Express-Miejski.pl

Od wybuchu gazu, przez pożary i wypadki po...borsuka w piwnicy [raport straży pożarnej]

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

W okresie ubiegłego tygodnia (od 28 stycznia do 3 lutego) strażacy odnotowali 16 zdarzeń, w tym 6 pożarów i 10 miejscowych zagrożeń. 3 alarmy były fałszywe.

Strażacy sześciokrotnie interweniowali przy pożarach:

29 stycznia o godz. 23 w Braszowicach (gm. Ząbkowice Śląskie) – pożar ubrań w kontenerze przeznaczonym do zbiórki odzieży.

30 stycznia o godz. 18.52 na ul. Wrocławskiej w Ząbkowicach Śląskich – pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

31 stycznia o godz. 13.34 w Strąkowej (gm. Ząbkowice Śląskie) – pożar suchych gałęzi na nasypie kolejowym.

1 lutego o godz. 15.14 w Tomicach (gm. Ciepłowody) pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

2 lutego o godz. 2.04 w Grodziszczu (gm. Stoszowice) - pożar budynku gospodarczego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono rozwinięty pożar zabudowań gospodarczych w bliskim sąsiedztwie budynku mieszkalnego. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu łącznie trzech prądów wody w natarciu na palący się obiekt. W celu zapewnienia ciągłości podawania wody strażacy zbudowali dwa punkty czerpania wody. Jeden na cieku wodnym, drugi w oparciu o sieć hydrantową w miejscowości Ostroszowice. Po zakończonych działaniach gaśniczych dogaszono pojedyncze zarzewia ognia oraz sprawdzono obiekt za pomocą kamery termowizyjnej. W działania trwające blisko pięć godzin zaangażowano osiem zastępów straży pożarnej oraz patrol policji.

3 lutego o godz. 10.32 na ul. Pustej w Ziębicach – pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

Dziesięć zdarzeń dotyczyło miejscowych zagrożeń:

28 stycznia o godz. 11.28 na ul. Tadeusza Kościuszki w Ząbkowicach Śląskich po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na parterze budynku mieszkalnego doszło do wybuchu. Przed przybyciem zastępów straży z budynku o własnych siłach ewakuowały się trzy osoby. Działania zastępów straży w pierwszej fazie działań polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu gazu ziemnego oraz energii elektrycznej do budynku oraz wykonaniu pomiarów na obecność mieszaniny wybuchowej. Następnie przeszukano obiekt odnajdując w zniszczonym mieszkaniu na parterze obiektu mężczyznę oraz w mieszkaniu na pierwszym piętrze obiektu kobietę z dzieckiem. Po przeprowadzeniu ewakuacji osób przebywających w obiekcie względem poszkodowanego mężczyzny wdrożono działania z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego. W trakcie przeszukania zniszczonego mieszkania odnaleziono 11 kg butlę propan butan, którą usunięto z obiektu. W wyniku zdarzenia uszkodzone zostały ściany działowe, okna oraz drzwi w mieszkaniu na parterze drzwi wejściowe do mieszkań zlokalizowanych w obiekcie oraz świetlik na klatce schodowej. W działania trwające blisko dwie godziny zaangażowano siedem zastępów straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego, patrol policji, pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz przedstawicieli Zarządcy Obiektu.

29 stycznia o godz. 14.27 na drodze wojewódzkiej nr 382 przed Kamieńcem Ząbkowickim, jadąc od strony Ząbkowic Śląskich po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono zderzenie samochodu osobowego z samochodem dostawczym. Pojazdami łącznie podróżowały dwie osoby, które opuściły samochody przed przybyciem służb ratowniczych. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów w uszkodzonych pojazdach oraz ograniczeniu wycieku płynów eksploatacyjnych na jezdnię. W trakcie prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej został wstrzymany. W działania trwające ponad dwie godziny zaangażowano trzy zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego, trzy patrole policji oraz przedstawiciela Zarządcy Drogi.

29 stycznia o godz. 18.37 w Doboszowicach (gm. Kamieniec Ząbkowicki) - budynek mieszkalny jednorodzinny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w piwnicy budynku mieszkalnego znajduje się borsuk. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przybycia powiatowego lekarza weterynarii.

30 stycznia o godz. 15.32 w miejscowości Tarnów (gm. Ząbkowice Śląskie) – plama substancji ropopochodnej na jezdni drogi krajowej nr 8.

31 stycznia o godz. 8.19 na ul Ziębickiej w Ząbkowicach Śląskich – pomoc zespołowi ratownictwa medycznego w transporcie pacjenta z mieszkania do ambulansu.

31 stycznia o godz. 8.36 w Sławęcinie (gm. Kamieniec Ząbkowicki) - pomoc policji w otwarciu mieszkania. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na miejscu znajduje się patrol policji. Było pradopodobieństwo, że wewnątrz obiektu znajdowała się starsza osoba, z którą nie ma było kontaktu od kilku dni. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyważeniu drzwi wejściowych i dostaniu się do wnętrza obiektu, gdzie wraz z funkcjonariuszami policji odnaleziono przytomną starszą kobietę. Dalsze działania zastępów straży polegały na wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego.

31 stycznia o godz. 11.30 na rynku w Ziębicach – zadymienie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

1 lutego o godz. 21.59 w Czerńczycach (gm. Ziębice) – pomoc zespołowi ratownictwa medycznego w transporcie pacjenta z mieszkania do ambulansu.

2 lutego o godz. 12.28 na ul. Przemysłowej w Ziębicach – budynek mieszkalny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że z elewacji budynku na chodnik spadła cegła. Działania zastępu straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wygrodzeniu terenu wzdłuż ściany frontowej budynku. Następnie powiadomiono zarządcę obiektu oraz pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Po przekazaniu terenu działań zastęp wrócił do jednostki.

2 lutego o godz. 20.24 na ul. Sportowej w Ziębicach - po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy wypadł z jezdni i uderzył w betonowy słup linii energetycznej średniego napięcia. Pojazdem podróżowały dwie osoby. Pasażer opuścił pojazd przed przybyciem służb ratunkowych, natomiast kierowca został uwięziony w wraku przez zdeformowane elementy karoserii pojazdu. W wyniku zdarzenia betonowy słup uległ złamaniu. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu dostępu do poszkodowanego za pomocą hydraulicznych narzędzi ratowniczych. Po usunięciu części zdeformowanej karoserii wraz z personelem zespołu ratownictwa medycznego ewakuowano osobę poszkodowaną. W działania trwające blisko trzy godziny zaangażowano cztery zastępy straży pożarnej, dwa zespoły ratownictwa medycznego, cztery patrole policji oraz Pogotowie Energetyczne.

Ponadto odnotowano trzy alarmy fałszywe:

28 stycznia o godz. 11.11 w Bardzie - plama oleju na jezdni DK 8. Po sprawdzeniu zgłoszenia nie stwierdzono zagrożenia. Alarm uznano jako fałszywy w dobrej wierze.

30 stycznia o godz. 13.38 n a rynku w Ziębicach – pożar śmieci w koszu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia z relacji światków ustalono, że doszło prawdopodobnie do pożaru śmieci pozostawionych w wiaderku przed jednym z sklepów. Pożar prawdopodobnie został ugaszony przez właściciela. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

1 lutego o godz. 12.16 w Potworowie (gm. Bardo) – pożar sadzy w przewodzie kominowym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pożaru nie stwierdzono. Zdarzenie zakwalifikowano jako alarm fałszywy złośliwy.

Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA