Express-Miejski.pl

Marcel C. z zarzutami: zabójstwo trzech osób ze szczególnym okrucieństwem i napad na tle rabunkowym

Marcel C. z zarzutami za zabójstwo trzech osób i napad na tle rabunkowym fot.: em24.pl

18-latek podejrzewany o zabójstwo swoich rodziców i siedmioletniego brata przyznał się do winy. Grozi mu dożywocie. Będzie też wniosek do sądu o jego tymczasowy areszt.

Do wstrząsającej tragedii doszło w nocy z 8 na 9 grudnia w jednym z domów na ul. Powstańców Warszawy w Ząbkowicach Śląskich.

Nastolatek miał najpierw popełnić zbrodnię, potem częściowo spalić i zakopać ubrania oraz siekierę, której użył do morderstwa trzech osób, a następnie upozorować włamanie i zaalarmować służby ratunkowe. Podczas składania zeznań okazało się, że 18-latek historię z włamaniem wymyślił, aby zmylić trop. Szybko przyznał się, że to on zamordował swoją matkę, ojca oraz brata. Wskazał też miejsce, w którym miał zakopać ciuchy i siekierę, którą dokonywał zbrodni. Było to około 200 metrów od domu.

W poniedziałek poźnym popołudniem w Prokuraturze Rejonowej w Ząbkowicach Śląskich odbyło się przesłuchanie 18-latka. Trwało kilka godzin. Mężczyzna opuścił siedzibę prokuratury około godz. 18 w asyście policji i w specjalnym kasku ochronnym przeciw samouszkodzeniom.

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do wszystkich trzech zarzucanych mu czynów, złożył obszerne wyjaśnienia, w których dokładnie opisał przebieg zdarzenia, a także opisał co zrobił po samym zdarzeniu. Wskazał również na motywy swojego postępowania, które będą weryfikowane w toku dalszych czynności procesowych [...]. Marcel C. usłyszał trzy zarzuty zabójstwa. Są to zabójstwa ze szczególnym okurcieństwem. W przypadku rodziców są to także zabójstwa kwalifikowane jako zabójstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - mówi Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

- Po dokonanym zabójstwie Marcel C. zabrał z domu pieniądze w łącznej kwocie około 10 tys. zł, które miał przeznaczyć na ucieczkę z kraju. Po dokonanym zabójstwie Marcel C. tak porozrzucał wszystkie sprzęty w domu, aby upozorować napad rabunkowy z włamaniem, po czym oddalił się ze swojego miejsca zamieszkania o kilkaset metrów, gdzie starał się spalić narzędzie zbrodni, jakim była siekiera oraz spalić odzież w którą był ubrany. Następnie wrócił do domu i zawiadomił policję, że w jego miejscu zamieszkania miał miejsce rabunek, w którym zginęli jego rodzice i brat, a jemu samemu udało się uciec na dach - informuje Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Z wiedzy, jaką na chwilę obecną posiadają śledczy Marcel C. nie był pod wpływem alkoholu ani środków odurzających. - Ostateczną wiedzę będziemy jednak posiadali po otrzymaniu badania krwi na zawartość wszystkich substancji psychotropowych - wyjaśniał Orepuk.

Mężczyzna w dalszym etapie śledztwa zostanie poddany badaniom psychiatrycznym. - Z uwagi na sposób jego działania istnieje wątpliwość co do jego poczytalności. Prokurator powoła lekarzy psychiatrów celem wydania opinii stanu zdrowia psychicznego Marcela C. - dodaje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

W dniu dzisiejszym prokuratura skieruje wniosek do Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich o tymczasowy, trzymiesięczny areszt dla 18-latka. 

Około godz. 9 w domu, w którym doszło do tragedii rozpoczęła się wizja lokalna z udziałem podejrzanego. Wizja zakończyla się przed godz. 10.

[AKTUALIZACJA, godz. 14.30]: KOMUNIKAT POLICJI:

Policjanci z Ząbkowic Śląskich zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o zabójstwo swoich rodziców i brata. Nastolatkowi postawiono zarzuty pozbawienia życia trzech osób ze szczególnym okrucieństwem oraz w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.

Około 2 w nocy 9 grudnia br. policjanci otrzymali informację, z której wynikało, że doszło do włamania do jednego z domów, gdzie sprawca pozbawił życia trzech jego mieszkańców. Na miejscu funkcjonariusze zatrzymali 18 - latka, który początkowo podawał się za ofiarę napadu. Policjanci już po dwóch godzinach od zatrzymania wiedzieli, że zatrzymany może mieć związek ze zbrodnią. W trakcie prowadzonych działań zbierali dowody umożliwiające wyjaśnienie okoliczności przestępstwa. Policjanci zabezpieczyli narzędzie zbrodni oraz zebrali ślady, które pozwoliły prokuratorowi na postawienie zatrzymanemu zarzutów zabójstwa 3 osób ze szczególnym okrucieństwem oraz w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Jak wynika z przeprowadzonych w tej sprawie ustaleń, po pozbawieniu życia rodziców i brata, 18 - latek zabrał z domu pieniądze. W nocy, przed powiadomieniem policji, podejrzany usiłował zatrzeć ślady przestępstwa: próbował spalić ubrania, które miał na sobie w trakcie zdarzenia oraz pozbył się narzędzia zbrodni.

W chwili obecnej po postawieniu zarzutów podejrzanemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanego został złożony wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

[AKTUALIZACJA, godz. 15]: Wyprowadzenie Marcela C. podejrzanego o zabójstwo trzech osób z siedziby KPP w Ząbkowicach Śląskich:


KOMENTARZE ZOSTAŁY ZABLOKOWANE.

Policjanci z Ząbkowic Śląskich zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o zabójstwo swoich rodziców i brata. Nastolatkowi postawiono zarzuty pozbawienia życia trzech osób ze szczególnym okrucieństwem oraz w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.
Około 2 w nocy 9 grudnia br. policjanci otrzymali informację, z której wynikało, że doszło do włamania do jednego z domów, gdzie sprawca pozbawił życia trzech jego mieszkańców. Na miejscu funkcjonariusze zatrzymali 18 - latka, który początkowo podawał się za ofiarę napadu. Policjanci już po dwóch godzinach od zatrzymania wiedzieli, że zatrzymany może mieć związek ze zbrodnią. W trakcie prowadzonych działań zbierali dowody umożliwiające wyjaśnienie okoliczności przestępstwa. Policjanci zabezpieczyli narzędzie zbrodni oraz zebrali ślady, które pozwoliły prokuratorowi na postawienie zatrzymanemu zarzutów zabójstwa 3 osób ze szczególnym okrucieństwem oraz w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Jak wynika z przeprowadzonych w tej sprawie ustaleń, po pozbawieniu życia rodziców i brata, 18 - latek zabrał z domu pieniądze. W nocy, przed powiadomieniem policji, podejrzany usiłował zatrzeć ślady przestępstwa: próbował spalić ubrania, które miał na sobie w trakcie zdarzenia oraz pozbył się narzędzia zbrodni.W chwili obecnej po postawieniu zarzutów podejrzanemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanego został złożony wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

ms. / em24.pl

REKLAMA