Express-Miejski.pl

Urzędnicy naprawiają swoje błędy. Lepiej późno niż wcale... [foto] [video]

Błędne oznakowanie na wyremontowanym odcinku drogi w Bardzie fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Już ponad pół roku urzędnikom ze starostwa i bardzkiego urzędu zajmuje wykonanie prawidłowego oznakowania wzdłuż wyremontowanych ulic Kolejowej i Głównej w Bardzie.

Do tej pory jeszcze się to nie udało, choć próby były. Jeden z Czytelników w liście przesłanym do redakcji zwrócił uwagę na dwie drogowe anomalie występujące na kilkusetmetrowym odcinku drogi od bazyliki mniejszej do mini-ronda. Wspomniał też o kuriozalnej przebudowie skrzyżowania, a raczej postawieniu na jego środku żółtego słupka. Taki manewr w zamyśle urzędników miał zapewne spowodować, że mini-rondo będzie bardziej widoczne. Okazało się jednak, że żółty słupek na środku niewielkiej wysepki skutecznie uniemożliwia przejazd autobusów i większych gabarytowo pojazdów zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Kierowcy autobusów na rondzie często jeżdżą więc nieprawidłowo, w kierunku przeciwnym do nakazanego - „pod prąd”, by nie uszkodzić drogowej infrastruktury. Truizmem w tej sytuacji byłoby przypominanie, że nie tylko rażąco naruszają oni obowiązujące przepisy ruchu drogowego, lecz również stwarzają realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, a stąd do tragedii zaledwie o włos.

Nasz Czytelnik wskazuje, że o ile w tym przypadku zabrakło wyobraźni pomysłodawcy, o tyle w dwóch innych projektanci bądź też osoby odpowiadające za prawidłowe oznakowanie jezdni regularnie potwierdzają, że przepisów w zakresie prawidłowego umieszczania znaków drogowych nie znają.

Pierwszą anomalią był brak odwołania znaków B-43 (strefa ograniczonej prędkości) przez znak B-44 (koniec strefy ograniczonej prędkości). Potwierdziła to lustracja dokonana przez policjanta oraz przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich.

- Po informacji przekazanej pracownikowi urzędu policjanci otrzymali ustne oświadczenie, że znaki były, lecz zostały zdjęte ze względu na wadliwe mocowanie na słupkach - wyjaśnia Robert Kolano, kierownik Referatu Ruchu Drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich. - Ja takowych nie widziałem i nie znam żadnego mieszkańca, który je widział - odpowiada nasz Czytelnik. Policjant dodaje, że znaki zostały uzupełnione 10 kwietnia, co funkcjonariusze potwierdzili w trakcie kolejnej kontroli. Wydawałoby się, że pierwsza nieprawidłowość drogowa została poprawiona. Postanowiliśmy to sprawdzić. Otóż rzeczywiście, znaki B-44 pojawiły się, ale... po lewej stronie jezdni.

- Zanim zwróciłem się do redakcji informowałem o tym urzędników poprzez portal społecznościowy. Oczywiście mój wpis na grupie Gmina Bardo - porozmawiajmy został skasowany przez administratora. Pisałem, że trzeba usunąć znak i postawić go po drugiej stronie ulicy, zgodnie z przyjętymi normami, gdyż w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Zamiast reakcji w świecie rzeczywistym była reakcja w świecie wirtualnym. Usunięto zdjęcie ukazujące anomalię. A przecież to nie są moje chore wynurzenia, tylko tak mówią przepisy ruchu drogowego - informuje Czytelnik.

Błędna organizacja ruchu. Brak znaków B-44 (koniec strefy ograniczonej prędkości) w Bardzie

Rafał Batóg, kierownik inwestycji w bardzkim magistracie tłumaczy, że obecna organizacja ruchu została zatwierdzona przez starostwo. Zdaje sobie sprawę, że w aktualnej sytuacji uchybienia w oznakowaniu są, ale żeby wprowadzić zmiany konieczne jest przygotowanie projektu nowej organizacji ruchu. - Podejmowaliśmy rozmowy w tym temacie ze starostwem, temat jest aktualny, jednak opracowanie i zatwierdzenie nowej organizacji ruchu, uwzględniające zmiany jest procesem czasochłonnym - wyjaśniał w kwietniu urzędnik.

Kolejną nieprawidłowością jest brak znaku D-1 informującego o wjeździe na drogę z pierwszeństwem przejazdu po zjechaniu z ronda w kierunku mostu kamiennego. Brak znaku D-1 sugeruje, że zgodnie z zasadą „prawej ręki” kierujący powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdowi wyjeżdżającemu od ul. Skalnej. Problem w tym, że na tamtej drodze znajduje się znak nakazujący kierowcom ustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Przyjęło się więc, że kierowcy zjeżdżający z ronda mają pierwszeństwo, choć znaku który by ich o tym informował brakuje.

10 czerwca, m.in. po naszej interwencji, otrzymaliśmy informację ze starostwa powiatowego dotyczącą nowego projektu stałej organizacji ruchu w obrębie wskazanych ulic. – Burmistrz Barda pozytywnie zaopiniował projekt zmiany stałej organizacji ruchu na drogach gminnych (ulice Kolejowa, Główna i Plac Wolności) w Bardzie, obejmujący wskazane nieprawidłowości z terminem wprowadzenia zatwierdzenia do 30 czerwca – poinformowała Agnieszka Szymańska, kierownik Wydziału Komunikacji ząbkowickiego starostwa.

Z ostatniej chwili: Widać pierwsze zwiastuny postępu w zakresie poprawy infrastruktury drogowej. 10 czerwca zniknął żółty słupek z wysepki na rondzie, a przejazd przez skrzyżowanie nie nastręcza już kierowcom autobusów takich trudności jak dotychczas. Czekamy na dalsze działania zarządcy drogi zmierzające do zapewnienia prawidłowej organizacji ruchu.

ms. / em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Urzędnicy naprawiają swoje błędy. Lepiej późno niż wcale... [foto] [video]

  2019-06-13 09:17:40

  gość: ~Hmm

  Rondo burmistrza.. Teraz będziemy płacić za jego błędy.

 • 2019-06-13 10:21:14

  gość: ~okreg

  @~Hmm
  Rondo to głupi pomysł ale wina jest gdzie indziej zapewne. Rządowy program na modernizacje dróg zakłada że przy naborze na dotacje jednym z kryteriów za które są punkty to budowa ronda wtedy taki wniosek ma więcej punktów i wyższe szanse. Ni jak się ma to ma do realiów bo jak widać takie rondo może więcej problemów zrobić niż korzyści.

 • 2019-06-13 13:11:05

  gość: ~Ja3

  @~okreg

  Dokładnie.

 • 2019-06-13 18:47:42

  gość: ~serio

  Kto pyta, ten nie błądzi. Mam zatwierdzony projekt zmiany organizacji ruchu na drogach gminnych: Kolejowa, Główna i pl. Wolności. Na dzień dobry Starostwo nakazało usunięcie sprzed mojego okna znaku/reklamy firmy której nazwy nie wymienię, bo sie brzydzę. Zostały tylko słupy - poczekamy, zobaczymy. Inne zmiany mają być wprowadzone do końca czerwca. i tak w skrócie - w obrebie ronda - nad znakiem PARKING umieszczono znak - droga z pierwszeństwem. Ul. Główna - znak PARKING przeniesiono na prawą stronę jezdni, dla kierowców wyjeżdżających z parkingu umieszczono lustro. Na pl. Wolności umieszczono dodatkowy znak - zakaz zatrzymywania się. Jak ktoś ciekawy, to udostępnię do wglądu albo idźcie do urzędu.

 • 2019-06-14 22:51:40

  gość: ~Bardzianka

  @~serio
  Chyba nie kazdy w Bardzie ma tak nudne zycie jak pani P. I szczerze tego wspolczuje. Zyc tylko zadza zemsty.... tak zalosne ze az smieszne. Prosze nie zapominac ze karma wraca! Jednak trzeba przyznac, ze uatrakcyjnia nam zycie w Bardeczku - zawsze jest sie z kogo posmiac

 • 2019-06-16 12:21:55

  gość: ~ha

  @~Bardzianka
  I tu się nie do końca z Tobą Bardzianko zgodzę - bo nudne życie to mają z Ci, którzy pokątnie i owszem szepcą, że nie podoba im się to czy owo, a nawet sam najważniejszy decydent. Jednak ze strachu jawnie nie zrobią nic, i ja to nawet rozumiem, bo powiązania, bo praca .. etc. Jeśli nawet nie danej osoby, to kogoś z rodziny bliższej lub dalszej - taki mamy czas, taką właśnie demokrację i to w skali całego kraju. Pani P. jak piszesz uatrakcyjnia hm... życie w Bardeczku - chyba właśnie tym, którzy niesłychanie się nudzą i mają smutne życie skoro atrakcji szukają w sytuacjach problematycznych. No tak, ale niestety smutne jest to nasze społeczeństwo i smutkiem napawa fakt, że na dowagę stać niewielu i są to osoby zupełnie niezależne. Demokracja :)

 • 2019-06-16 22:02:09

  gość: ~Bardzianka

  ostatnio dodany post

  @~ha
  Jakie to zycie smutne, nic tylko kulke w leb se strzelic....

REKLAMA