Express-Miejski.pl

Archeolodzy prowadzili prace sondażowe w pobliżu Stolca. Szukali mogił z czasów wojny

Prace sondażowe w pobliżu Stolca, gdzie znajduje się pięć oznaczonych krzyżami bezimiennych wojennych grobów fot.: Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

8 czerwca przedstawiciele Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” wykonywali prace sondażowe w pobliżu Stolca.

Celem działań podejmowanych przez „Pomost” jest poszukiwanie mogił z czasów wojny. Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia „Pomost” prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków niemieckich ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Pracownia „Pomost” realizuje swoje zadania na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.

8 czerwca przedstawiciele pracowni przeprowadzili prace sondażowe w pobliżu Stolca, a dokładniej w dolinie Grabnika (miejscowy potok), w pobliżu szosy prowadzącej do Ząbkowic Śląskich. - Znajduje się tam pięć oznaczonych krzyżami bezimiennych wojennych grobów. Mogiły te zostały odnowione w 1998 roku staraniem członków PTTK z Ząbkowic Śląskich. Według relacji okolicznych mieszkańców w miejscu tym pochowano żołnierzy niemieckich rozstrzelanych w 1945 roku za dezercję lub defetyzm. Mimo wykonania szeregu wykopów sondażowych grobów nie udało się jednak odnaleźć. Bezpośrednio przed krzyżami zlokalizowaliśmy jedynie trzy niewielkie głębokie wkopy (prawdopodobnie o charakterze rabunkowym) - relacjonują przedstawiciele stowarzyszenia.

Osoby posiadające informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej członkowie stowaryszenia proszą o kontakt mailowy pomost@pomost.net.pl lub telefonicznie pod nr tel. 601 469 494.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że po wojnie przy skrzyżowaniu dróg Stolec-Ząbkowice Śląskie - Strąkowa (nieopodal boiska) odkryto dziewięć zwłok ludzi niezidentyfikowanych, pomordowanych przez rozstrzelanie i wrzuconych do studni. Są przypuszczenia, że pomordowani to jeńcy wojenni Jugosławianie lub Francuzi, a mordu mieli dokonać Niemcy w ostatnim okresie wojny. 

ms. / em24.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Archeolodzy prowadzili prace sondażowe w pobliżu Stolca. Szukali mogił z czasów wojny

  2020-06-18 21:00:04

  gość: ~Nitirr

  Niemcy aby ukryć swe zbrodnie popełniane na jeńcach ludności kremowali-palili zwłoki aby nie pozostawić żadnych śladów .
  Groby to sporadyczne znalezisko .
  Żyją rodziny wnukowie prawnukowie Niemców -autoktonów ale na ten temat milczą nabierają wody w usta ze wstydu .

 • 2020-06-18 21:29:07

  gość: ~Sąsiad

  @~Nitirr
  24 groby

 • 2020-06-18 22:21:18

  gość: ~Kinir

  Dlaczego nikt się nie zainteresuje ruinami Niemieckiego więzienia w Kamieńcu Ząb.?
  Więzień znajduje się za czworakami domkami niegdyś należącymi do PHZ ku wylocie z Kamieńca na Paczków .
  Władze Gminy się tym nie interesują ani Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamienieckiej

 • 2020-06-19 09:12:43

  gość: ~hmmm

  współpraca z Niemcami..hm..

 • 2020-06-19 12:30:12

  gość: ~Sąsiad

  Z ramienia PTTK tą sprawą zajmował sie śp. Pan Siemienas może jego syn ma jakąś wiedzę.

 • 2020-06-20 23:22:46

  gość: ~KUKU

  ostatnio dodany post

  W LASKU STOLECKIM BYLO WIECEJ GROBUW NIZ 5 PAMIETAM ZA KAJTKA BYLY TAM 3 RZEDY

REKLAMA