Express-Miejski.pl

Dziś Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach, a od 1991 roku do rzucenia palenia namawia się również Polaków.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest  zawsze w  trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z  inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W  efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji  Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Celem samej akcji jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych społeczeństwa, poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania praw osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, a  także:

 • zmniejszenie liczby osób palących przy dzieciach i kobietach w ciąży,
 • zmniejszenie liczby osób będących biernymi palaczami,
 • eliminowanie zdrowotnych skutków biernego palenia,
 • edukacja osób palących, aby nie palili papierosów w miejscach objętych zakazem palenia, a także w miejscach nie ujętych w ustawie, takich jak: klatka schodowa, plaża; park, wejścia do budynków, przejścia dla pieszych,

Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z  najczęstszych przyczyn utraty zdrowia. Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory) oraz jest przyczyną zaostrzania przebiegu wielu schorzeń, takich jak: łuszczyca, trądzik młodzieńczy, cukrzyca. Jest niezwykle niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, dzieci i młodzieży. Poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne

Mimo to najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, pozytywnie i jednoznacznie wskazują na powolną tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31 proc. w 2011 roku do 21proc. w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto, w 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16 proc. wobec 23 proc.).

Dlatego tak ważna jest ciągła edukacja społeczeństwa, gdyż bez względu na wiek „rzucanie palenia zawsze się opłaca”, a jeśli zaczniemy od dziś zyskamy:

 • większą ilość tlenu i łatwiejsze oddychanie,
 • więcej energii,
 • mniejsze ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych,
 • poprawę kondycji fizycznej i psychicznej – zwiększy się odporność na stres i przeciwności,
 • lepszy smak i węch,
 • lepszą kondycję skóry i paznokci,
 • pieniądze, które będzie można przeznaczyć na inne cele.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich w tym szczególnym dniu zachęca wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie.

Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady- zadzwoń!

Jeśli chcesz pomóc rzucić palenie komuś z twoich bliskich- zadzwoń!

Jeśli chciałbyś namówić kogoś z twoich bliskich, aby rzucił palenie, a nie wiesz jak to zrobić - zadzwoń!

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym – tel. 801 108 108

PSSE Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA