór Krzysztof

 • 2021-01-27 08:00:14

  gość: ~Marta plotkara

  @~hmm
  sprawdź se słuch może

 • 2021-01-23 19:11:58

  gość: ~IQ

  Armia USA pojawiła się w Polsce bronić demokracji? - naszego bezpieczeństwa ?-czy własnych interesów (koncernów, banków)
  Ostrzyliście, że własnych interesów mając zbyt na przestarzały sprzęt wojskowy gaz uzależniając nas od dostaw .Polska ambasada w Izraelu wydaje paszporty Polskie żydowskim obywatelom, którzy się czują spadkobiercami mienia pożydowskiego na terenie naszego kraju to dla obywateli żydowskich Polska ma być przyszłym rajem i należy zredukować gojów ludzi nie przydatnych społecznie jak ? za strzępić.
  Maseczki sprowadzono z Chin spółki skarbu państwa zarobiły miliony a dlaczego nie sprowadzono szczepionki ?.
  Czy się dba o ludzi u nas w Polsce ? –wszyscy pamiętamy Łódzką (ogólnopolską) aferę z pavulonem jak zarabiali łowcy skór, a teraz sami musimy się zaszczepić szczepionką nie wiadomego pochodzenia, bo prawdy nam nikt nie powie, jakie objawy będą po kilu latach .
  Za to pisanie prawdy władza -Policja mnie namierzy i będą prześladować oni nie lubią ludzi Inteligentnych wykształconych.

 • 2021-01-24 23:41:51

  gość: ~szczepionka

  @~IQ
  No i właśnie Twój Tatuś nie zaszczepił się na ospę. A co do paszportów to numeracja i inne sposoby zabezpieczenia już dawno wszyscy wiedzą. Ambasada Izraela w Polsce wydaje więcej paszportów UE niż mieszkańców Izraela. Obecny premier Izraela nie ma obywatelstwa państwa Izrael. Szwajcaria zażądała zwrotu wypłaconych pieniędzy państwu Izrael gdyż nie ma żadnych dowodów że to były mieszkańców Izraela oni nawet nie musieli w dokumentach podawać rozmiarów butów a nawet koloru oczu, koloru skury czy nawet mieć zeza.

 • 2021-01-25 07:43:32

  gość: ~Zen

  @~szczepionka

  aleś popiłeś wszystko ci się pomieszało

 • 2021-01-24 00:51:49

  gość: ~Lelek

  Nie szczepmy się.... !!! Nie dajmy się zaszufladkować...!!! Nie bądźmy szczurami laboratoryjnymi!

 • 2021-01-25 08:42:45

  gość: ~Hinn

  Rząd Izraela w krótkim czasie jedną partią szczepionek zastrzelił całe Państwo a u nas Rząd miesza bo dobra szczepionka kosztuje dla VIP-ów jest inna dla celebrytów inna a dla pozostałych będą szczepić byle czym zamiennikiem .
  I bąć tu człowieku mądry ?
  Jaką podjąć decyzje szczepić się czy nie a życie ma się tylko jedno .

 • 2021-01-28 15:12:15

  gość: ~aga

  ostatnio dodany post

  Ciekawe w jaki sposób będzie motywował kamieniecki Kopertus- pewnie premiami

REKLAMA