Express-Miejski.pl

Przedsiębiorcy walczą o drogę w Przyłęku. Ograniczenie tonażowe? „To niedopuszczalne”

Znak dotyczący ograniczenia tonażowego do 12 ton znajdujący się przy wyjeździe z kopalni „Pilce” w kierunku Dzbanowa i dalej Przyłęku. W drugą stronę ograniczenie tonażowe jeszcze nie obowiązuje, choć domagają się tego mieszkańcy Przyłęku. Przedsiębiorcy są przeciwni. - Albo po drodze mogą jeździć wszystkie pojazdy ciężarowe powyżej 12 ton, albo stan drogi jest na tyle zły, że żaden samochód ciężarowy nie może nią przejechać. W innym przypadku mamy do czynienia z dyskryminacją - mówi Ireneusz Machynia, jeden z właścicieli kopalni fot.: em24.pl

Szerokim echem wśród przedsiębiorców rozeszła się informacja o możliwym wprowadzeniu ograniczenia tonażowego w Przyłęku. Domagają się tego mieszkańcy.

Więcej o ich protestach pisaliśmy w artykule pt. Tiry na tory. Mieszkańcy Przyłęku nie chcą samochodów ciężarowych we wsi i grożą blokadą drogi. Po publikacji materiału, swój sprzeciw co do żądań grupy mieszkańców wyrazili lokalni przedsiębiorcy. Nie wyobrażają sobie zmiany organizacji ruchu i wprowadzenia ograniczeń tonażowych na ul. Głównej w Przyłęku z ustaleniem podmiotów uprzywilejowanych, których znak zakazu nie będzie dotyczył.

Właściciele kopalni „Pilce”, których bezpośrednio dotyczy temat, zwrócili się z pismem do starosty o zaniechanie tego pomysłu i nie ukrywają, że jeżeli zostaną zignorowani, to będą dochodzić swoich praw. - Uważamy, że wprowadzenie ograniczenia tonażowego z wyjątkami jest działaniem niesprawiedliwym i nieobiektywnym. Jeżeli okazałoby się, że kopalnia zostanie pozbawiona sprawnej realizacji eksploatacji i transportu, poweźmie wszystkie możliwe kroki prawne zmierzające do odstąpienia od próby wprowadzenia przewidzianych ograniczeń - czytamy w piśmie skierowanym do starosty, pod którym podpisał się Ireneusz Machynia, jeden z właścicieli spółki Kopalni Surowców Mineralnych „Byczeń”, do której należy Kopalnia „Pilce”.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że ograniczenia tonażowe i ustalanie podmiotów uprzywilejowanych jest niedopuszczalne, bez uwzględnienia interesów wszystkich zainteresowanych – tłumaczy Ireneusz Machynia. Dodaje, że zasady umieszczenia na drogach znaków i sygnałów drogowych są szczegółowo określone w odpowiednich aktach wykonawczych i nie pozwala się na ich zastosowanie bez ustalenia przesłanek pozytywnych do ich zastosowania. - Dorobek orzecznictwa Sądów Administracyjnych wskazuje, że nie jest dopuszczalne dowolne ani profilaktyczne ustanawianie ograniczeń. Decydujące są właściwości drogi [...] - czytamy w treści pisma. - Albo po drodze mogą jeździć wszystkie pojazdy ciężarowe powyżej 12 ton, albo stan drogi jest na tyle zły, że żaden samochód ciężarowy nie może nią przejechać. W innym przypadku będziemy mieli do czynienia z dyskryminacją – zauważa współwłaściciel spółki.

Bez rozmów, bez konsultacji, bez ustaleń

W połowie września informowaliśmy, że projekt zmiany organizacji ruchu jest w fazie końcowej. Jak twierdzą zainteresowani przedsiębiorcy, na temat planowanych zmian nikt z nimi nie rozmawiał. - Nie odbyły się żadne konsultacje. Nie uczestniczyliśmy w żadnym opiniowaniu zmian, ustalaniu ich podstaw i zasadności - mówi właściciel kopalni. - Jest oczywiste, że funkcją drogi publicznej jest dopuszczanie na niej ruchu bez ograniczeń, a jego ograniczanie, zwłaszcza tonażowe, jest wyjątkiem, którego zastosowanie wymaga zgodności z prawem, przy uwzględnieniu interesów wszystkich stron. Podnoszenie jedynie społecznych aspektów uciążliwości, nie jest wystarczające - dodaje.

Ograniczenie prędkości i remont drogi skutecznym rozwiązaniem problemu?

Istniejący stan rzeczy związany z eksploatacją w kopalni Pilce trwa od 1945 roku. Droga przez Przyłęk, od zjazdu z krajowej ósemki do Kopalni Pilce, zgodnie z koncesją wydaną przez organ państwowy, jest jedyną w tym obszarze. Planowany obszar górniczy na zbiorniku Pilce przed rozpoczęciem eksploatacji obejmował analizę każdego rodzaju uciążliwości, w tym dróg, i nie ustalono, aby uciążliwość ta była nadmierna.

Jak twierdzą przedstawiciele spółki, konieczny transport starają się realizować w taki sposób, aby był on jak najmniej uciążliwy. Tereny kopalni Pilce leżą na terenie gminy Bardo jak i gminy Kamieniec Ząbkowicki. Zauważają przy tym, że odprowadzają do samorządów niemałe środki z tytułu opłat eksploatacyjnych i podatków, dzięki którym mogą być realizowane przedsięwzięcia dla mieszkańców oraz właściwe utrzymanie drogi. Nie mają wątpliwości, że stan utrzymania drogi i rodzaj nawierzchni posiada wpływ na odczucia osób trzecich w zakresie jej eksploatacji przez pojazdy, w tym ciężarowe, ale wprowadzanie ograniczenia tonażowego z ustaleniem podmiotów, których zakaz ten nie będzie dotyczył, nie rozwiązuje problemu.

Właściciele kopalni twierdzą, że może przeprowadzenie kompleksowego remontu ul. Głównej w Przyłęku rozwiązałoby problem mieszkańców. Proponują też ograniczenie prędkości do 30 km/h na niewiele ponad dwukilometrowym odcinku, od zjazdu z krajowej ósemki do mostu nad Nysą Kłodzką w Przyłęku. Wolniejszy przejazd i respektowanie przepisów przez kierowców mogłoby skutecznie ograniczyć problemy, na które skarżą się mieszkańcy.

- Ewentualna zmiana organizacji ruchu musi uwzględniać interesy wszystkich zainteresowanych stron, nie tylko właścicieli nieruchomości znajdujących się przy drodze w Przyłęku, ale każdej innej realizującej interesy społeczne i gospodarcze – podkreśla współwłaściciel kopalni. - Apelujemy o dokonanie szczegółowej analizy co do dopuszczalności prawnej wprowadzenia znaków kategorii zakazów na drodze publicznej, realizującej funkcję efektywnego wykorzystania dróg publicznych, a także zasięgnięcia wymaganych opinii, w tym gminy Kamieniec Ząbkowicki, przez obszar której konieczne byłoby przeprowadzenie całego transportu z kopalni i do kopalni w przypadku wprowadzenia planowanego ograniczenia - kończy współwłaściciel spółki.

Kopalnia Surowców Mineralnych „Byczeń” do której należy Kopalnia „Pilce” zatrudnia około 200 osób. Znaczną część z nich stanowią mieszkańcy powiatu ząbkowickiego, głównie z gmin Bardo i Kamieniec Ząbkowicki. Spółka jest głównym dostawcą kruszywa dla wielu firm z Dolnego Śląska, a materiał pochodzący z kopalni należących do KSM „Byczeń” jest wykorzystywany do realizacji sporej ilości inwestycji, w tym także na terenie powiatu ząbkowickiego.

Do sprawy będziemy wracać.

ms. / em24.pl

39

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Przedsiębiorcy walczą o drogę w Przyłęku. Ograniczenie tonażowe? „To niedopuszczalne”

  2019-10-01 20:41:25

  gość: ~Marcin

  Walczą o swoje w nosie mają mieszkańców którzy nie mogą spać bo tiry tłuką się w nocy domy pękają drogę w przyleku już wytłukli brak chodników na głównej strach iść poboczem bo zasuwają nie patrzą tylko wszyscy mają mieszkańców w nosie bo interesy ważniejsze

 • 2019-10-01 20:42:53

  gość: ~Jola

  Nigdzie na zachodzie nie ma tak żeby tiry mogły jeździć przez wioski z ładunkami o której im się podoba

 • 2019-10-01 21:37:30

  gość: ~Adam

  A co kopalnia piłce zrobiła dla mieszkańców Przyłęku posadziła chodź jedno drzewo.wyremontowali chodnik dali chociaż wywrotkę żwiru żeby dziury zasypać nic wszędzie uciążliwe firmy pomagają mieszkańca a Pilce nic wstyd

 • 2019-10-02 09:15:55

  gość: ~Ula

  @~Adam
  Człowieku! Skąd ty się wziąłeś? To nie czasy PRL- u żeby w czynie społecznym zakład sadził drzewa. Kopalnia zajmuje sie eksploatacja i sprzedażą produktów, a następnie generowaniem zysków. Od dochodu płaci podatek, który trafia do starostwa i gminy. Oprócz tego płaci opłaty związane z eksploatacją złóż naturalnych. Każdy pracownik kopalni z tytułu zatrudnienia ponosi koszty przychodu, które tez trafiają do skarbu państwa. To sa środki wystarczające na poprawę jakości życia mieszkańców danej gminy. Zamiast tego tworzy się infrastrukturę dla turystów, nie mieszkańców. To nasi lokalni samorządowcy budują parkingi i drogiw lesie albo na łąkach. Przez tyle lat żaden radny nie złożył wniosku o remont drogi, czy budowę chodnika lub ograniczenie i kontrole prędkości na tym odcinku. We wsi Przyłęk działa młyn, baza z opałem i skupem złomu. Tam też pracują ludzie. Zamiast sabotować kopalnię, powinniście szturmować władze gminy i rozliczyć ich ile rocznie z tytułu opłat trafia do kasy gminy od kopalni a ile z tych pieniędzy zostało przeznaczone na "posadzenie drzew" w Przyłęku.

 • 2019-10-02 09:34:50

  gość: ~Rudolf

  @~Ula

  Ujęte w punkt. Pełna zgoda.

 • 2019-10-02 17:53:59

  gość: ~Janowiec

  @~Adam
  A Rada Sołecka z Janowca poprosiła i dostaliśmy za darmo żwir. Można?
  Tylko trzeba chcieć. To normalni ludzie. Tylko przyjdź porozmawiaj, poproś - korona Ci z głowy nie spadnie. Najlepiej biadolić.

 • 2019-10-01 23:15:44

  gość: ~Hmm

  Pan to tylko zastraszać potrafi. To, że włodarze gminy Kamieniec ukrywają Pana machlojki to nie znaczy, że pan taki uczciwy i dobry dla mieszkańców jest.

 • 2019-10-02 06:26:20

  gość: ~Ted

  Zamknać tę kopalnię i po problemie.

 • 2019-10-02 06:52:11

  gość: ~Kierowca

  Droga na dzbanów z Ożar to istna tragedia. droga jest tak wąska że mijając się z tirem prawie zjeżdża się do rowu. Przy remoncie drogi nie można było jej zrobić szerszej? Albo chociaż namalujcie pasy bo żaden kierowca ciągnika siodłowego nie respektuje swojej połowy drogi.

 • 2019-10-02 07:02:06

  gość: ~Mieszkaniec

  Oooo Pan bogaty fika sobie. A nie można było wcześniej dać jasno do zrozumienia kierowcom żeby jechali 20 na godz żeby mieszkańcy mieli spokój? Poza tym jeśli raz na jakiś czas wjedzie coś miejskiego trochę cięższego to chyba droga rozwali się później niż kiedy tiry jadą prawie jeden za drugim non stop. Mieszkam w Ząbkowicach ale jak będzie trzeba przyjadę blokować drogę z Wami bo to samo mieliśmy na kamienieckiej.

 • 2019-10-02 09:18:25

  gość: ~Klatka

  @~Mieszkaniec
  Od kiedy to pracodawca odpowiada za to jak jego pracownik jeździ autem, nawet służbowym. Kierowca ma to robić zgodnie z przepisami ruchu drogowego a nie z tym co mu pracodawca każe.

 • 2019-10-02 07:08:23

  gość: ~HAh

  Droga należy do gminy! Gdyby była wyremontowana to byłby spokój! W dupach się poprzewracało, już nawet na wioskach maja pretensje, że w żniwa kombajny i ciągniki jeżdżą!! Przynajmniej praca jest. Jeszcze trochę i będzie tak jak morawiecki chciał żeby wszyscy za miskę ryżu zappier..

 • 2019-10-02 09:06:41

  gość: ~No

  @~HAh
  Drogą jest powiatowa, a na pewnym odcinku jeszcze zabytkowa.

 • 2019-10-02 09:08:48

  gość: ~ale jaja

  burmistrz jak sprzedawał grunta kopalni to wszyscy myśleli że taczkami czy śmigłowcem urobek będzie wywożony?? teraz wszyscy mają pretensje? buhaaaaaaa

 • 2019-10-02 09:30:23

  gość: ~mmmm

  A pociągi to Wam może nie przeszkadzają ? Zlikwidować wszystko cywilizacja jest zła...może mamy wrócić do czasów dyliżansów...? Ktoś się zwrócił o pomoc, o piasek na łatanie dziur ? Może przed zamykaniem i ograniczeniami przydałaby się konstruktywna rozmowa ?

 • 2019-10-02 09:49:51

  gość: ~jesteście śmieszni

  burmistrzunio sprzedając grunty kopalni mówił, że opłatą eksploatacyjną będzie spłacał kredyty, to nie wasz burmistrz Panie radny Urbaniak te grunty sprzedał? A teraz jest wielce z wami? Śmiechu warte, jesteście tak śmieszni w swoich działaniach, że humor monty pythona przy waszym to pikuś :D:D:D:D:D Was na każdym kroku można ośmieszać :D

 • 2019-10-02 10:18:57

  gość: ~nkn

  @~jesteście śmieszni

  znów wyszła dwulicowość żegańskiego?? no tak ktory to juz raz!!

 • 2019-10-02 10:53:20

  gość: ~Kamyk

  @~nkn
  Narcyz to ma wielką kasę za umarzanie podatków od eksploatacji a radni udawaj ą ,że o niczym nie wiedzą już dawno powinni usłyszeć prokuratorskie zarzuty .

 • 2019-10-02 10:48:19

  gość: ~Andżela

  Widzę, że bardzo dużo znawców zabiera głos. Przypuszczam , że większość nie ma z tematem nic wspólnego, ale jest okazja trochę pomącić. Problemem nie jest sam ruch samochodów ciężarowych przez wieś. Problemem są kolumny załadowanych ciężarówek jadących już od 2 w nocy. Hałas jest ogromny, ale przede wszystkim pękają domy. Droga jest powiatowa.Brak chodników w miejscach, gdzie porusza się dużo dzieci to też raczej sprawa dla powiatu...

 • 2019-10-02 11:16:22

  gość: ~do Andżeli

  @~Andżela
  Wiesz Andzela , gdzie ja mam twoje żale ? Zgadłaś głęboko w du...żym poważaniu . Jak twój burmistrz sprzedawał ziemie pod kopalnie żwiru to gdzie byłaś ? Czy właściciel kopalni to ma może ten żwir wywozic drogą powietrzną ? Nagle zaczął ci przeszkadzać hałas , a pociągi to jeżdzą bezszmerowo? Dlaczego nie protestujesz przeciwko kolejom . A dawaj , zakuj sie w łańcuchy na rogatkach , razem z sołtysem i dwoma radnymi , to może coś się wam uda wywalczyć, tylko nie licz na poparcie mieszkańców z Barda i innych wiosek. Kopalnia daje zatrudnienie i płaci do gminy opłatę eksploatacyjną , tu sie liczy w budżecie każdy grosz. Aha jak już tam sie w te łancuchy zakujecie na rogatkach , to sie przynajmniej wystrój przyzwoicie , zrób fryzure , makijaż ,pazurki jakąś fajną kieckę ,żebyś przejeżdzajacych ósemką nie straszyła.I pamietaj BURMISTRZ jest z wami , wprawdzie nie ciałem ale duchowa was wspiera potomkowie chłopów pańszczyznianych i parobków folwarcznych

 • 2019-10-02 11:29:13

  gość: ~Mieszkanka Przyłeku

  @~do Andżeli
  Ja tam się cieszę że burmistrz sprzedał grunty kopalni, za tą kasę mamy piękną szkołę w Przyłęku i wspaniałe boisko wielofunkcyjne, czy mieszkańcy Przyłęku tego nie doceniają? Chyba logicznym jest że coś jest za coś, a z pustego to by się nie wybudowało, heloł!

 • 2019-10-02 12:53:09

  gość: ~DonŻurmistrz

  @~do Andżeli

  Ale wspiera też przedsiębiorców, przecież zawsze mówi, że Bardo jest przyjazne przedsiębiorcom i nigdy kłód pod nogi nie rzuca. Przecież do hotelu drogę wybudował, co by klientom się lepiej jeździło. Chorągiewa. Wieje tak, jak mu wygodnie! Mam nadzieję Panie Machynia, że już Pan się przekonał czym pachnie. Póki Pan możesz to uciekaj z tej gminy, bo tu nikt nie docenia, że daje Pan miejsca pracy, że traktuje ludzi godnie i zatrudnia na dogodnych warunkach. Tu najważniejsi są mieszkańcy Przyłęku w liczbie 5!!!!!!!!!!!!!!

 • 2019-10-02 17:47:18

  gość: ~Mieszkanka Przyłęku

  Najbardziej zainteresowana ewentualną zmianą organizacji ruchu powinna być Gmina Bardo bo to ona pobiera podatki za eksploatację z Kopalni . Powinna sprawę załatwić z korzyścią dla obu stron i w pierwszej kolejności przeznaczyć pieniądze na remont drogi . Nie niszczy się działalności gospodarczej na danym terenie z którego czerpie się dochody . Ponadto zatrudnienie ok. 200 osób przez Kopalnię do dodatkowe wymierne korzyści

 • 2019-10-02 21:29:06

  gość: ~Janusz

  Nic dziwnego że Przyłęk się wyludnia młodzi uciekają za kilka lat zostanie tu 100osob nic się nie robi droga dziadostwo chodników brak były piękne stare drzewa dawały cień wszystko wycięli czy chodź jedno posadzili nie tylko spotkania robią między sobą wstyd najgorsza wioska w okolicy

 • 2019-10-03 10:39:05

  gość: ~Adi

  @~Janusz
  Napewno wyprowadzili się ze względu na brak drzew i chodnika. Każdy patrzy na swój nos. Na zebrania wiejskie pies z kulawą nogą nie przyjdzie ale w internecie się madrzyć to już potrafią.

 • 2019-10-03 11:11:28

  gość: ~Drzemałła

  @~Adi
  A po kiego mam chodzic na te zebrania ? Przecież z góry wiadomo ,ze bedzie tak jak Druh Henio zarządzi a on zarzadza tak jak mu nakaże Don Żurmistrz.A radni toż to zwykłe marionetki i wiadomo kto za sznurki pociąga, no to co my tam mamy do powiedzenia na tych zebraniach, kto jest dobrodziejem i pracodawcą żony radnego a córki Druha Henia , wie kto, pamieta kto ?

 • 2019-10-02 21:37:11

  gość: ~Adam

  Wystarczy pojechać w opolskie i zobaczyć jak wioski wyglądają piękne zadbane chodniczki rowy wykoszone kwiaty drzewa a tu syf nie ma komu wstyd

 • 2019-10-02 23:52:55

  gość: ~Bamber

  Szum robią bo pola kopalnia zabrała . Sąsiedzi zobaczcie kto szumi i plakaty wiesza czy to nie przypadkiem te osoby co grunty uprawiały koło kopalni , ? Miały dzierżawę czy tak na dziko te grunty uprawiali . I wyjdzie o czyj interes jest walka o swój czy mieszkańców . Trzeźwo analizować . A panu Sylwestrowi pociągi koło domu nie przeszkadzają ? Ja jestem za przesunięciem torów koło drogi nr8 bo przejazd zamknięty i często stoję i czekam

 • 2019-10-03 10:33:02

  gość: ~obiektywna

  @~Bamber
  Chłopki z Przyłęku same się zapętliły, burmistrz sprzedał grunta kopalni za które wybudował gimnazjum, mówił wszem i wobec, że to bardzo dobra sprzedaż, bo przyniesie dochód gminie w postaci opłaty eksploatacyjnej, która w znacznym stopniu podreperuje finanse gminy i pozwoli spłacić kredyty, a Ci teraz protestują buhaaaaaa, idżcie lepiej się pomodlić, Wy nawet protestować nie potraficie. Pozdrawiamy. Burmistrz niech będzie z Wami.

 • 2019-10-03 10:29:21

  gość: ~Roo

  Remont drogi tj. zastąpienie kostki asfaltem, ograniczenie prędkości do 30km/h oraz zakaz dla ciężarówek od godziny 22 do 6 rano. Myślę,że było by to chociaż w części rozwiązaniem problemu dla obu stron.

 • 2019-10-03 11:15:10

  gość: ~do Roo

  @~Roo
  ty sie Roo rozpędz dobrze i pierd...lnij łbem w jakiś może ocalały jesion przy Głownej a nie zajmuj sie sprawami na których się nie znasz

 • 2019-10-03 14:11:46

  gość: ~Ola

  Heniek, radny Urbaniak, proszę wziąć po uwagę że kiedy ruszą prace związane z budową drogi ekspresowej to będzie trzeba liczyć się z tym że ruch będzie jeszcze większy przez waszą popidòwkę i co też będziecie wywieszać prześcieradła wtedy także? Chyba checie drogi ekspresowej bo lataliscie po po pasach swego czasu w bardzie?

 • 2019-10-03 20:39:53

  gość: ~plo

  30 km/h? Może 1km/h zaproponujcie od razu! Jestem za mieszkańcami.

 • 2019-10-04 10:33:07

  gość: ~Przyłęk

  @~plo

  Chyba grupą mieszkańców, bo większość ma ten śmieszny protest w czterech literach. Czemu prześcieradło z płotu już zdarte?? Wstyd??

 • 2019-10-05 10:54:42

  gość: ~jestem z wami

  @~Przyłęk
  Zdarte nie zauważyłem , tak jak i tego śmiesznego protestu , a może formę zmienili , tak myślę ze jakby tak nago po ulicy spacerowali radny Urbaniak , Bieńko i sołtys Henio to zaraz by jakaś telewizja sie pojawiła. Jak uważacie dobry to pomysł, w każdym razie radni i sołtys za diety mogli by sie dla dobra ogółu zdobyc chociaż raz na taki heroizm

 • 2019-10-05 18:21:56

  gość: ~Adam

  Właściciel kopalni lubi łapać ryby na sieć i młode dziewczyny

 • 2019-10-05 19:41:23

  gość: ~Heniek

  @~Adam
  Heniek nic nie robi pije kaweco dziennie w urzędzie i nic Heniek doroboty a nie zabawa

 • 2019-10-07 21:18:56

  gość: ~Mieszkaniec

  Tiry dalej zapierdal..ją przez wioskę ile wlezie mając w du...nawet 50 km na godz. STRACH IŚĆ TĄ DROGĄ!!!Może mieszkańcy mają chodzić polnymi drogami szanowni władcy bo dzieci chodzą rano do szkoły rowami ze strachu . Temat dla Jaworowicz do telewizji. Najważniesza kasa 21 wiek !

 • 2019-10-07 21:58:48

  gość: ~Bardzianin

  ostatnio dodany post

  Dlaczego przez centrum zabytkowego Barda mogą jeździć tiry pełne drewna kto do tego dopuścił?!!!!

REKLAMA