Express-Miejski.pl

Materialne perły chrześcijańskiej duchowości. 700-lecie Fundacji Kościoła św. Jerzego [foto]

700-lecie Fundacji Kościoła św. Jerzego i zabytkowych fresków fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

20 października w Cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy w Ząbkowicach Śląskich odbyły się uroczystości związane z 700-leciem Fundacji Kościoła i znajdujących się w nim fresków.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 15 molebieniem dziękczynym, a następnie miała miejsce prelekcja na temat historii kościoła prawosławnego i znajdujących się w nim fresków datowanych na trzecią ćwierć XIV wieku. Dzieła ukazują misterium Męki Pańskiej i alegorię walki patrona świątyni ze złem. 

W uroczystości wzięli udział m.in. Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy,
o. hieromnich Spirydon Kuziak, który jest proboszczem ząbkowickiej parafii, a także samorządowcy w osobach m.in. posłanki Moniki Wielichowskiej, wicestarosty Waldemara Wiei oraz burmistrza Marcina Orzeszka.

Podczas spotkania poruszono temat ratowania zabytku, który potrzebuje wsparcia finansowego, by nie popaść w ruinę. Dwa lata temu stosowny wniosek został złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale nie został rozpatrzony pozytywnie, a co za tym idzie parafia nie otrzymała potrzebnych środków na chociaż częściowe prace w obiekcie.

Niedzielne wydarzenie uświetnił występ chóru Oktoich”, a także wystawa pt. „Prawosławie na Dolnym Śląsku”.

O historii obiektu i fresków słów kilka

Historia kościoła św. Jerzego Zwycięzcy sięga XIV wieku, kiedy to przy bramie Kłodzkiej ufundowany został szpital prowadzony przez bożegrobców z Nysy. Wkrótce wzniesiono też przyszpitalną świątynię. W okresie wojny 30-letniej kościół św. Jerzego, podobnie jak większość kościołów w mieście został spalony. Z pierwotnego kościoła pozostało jedynie prezbiterium. Pozostałą część świątyni początkowo prowizorycznie dobudowano z drewna. Korpus kościoła był wielokrotnie przebudowywany w latach 1806, 1816, 1857 i 1903.

Od lat 60. świątynia jest użytkowana przez kościół prawosławny. W prezbiterium znajduje się współczesny ikonostas.

Niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem w kościele św. Jerzego są gotyckie freski z XIV wieku na południowej ścianie prezbiterium. Pierwszy z nich przedstawia cykl pasyjny. Malowidła umieszczone na wysokości 2,5 metra nad posadzką są podzielone na kwatery. Przeciętna wysokość kwatery wynosi około 1m. W pierwszym dolnym rzędzie od lewej strony znajdują się:

Chrystus u Annasza, Chrystus u Kajfasza. W drugim rzędzie widoczne są częściowo zniszczone postacie Marii Magdaleny i św. Jana, scena przybicia do krzyża i droga na golgotę. W trzecim rzędzie: zmartwychwstanie, złożenie do grobu i fragment zdjęcia z krzyża. Wreszcie w czwartym rzędzie na samej górze znajduje się scena wniebowstąpienia.Drugi z fresków przedstawia patron świątyni św. Jerzego walczącego ze smokiem. W górnej części widoczny jest zamek z donżonem, domem mieszkalnym i bramą oraz mieszkańcy i królewna, którzy przyglądają się walce. Są to jedne z najstarszych fresków na Dolnym Śląsku.

ms. / em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Materialne perły chrześcijańskiej duchowości. 700-lecie Fundacji Kościoła św. Jerzego [foto]

  2019-10-21 21:55:54

  gość: ~Chrześcijański Świr

  ZAJEBISTE!

 • 2019-10-22 09:25:11

  gość: ~jarek

  kazda okazja dobra zeby sie lansowac.... nawet cos o istnieniu czego 90 % ludzi w zabkowicach nie wie ehh...jeszcze tylko do tej calej smietanki gwozdzia brakuje ale chyba juz po wyborach jest to nie musi trzy lata przerwy i potem znow

 • 2019-10-23 06:09:13

  gość: ~GWZD

  ostatnio dodany post

  @~jarek

  No a jak.

  Lans na chrześcijaństwo jest najlepszy.

REKLAMA