Express-Miejski.pl

Wypożyczenie samochodu - top 8 najważniejszych rzeczy przy wynajmie auta

Zdjęcie ilustracyjne fot.: pexels.com

Wypożyczenie samochodu to usługa szybko zyskująca na popularności.

To wielkie udogodnienie dla turystów szukających sobie busa na wakacje, ale i przedsiębiorców oraz biznesmenów potrzebujących komfortowego samochodu klasy premium. Wynajem samochodu to również dobra opcja dla zwykłych osób, które z jakiegoś powodu nie mogą użytkować swoich aut, dojeżdżając nimi do pracy, szkoły, na zakupy itp. O czym pamiętać przy wypożyczeniu samochodu?

1. Poznaj opinie o wypożyczalni

Jeszcze przed wynajmem warto znaleźć firmę, gdzie wypożyczenie samochodu odbędzie się na atrakcyjnych warunkach. W tym celu należy skorzystać z sieci, sprawdzając opinie o wypożyczalniach świadczących usługi wynajmu aut w pobliżu miejsca, gdzie klient chce wynająć samochód.

2. Jakie wymagania ma wypożyczalnia względem wynajmującego?

Wypożyczalnie samochodów mają swoje własne przepisy względem wynajmujących. Zdarza się, że firma mniej doświadczonym kierowcom wypożycza jedynie mniejsze i tańsze samochody. W wielu podmiotach obowiązuje również granica wieku, np. ukończone 21 lat i prawo jazdy przynajmniej od roku. W wypożyczalni MobiCars, która oferuje wynajem samochodów w Warszawie. Poza prawem jazdy konieczny jest też dowód tożsamości.

3. Warunki najmu a cena za wypożyczenie

Większość kierowców, których interesuje wypożyczenie samochodu, pod uwagę bierze cenę najmu. Jednak każda wypożyczalnia ma własne warunki i przepisy, dlatego w zależności od wyboru usługodawcy regulacje te mogą się różnić. Istotny jest sposób naliczania należności za wypożyczenie samochodu. Z reguły to cena za dobę. Wyjątek stanowi wypożyczenie samochodu na minuty czy godziny. Przy wynajmie 24-godzinnym każde przekroczenie tej granicy będzie skutkować koniecznością zapłaty za kolejną dobę. Warunki najmu odnoszą się również do innych ważnych kwestii: limitu kilometrów i opłaty za jego przekroczenie, kaucji itp.

4. Sprawdź samochód podczas odbioru

Z reguły odbiór samochodu trwa nie dłużej niż kwadrans. Podczas przekazywania pojazdu pracownik wypożyczalni ma gotowe dwa egzemplarze umowy do podpisania. Jeśli rezerwacja nie została wcześniej opłacona, należności uiścić można gotówką lub kartą płatniczą. Przy kierowcy wynajmującym samochód powinien też zostać sporządzony Protokół Przekazania Pojazdu.

Osoba wynajmująca musi dokładnie sprawdzić auto, zwracając uwagę na stan techniczny pojazdu. Większość wypożyczalni sprawdza, czy samochód został zwrócony w idealnym stanie. Wszelkie usterki należy więc odnotować w dokumencie jeszcze przed wynajęciem auta. W innym wypadku wynajmujący może zostać obarczony kosztami ich usunięcia. Poza przeglądami warto zajrzeć w aktualną książeczkę serwisową. Oczywiście większość firm oferuje auta nowe, maksymalnie 3-letnie, które są w dobrym stanie technicznym z podbitymi książeczkami, ale ostrożności nigdy za wiele. W protokole znaleźć się też powinien poziom paliwa odbieranego samochodu.

5. Czy samochód ma ubezpieczenie?

Wypożyczany samochód musi być ubezpieczony. Renomowane wypożyczalnie oferujące przykładowo wynajem samochodów w Poznaniu czy wynajem samochodów we Wrocławiu posiadają pełne ubezpieczenie AC, OC, NNW i ASSISTANCE. To ważne z punktu widzenia niespodziewanych wypadków, zarysowań itp., które zostaną pokryte z polisy, a nie z kieszeni klienta. W przypadku kolizji, w ramach posiadanego przez samochód ubezpieczenia AC wypożyczalnia powinna też podstawić auto zastępcze.

6. Zwróć uwagę na wyposażenie samochodu

W ofercie wypożyczalni można znaleźć samochody o różnym standardzie. Wprawdzie klimatyzacja, elektryczne szyby czy regulowane fotele to standard, o tyle nie każde auto musi mieć na przykład GPS. Przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić wyposażenie samochodu, ewentualnie domawiając niezbędne dodatki, np. foteliki dziecięce, siedziska, bagażniki na rowery lub narty, łańcuchy na koła itp. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że wypożyczenie samochodu z fotelikiem lub innym akcesorium jest dodatkowo płatne.

7. Sprawdź, w jakich miastach działa wypożyczalnia

Samochód wypożyczyć można na lotnisku i w centrum miasta, w zależności od lokalizacji oddziału. Poza tym wypożyczalnie umożliwiają podstawienie samochodu w miejsce wskazane przez klienta. Jeżeli chce on podróżować wynajętym autem tylko w jedną stronę, powinien wcześniej sprawdzić, w jakich miastach funkcjonują oddziały danej firmy, aby móc zdać tam samochód. Najprościej mają klienci największych i renomowanych wypożyczalni, które swoje oddziały mają w kilkunastu miastach w całej Polsce. Przykładowo wypożyczalnia samochodów MobiCars posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Radomiu i Toruniu. Tak szeroka sieć znacznie upraszcza kwestię wynajmu i zdawania auta wypożyczalni.

8. Przeczytaj umowę

Jeżeli wydaje Ci się, że sprawdziłeś już wszystko, raz jeszcze zajrzyj do najważniejszego dokumentu, jakim jest umowa o wypożyczenie samochodu. Lepiej sprawdzić wszystko dokładnie i skrupulatnie, aniżeli się niemile rozczarować. Przede wszystkim zwróć uwagę na ubezpieczenie samochodu, limit kilometrów i kary umowne, np. za podróż wypożyczonym samochodem poza granicę kraju, prowadzenie auta przez inną osobę itp.

Wypożyczenie samochodu samo w sobie nie jest więc trudne. To ciekawa usługa niosąca w sobie wiele zalet dla osoby prywatnej, turysty i przedsiębiorcy. Skoro wiadomo już, na co zwracać uwagę przy wynajmie, czas na wybór najlepszej wypożyczalnię z optymalną ofertą.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA