Druhny z Lubnowa rywalizowały z najlepszymi w kraju. XV Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP fot.: mp
W ten weekend Polanica-Zdrój po raz kolejny gościła najlepszych strażaków-ochotników z całego kraju. XV Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP właśnie dobiegają końca.
W piątek 38 drużyn - w tym 19 żeńskich - zaprezentowało się w Parku Zdrojowym na pokazie musztry. W sobotę ochotnicy przez cały dzień toczyli zmagania w bojówce i sztafecie, a wieczorem na podsumowaniu poznaliśmy wyniki tych dwuniowych zawodów. Z kolei niedziela to msza święta, zwiedzanie miasta, wspólne rozmowy i wymiana doświadczeń.
W zawodach tych po raz pierwszy wystartowały druhny OSP Lubnów, które godnie reprezentowały Dolny Śląsk. Rywalizowały z zespołami doświadczonymi i bardzo dobrze przygotowanymi, a dodatkowo zaopatrzonymi w lekki sprzęt i umundurowanie. Potwierdzają to wyniki - strażacy z męskiej formacji OSP Janiszew ćwiczenie bojowe wykonali w czasie...29,97 sek.
W ogólnej klasyfikacji ćwiczeń sportowo-pożarniczych druhny z Lubnowa uplasowały się na 17 miejscu na 19 zespołów (czas bojówki: 47,96 sek, czas sztafety: 70,97 sek.), zaś w pokazie musztry zajęły ósmą lokatę.
- Udział w tych zawodach traktujemy jako nowe doświadczenie i jesteśmy bardzo wdzięczne naszemu trenerowi Zbigniewowi Mularczykowi za przygotowanie i ciężką pracę, jaką z nami wykonał, abyśmy mogły się tu dzisiaj znaleźć - mówi Anna Smędzik dowódca żeńskiej drużyny. - Bardzo cieszymy się, że mogłyśmy pokazać musztrę, która dzięki komendom i naszej charakteryzacji, zrobiła duże wrażenie na sędziach i publiczności - dodaje druhna.
- Czasy z ostatnich zawodów gminnych, czy wojewódzkich, lokowały drużynę w okolicach 12 miejsca - opowiada asp. sztab. w stanie spoczynku Zbigniew Mularczyk. - Dlatego dziewczyny miały nadzieję i aspiracje, aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce najlepszych w kraju zawodniczek. Niestety, na tydzień przed zawodami niefortunnej kontuzji kolana uległa czołowa zawodniczka Małgosia, której w tak krótkim czasie nie sposób było zastąpić. Poza tym, trzeba też zdać sobie sprawę, że w zawodach krajowych biorą udział drużyny z jednostek, w których od wielu lat ćwiczy się i skupia na przygotowaniach, co widać po wieku zawodników oraz sprzęcie, jaki posiadają. Lubnów dużo zainwestował w sprzęt, ale technika tak szybko idzie do przodu, że z naszymi funduszami nie sposób wszystkiego co roku wymieniać. Do tego dochodzi też infrastruktura. Drużyna OSP Lubnów to mieszanka doświadczenia z młodością i jestem niezmiernie dumny, że moje podopieczne zaprezentowały się na tych zawodach i że mimo obowiązków zawodowych, rodzinnych i szkolnych znajdują czas na treningi - podsumowuje Zbigniew Mularczyk.
W klasyfikacji kobiet triumfowały druhny z Kalinowa (czasy: 36,77 sek., 60,77 sek.), przed OSP Krempachy (czasy: 35,33 sek., 65,99 sek.) i OSP Dobrów (czasy: 38,94 sek., 63,45 sek).
Wśród mężczyzn triumfowała w/w jednostka z Janiszewa, która do rekordu Polski w ćwiczeniu bojowym dołożyła czas 53,93 sek. w sztafecie. Drugą pozycję zajęli strażacy-ochotnicy z OSP Brudzów (czasy: 31,43 sek., 52,99 sek.), a trzecią jednostka z Dobrowa (czasy: 33,38 sek., 53,46 sek.).
ms. / em24.pl
REKLAMA
REKLAMA