Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach, a od 1991 roku do rzucenia palenia namawia się również Polaków.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
Celem samej akcji jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych społeczeństwa, poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania praw osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, a także:
Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty zdrowia. Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory) oraz jest przyczyną zaostrzania przebiegu wielu schorzeń, takich jak: łuszczyca, trądzik młodzieńczy, cukrzyca. Jest niezwykle niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, dzieci i młodzieży. Poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne
Mimo to najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, pozytywnie i jednoznacznie wskazują na powolną tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31 proc. w 2011 roku do 21proc. w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto, w 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16 proc. wobec 23 proc.).
Dlatego tak ważna jest ciągła edukacja społeczeństwa, gdyż bez względu na wiek „rzucanie palenia zawsze się opłaca”, a jeśli zaczniemy od dziś zyskamy:
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich w tym szczególnym dniu zachęca wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie.
Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady- zadzwoń!
Jeśli chcesz pomóc rzucić palenie komuś z twoich bliskich- zadzwoń!
Jeśli chciałbyś namówić kogoś z twoich bliskich, aby rzucił palenie, a nie wiesz jak to zrobić - zadzwoń!
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym – tel. 801 108 108
PSSE Ząbkowice Śląskie
REKLAMA
REKLAMA