Express-Miejski.pl

Koronawirus w Polsce: Nie masz z kim zostawić małego dziecka? Zostań w domu i złóż wniosek o zasiłek

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Po decyzji o zamknięciu placówek oświatowych wśród rodziców pojawił się problem związany z opieką nad dziećmi. Co mają zrobić rodzice i na co mogą liczyć?

Z pomocą przychodzi specjalnie przygotowana specustawa w związku z koronawiursem, która daje możliwość starania się o zasiłek opiekuńczy. Mogą się o niego ubiegać rodzice lub opiekunowie dzieci w wieku do 8 lat. Co muszą zrobić? U płatnika składek złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły oraz wniosek o zasiłek na druku Z-15A.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu; nie tylko zatrudnionym na umowę o pracę, ale również tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracują na umowie zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą.

Wysokość zasiłku wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku i wyliczy go ZUS albo płatnik składek. Dla pracowników podstawą zasiłku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym rodzic opiekuje się dzieckiem. Od tej kwoty trzeba odjąć składki na ubezpieczenia społeczne w tej części, którą opłaca rodzic. Jeśli rodzic nie jest pracownikiem, to podstawą jest przeciętny miesięczny przychód z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym opiekujesz się dzieckiem. Tę kwotę trzeba jeszcze pomniejszyć o 13,71 proc.

W normalnych okolicznościach zasiłek przysługuje rodzicom tylko pod warunkiem, że zamknięcie placówki było nieprzewidziane (opiekunowie dowiedzieli się o tym w terminie nie dłuższym niż siedem dni przed zamknięciem placówki), nie ma innego członka rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku, nie został wykorzystany limit 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. W przypadku koronawirusa sytuacja jest inna. W specustawie zapisano, że rodzice sprawujący opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły uzyskają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego bez powyższych warunków, czyli nawet jeśli wykorzystali już limit 60 dni.

Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom, nie dłużej niż przez 14 dni (które nie będą wliczane do ustawowego limitu 60 dni), niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki oświatowej z powodu wirusa.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA