Express-Miejski.pl

Około 700 tys. pstrągów trafiło do lokalnych rzek

Około 700 tys. pstrągów trafiło do lokalnych rzek dzięki pomocy WFOŚiGW we Wrocławiu fot.: WFOŚiGW we Wrocławiu

Prawie 700 tys. pstrągów potokowych zostało w kwietniu wypuszczonych do dolnośląskich rzek, m.in. Nysy Kłodzkiej.

Akcję ratowania ryb prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski finansowo wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W ramach tegorocznej akcji „Pstrąg” do wód wypuszczono około 700 tysięcy młodych ryb tego gatunku, które trafiły do Ścinawki, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Białej Lądeckiej, Szybkiej i Dzikiej Orlicy.

- Takie działania są konieczne z uwagi na liczne zagrożenia dla pstrągów, m.in. susze i niskie stany wód oraz zanieczyszczenia ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych - tłumaczył Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Zagrożeniem dla tego gatunku ryb są także remonty w obrębie koryt rzek prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska. Pstrąg potokowy to gatunek ryb, który potrzebuje do życia czystej i chłodnej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem.

Koszt tegorocznego zarybiania wyniósł 244 tys. zł, z czego 116 tys. zł to dotacja z WFOŚIGW. Dzięki tym środkom do rzek wypuszczono 100 tys. dwuletnich pstrągów i ok. 600 tys. narybku, pochodzących z Ośrodka Hodowli w Ścinawce Średniej.

- Od 2007 roku wędkarze przy wsparciu funduszu wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 10 milionów ryb, m.in. pstrągów potokowych, sandaczy, boleni, lipieni, świnek i brzan - mówi Robert Borkacki, rzecznik WFOŚiGW we Wrocławiu.

Członkowie Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zarybiali takie zbiorniki wodne jak Owiesno, Sudety, Witoszówka, Topola, Kozielno i Lubachów. Łączny koszt tych akcji to ponad 2.2 mln zł, z czego dotacja z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 1.1 mln zł.

Fot. WFOŚiGW we Wrocławiu 

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA