17 sierpnia w złotostockim parku miejskim odbyły się dożynki gminne.
Święto plonów rozpoczęła tradycyjna msza święta. Po przejściu korowodu przez ulice Złotego Stoku zespół „Katarzynki” z Ostroszowic ośpiewał wieńce, a potem nastąpiło symboliczne dzielenie chleba. Wśród osób, które dzieliły dary między mieszkańcami była burmistrz Grażyna Orczyk oraz starostowie dożynek Małgorzata Kucharska i Bogusław Głąb.
Podczas dożynek nie zabrakło turnieju sołectw. Konkurencje przeplatał się z różnymi występami. Zebrani mogli posłuchać orkiestry z czeskiego miasta Jablonné nad Orlicí oraz wspólnie pobiesiadować w rytm muzyki folklorystycznej, cygańskiej i w stylu PRL-u. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Ptaki”.
Na uczestników zabawy czekała bogata gastronomia, a dla najmłodszych przygotowano dmuchańce, słodkości i inne atrakcje.
wkudrynska / em24.pl
Rolnicy zaczynają świętować. Dożynki w Złotym Stoku [foto]
2019-08-18 14:41:23
gość: ~no masz
Wszystko ok, tylko zboża w gminie jeszcze na polach! O niedzieli już nie wspomnę.
Dożynki, Święto Plonów, Wieńce – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września)[1]. Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw[2].
2019-08-18 17:12:52
gość: ~gość
Ciekawe czy wieńce wite własnoręcznie, czy kupione?
2019-08-18 18:03:42
gość: ~Kosiarz
Zniwa , to mają klechy. Za wymyślone rytuały trzeba zapłacić.
2019-08-19 07:48:01
gość: ~Złotostoczczanin
Dożynki w środku sierpnia tylko w Mieście Złotej Przygody - Złotym Stoku,
2019-08-19 10:29:31
gość: ~ccc
ostatnio dodany post
Głupota robić dożynki niemal w środku trwania żniw. Myślę, że sporo rolników jeszcze kosi i nie myśli o zabawie. Co za niefortunny termin. Jeżeli nie chciano organizować imprezy w terminach innych gmin (nic dziwnego, bo wszędzie są lepsze atrakcje) to trzeba było zorganizować dożynki w połowie września i tyle. Poza tym organizowanie dożynek w mieście to też raczej średnio trafiony pomysł. Znacznie większą część mieszkańców wsi stanowią rolnicy aniżeli miasta...
REKLAMA
REKLAMA