Express-Miejski.pl

W poszukiwaniu wiosny. O wycieczce do Muszkowickiego Lasu Bukowego opowiada Bogdan Tuła

Malownicza trasa prowadząca do Muszkowickiego Lasu Bukowego będzie liczyć około 35 km. Oprócz pięknych widoków napotkamy po drodze również wiele zabytków wartych zwiedzenia fot.: Bogdan Tuła

W ostatnich dniach wyraźnie obserwujemy oznaki zbliżającej się wiosny. Dziś chcę zaproponować wycieczkę w poszukiwaniu jej pierwszych znaków.

W tym celu proponuję wyprawę do Muszkowickiego Lasu Bukowego, który znajduje się na Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich, na Przedgórzu Sudeckim.

Z Ząbkowic Śląskich wyruszamy niebieskim szlakiem rowerowym w kierunku Jaworka i Sieroszowa. Na skrzyżowaniu na szczycie wzniesienia odbijamy w lewo na żółty szlak rowerowy, który poprowadzi nas leśną drogą zboczami Cierniowej Kopy do Kolonii Bobolice. Tu ponownie wjeżdżamy na asfalt i kierujemy się na Baldwinowice, od skrzyżowania wjedziemy na szlak zielony i nim przez Piotrowice Polskie dojedziemy do Muszkowickiego Lasu Bukowego.

Dlaczego akurat to miejsce proponuję do poszukiwania pierwszych oznak wiosny? Rezerwat ten jest uważany za jeden z najbogatszych florystycznie w Sudetach. Zidentyfikowano tu 185 gatunków roślin, z czego kilkanaście chronionych. Najbardziej spektakularnym zjawiskiem florystycznym jest masowy zakwit śnieżycy wiosennej, tworzą się istne dywany tej zwiastującej wiosnę rośliny. Dodatkowym walorem jest bardzo kręty potok będący dopływem Zamecznego Potoku, który głęboko rozcina lessopodobne gliny budujące wysoczyznę, na której położony jest las. Oprócz śnieżycy, znajdziemy tu również śnieżyczkę przebiśnieg, pierwiosnkę wyniosłą, które uzupełniają wiosenną scenerię rezerwatu.

Warto zapoznać się na parkingu z tablicami informacyjnymi o rezerwacie i wybrać się na spacer w głąb lasu. To, co widzimy przy drodze, to zaledwie namiastka tego co zobaczymy zagłębiając się w jego serce. Warto wybrać się na spacer niebieskim szlakiem, który poprowadzi nas pomiędzy starodrzewem bukowym, niektóre spotkane tu okazy buka są naprawdę potężne. Po wczesnowiosennych kwiatach zaczynają w poszyciu lasu pojawiać się geofity, wśród których dominuje konwalia majowa, tworząca kolejną odsłonę tego leśnego spektaklu.

Muszkowicki Las Bukowy to nie tylko przyroda, to miejsce od wieków stało się swoistą nekropolią zamieszkującej jego okolice ludności. Już w epoce neolitu powstawały tu potężne i bardzo rzadkie w naszym regionie grobowce megalityczne tak zwane kujawiaki. Te obudowane blokami skalnymi kurhany są wyjątkową gratką dla archeologów, którzy podczas ostatnich badań stwierdzili, iż pochówków dokonywano w tym regionie do okresu wczesnego średniowiecza. Podejrzewać można, iż miejsce to kryje jeszcze wiele zagadek archeologicznych.

Nasze zwiedzanie tego regionu możemy zakończyć wizytą w kaplicy świętej Anny nieopodal Muszkowic, gdzie na urokliwej polanie obejrzeć możemy również małą kalwarię.

Do Ząbkowic Śląskich możemy wrócić kierując się polną drogą z Muszkowic do Czerńczyc (uwaga – bez oznakowań) a stamtąd udać się w kierunku Sieroszowa. Gdyby natrafiła nam się okazja warto zajrzeć do wnętrza kościoła pw. św. Michała Archanioła w Sieroszowie. Znajdziemy tam bardzo interesującą ambonę w kształcie łodzi z apostołami wyciągającymi sieci i św. Piotrem za jej sterem. Kierując się do Ząbkowic Śląskich sprawdźmy jeszcze, jak postępują prace przy restauracji dawnego pałacu opatów henrykowskich. Stad już czeka nas malowniczy zjazd w kierunku Jaworka z piękną panoramą gór Sowich, Bardzkich i Złotych.

Nasza trasa w całości liczyć będzie około 35 kilometrów.

Bogdan Tuła

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • W poszukiwaniu wiosny. O wycieczce do Muszkowickiego Lasu Bukowego opowiada Bogdan Tuła

    2019-02-22 18:15:54

    gość: ~Edi

    ostatnio dodany post

    Super artykuł

REKLAMA