Czwartoligowcy bez wygranej. W okręgówce Sparta bije Kryształ, Skałki na tarczy

Inter Ożary nadal pozostaje bez zwycięstwa w tym sezonie. Punkt wywalczony przed tygodniem w starciu z Polonią Bystrzyca Kłodzka (na zdj.) jest jednym z dwóch, jakie Inter ma na swoim koncie po siedmiu kolejkach fot.: Karol Fester

Sporo nieoczekiwanych rozstrzygnięć przyniosła miniona kolejka na lokalnych boiskach. Wysokiej porażki doznała bardzka Unia, a w okręgówce kolejny mecz przegrały Skałki.

IV liga: Orzeł dzieli się punktami z Sokołem

Podopieczni Tomasza Oleksego, choć mieli więcej stuprocentowych sytuacji do zdobycia goli, to zdołali wykorzystać tylko jedną. Nie dała ona jednak zwycięstwa i choć w obozie ząbkowiczan niedosyt może być spory, to ostatecznie punkt zdobyty z niewygodnym rywalem z Wielkiej Lipy należy szanować.

Do przerwy kibice goli nie oglądali. Pierwszą dogodną sytuację do zdobycia bramki miał Orzeł. Po dośrodkowaniu Maciejewskiego swojego szczęścia strzałem z głowy próbował Górski, ale trafił w poprzeczkę. Chwilę później gorąco było pod drugą bramką. W sytuacji sam na sam z Derbiszem znalazł się jeden z piłkarzy Sokoła, ale uderzył wprost w bramkarza. Tuż przed przerwą Orzeł powinien prowadzić. Po szybkim ataku, w dogodnej sytuacji znalazł się Wilk. Pomocnik gospodarzy najpierw uderzył jednak w bramkarza, a po dobitce futbolówka trafiła tylko w poprzeczkę bramki gości.

O ile do przerwy to Orzeł sprawiał lepsze wrażenie, o tyle po zmianie stron obraz gry nieco się zmienił. To Sokół dłużej utrzymywał się przy piłce i częściej gościł pod bramką Derbisza, ale bez efektów. W 82. minucie gry prowadzenie dość nieoczekiwanie objęli ząbkowiczanie. Maciejewski zagrał do Piątkowskiego, a ten po indywidualnej akcji dał radość kibicom Orła. Trwała ona ledwie minutę. Goście zaraz po wznowieniu gry doprowadzili do wyrównania i takim też wynikiem zakończyło się spotkanie, choć tuż przed końcem regulaminowego czasu gry po dograniu Maciejewskiego świetną okazję miał Wilk, ale z kilku metrów uderzył w słupek bramki Sokoła.

Podział punktów spowodował, że Orzeł spadł w tabeli na dwunaste miejsce. Sokół z jednym punktem więcej jest dziesiąty. W najbliższy weekend Orzeł zmierzy się z Bielawianką Bielawa, która po nieudanym starcie zanotowała ostatnio dwa przekonujące zwycięstwa i pnie się w góre tabeli.

IV liga: Fatalna Unia

Piątej porażki w siódmym meczu doznali podopieczni Tomasza Zielińskiego. W minioną sobotę lepszy od Unii okazał się Piast Żerniki. Ekipa z dzielnicy Wrocławia zaaplikowała bardzianom aż pięć bramek, nie tracąc żadnej i odniosła trzecią wygraną w sezonie.

Bardzianie od początku spotkania dłużej utrzymywali się przy piłce, ale pierwszą groźną sytuację wartą odnotowania stworzyli sobie gospodarze. W sytuacji sam na sam z Gembarą znalazł się Molla, ale przestrzelił. Chwilę później nie pomylił się jednak Telatyński, który z zimną krwią wykończył swoją okazję i dał gospodarzom prowadzenie. Po stracie gola bardzianie zaatakowali z większym impetem i mieli swoje okazje, ale dobrze w bramce gości spisywał się Guździoł. Piast w ofensywie także nie próżnował i w swoich atakach był bardziej skuteczny. Przed przerwą wrocławianie za sprawą Telatyńskiego wyszli na dwubramkowe prowadzenie, a chwilę później grali w przewadze. W jednej z ostatnich akcji pierwszej części gry za faul na skrzydłowym Piasta czerwoną kartkę otrzymał Świerzawski. Choć nawet w ocenie piłkarzy gospodarzy była to pochopna decyzja arbitra, to sędzia zdania nie zmienił, a Unia całą drugą połowę musiała grać w osłabieniu.

Podopieczni Tomasza Zielińskiego nie mieli pomysłu na sforsowanie defensywy Piasta. To miejscowi grający w przewadze dyktowali warunki na boisku. W 55. minucie gry hat-tricka skompletował Telatyński, a kwadrans później czwartego gola po skutecznie egzekwowanym rzucie karnym zdobył Kowalczyk. Wynik rywalizacji na 5:0 dla Piasta ustalił Czerwiński, który mocnym uderzeniem pod poprzeczkę pokonał Gembarę. Co więcej, miejscowi zmarnowali jeszcze kilka dobrych okazji do zdobycia gola i kto wie, czy gdyby ich celowniki nie były ustawione nieco lepiej, Unia nie doznałaby najwyższej porażki na czwartoligowych boiskach.

Po tej przegranej bardzianie w tabeli znajdują się w strefie spadkowej. W najbliższy weekend staną przed doskonałą okazją, żeby się z niej wydostać. Rywalem Unii będzie przedostatni Piast Nowa Ruda.

Klasa okręgowa: Zamek dzieli się punktami z Piławianką

Nie tak wyobrażali sobie wyjazd do Piławy Górnej piłkarze z Kamieńca Ząbkowickiego. Podopieczni Arkadiusza Albrechta, choć dwa razy wychodzili w meczu na prowadzenie, to korzystnego wyniku nie zdołali utrzymać do końca rywalizacji. Spory wpływ miała na to czerwona kartka Brzózki z 44. minuty gry. Obrońca Zamku chciał samemu wymierzyć sprawiedliwość jednemu z graczy Piławianki i przedwcześnie musiał udać się pod prysznic.

Do tego momentu Zamek prowadził 2:1. Goście szybko objęli prowadzenie po trafieniu Satanowskiego, jednak chwilę później dobrym strzałem zza pola karnego popisał się Sienicki i doprowadził do remisu. Przyjezdni nie załamali się stratą gola i nadal przeważali, czego efektem było trafienie Burczaka z 20 minuty gry po składnej akcji zespołu. Zamek dominował i do 44. minuty miał spotkanie pod kontrolą. Wówczas jednak nerwy puściły Brzózce, który w jednym ze starć spiął się z rywalem i arbiter postanowił ukarać go czerwoną kartką. Zamek do przerwy zdołał utrzymać jednobramkową przewagę, ale po zmianie stron oddał pole gry Piławiance.

Zawodnicy Jarosława Machowskiego mimo gry w przewadze dopiero po blisko 20. minutach gry zdołali znaleźć receptę na rozpracowanie defensywy Zamku. Sadowskiego po raz kolejny pokonał Sienicki. Remis nie urządzał obu ekip, więc ostatnie blisko 30. minut pojedynku, to typowa wymiana ciosów. Częściej pod bramką Sadowskiego gościli piławianie, ale paradoksalnie to Zamek miał dwie dogodne okazje do zdobycia goli. Dwukrotnie pojedynek z bramkarzem miejscowych przegrał jednak rezerwowy Chołuj.

Dla Zamku był to trzeci remis w tym sezonie. Dodając do tego cztery wygrane, podopieczni Albrechta zajmują w tabeli wysokie trzecie miejsce z piętnastoma punktami. Liderem jest Pogoń Pieszyce z 19 oczkami. Piławianka jest siódma.

Klasa okręgowa: Sparta zbiła Kryształ

Miłą niespodziankę sprawili swoim kibicom piłkarze ziębickiej Sparty. Podopieczni Grzegorza Bartkiewicza zanotowali drugie zwycięstwo z rzędu i po słabym początku sezonu zaczynają piąć się w górę tabeli. Co więcej, ziębiczanie pokonali solidny Kryształ Stronie Śląskie 2:0, a w dodatku zagrali bez kilku podstawowych zawodników, w tym Mazura, który w ubiegłym sezonie był najskuteczniejszym strzelcem Sparty.

Pierwsze minuty nie wskazywały raczej na to, że Sparta może w tym meczu wywalczyć chociażby remis. To goście byli stroną dominującą i stwarzali większe zagrożenie pod bramką Łosia. Spora ilość stałych fragmentów wykonywana przez przyjezdnych nie przyniosła jednak efektu, a po jednej z nielicznych akcji gola zdobyli ziębiczanie. Asystę zanotował Damian Kozłowski, a do siatki gości trafił Jurkowski i tuż przed przerwą to gospodarze cieszyli się z prowadzenia.

Drugie 45. minut od mocnego uderzenia mógł zacząć Kryształ, ale futbolówka po uderzeniu Wosia trafiła w poprzeczkę bramki Łosia. Gdy wydawało się, że to przyjezdni są bliżej doprowadzenia do wyrównania, długie zagranie Jankowskiego trafiło wprost pod nogi Białego, a atakujący Sparty nie zmarnował okazji i po raz drugi umieścił futbolówkę w bramce Bajraka. Ziębiczanie mający dwubramkową przewagę nadal konsekwentnie grali w obronie i odpierali ataki Kryształu, mogąc po końcowym gwizdku wznieść ręce w geście triumfu.

Wygrana dała Sparcie kolejne cenne trzy oczka w kontekście walki o pozostanie w klasie okręgowej, bo taki cel mają piłkarze, działacze i trener ekipy z Ziębic. Po siedmiu kolejkach beniaminek zajmuje dziesiątą pozycję, a o podtrzymanie dobrej serii w najbliższy weekend postara się w Kudowie-Zdroju. Rywalem ekipy prowadzonej przez Grzegorza Bartkiewicza będzie Włókniarz, aktualny wicelider tabeli.

Klasa okręgowa: Skałki znów na tarczy

Nie mogą wejść na właściwe tory piłkarze Skałek Stolec. Podopieczni Łukasza Głowaka doznali kolejnej porażki z rzędu. Tym razem na ciężkim terenie w Bystrzycy Górnej.

Gospodarze prowadzenie objęli już pod koniec pierwszego kwadransa gry. Przy pierwszej próbie broniącego Piotrowskiego uchroniła jeszcze poprzeczka, ale przy dobitce bramkarz Skałek musiał już skapitulować. Jednobramkowa przewaga bystrzyczan utrzymała się do przerwy. Stolczanie w pierwszej połowie nie zagrozili poważnie bramce miejscowych, a i miejscowi poza golem także nie stworzyli okazji wartych odnotowania.

Ciekawiej było po przerwie. Skałki szukały wyrównującego trafienia i na około 20. minut przed końcem dopięły swego. Z rzutu rożnego na głowę Iwanickiego dośrodkował Kupiec, a defensor Skałek ulokował piłkę między słupkami. Stolczanie nabrali wiatru w żagle i z impetem ruszyli w poszukiwanie zwycięskiego gola. Dwie doskonałe sytuacje miał Faron, ale w obu przypadkach przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem LKS. O tym, że niewykorzystane sytuacje lubią się mścić, przyjezdni ze Stolca przekonali się około pięć minut przed końcem regulaminowego czasu spotkania. Podobnie jak przy pierwszym golu, Piotrowskiego najpierw uchroniła poprzeczka, ale przy dobitce musiał on ponownie skapitulować i trzy oczka zostały w Bystrzycy Górnej.

A-klasa: Prawdziwy rollercoaster w Słupicach z happyendem dla Polonii

Nie mogli się nudzić kibice, którzy w sobotnie popołudnie pojawili się w Słupicach, by obejrzeć mecz miejscowej Delty z Polonią Ząbkowice Śląskie. Kibice zobaczyli dziewięć goli i mnóstwo zwrotów sytuacji. Ostatecznie podopieczni Krzysztofa Cupiała wygrali 5:4 i wrócili do domu z trzema punktami.

Ząbkowiczanie mecz rozpoczęli bardzo źle. Już po 20. minutach przegrywali różnicą dwóch bramek. Obie były konsekwencją strat w środkowej strefie boiska, co umiejętnie wykorzystali słupiczanie. Wraz z upływem czasu, Poloniści zaczęli dochodzić do głosu i w ciągu dziesięciu minut odmienili losy spotkania. Trzy razy w roli głównego bohatera wystąpił Krzysztof Trepka, który w okresie od 27. do 36 minuty ustrzelił hat-tricka. Najpierw wykorzystał on dobre dogranie Damiana Madeja, później prostopadłe zagranie ze środka pola, a na koniec sfinalizował dokładne dogranie Pawła Cisaka. Gdy wydawało się, że ząbkowiczanie pójdą za ciosem i dobiją rywala, to słupiczanie doprowadzili do remisu po kolejnym błędzie defensywy ząbkowiczan. Do przerwy 3:3.

Drugie 45. minut lepiej rozpoczęli gospodarze. W 48. minucie Wolana pokonał Lewandowski i to znów słupiczanie byli na prowadzeniu. - Popełniliśmy kolejny prosty błąd. W środkowej strefie boiska arbiter odgwizdał faul na zawodniku gospodarzy, rywale szybko wznowili grę i zdobyli gola, a my głowami byliśmy chyba jeszcze w szatni - złościł się Piotr Warzocha, prezes Polonii. Słupiczanie z prowadzenia cieszyli się jednak krótko. W 56. minucie do wyrównania doprowadził Schreiber, umieszczając futbolówkę tuż przy słupku, a zwycięskie trafienie na kwadrans przed końcem meczu było autorstwa Damiana Madeja, który strzałem z głowy przy dalszym słupku zapewnił gościom trzy punkty. - Końcowe fragmenty to przewaga gospodarzy, którzy posłali mnóstwo długich piłek w okolice naszego pola karnego, ale zdołaliśmy utrzymać korzystny wynik i po szalonym meczu zdobywamy trzy oczka - dodał Warzocha.

Dzięki tej wygranej Polonia wskoczyła na szóste miejsce w tabeli. Ząbkowiczanie tracą do czołówki sześć oczek, a w najbliższy weekend zmierzą się z PUO Wiśniowa.

A-klasa: Wysokie zwycięstwo złotostockiej Unii

Rozdrażnieni ostatnimi niepowodzeniami piłkarze Waldemara Tomaszewicza zdecydowanie potrzebowali takiego spotkania. Po dobrej grze unici aż 7:1 rozbili w Wirach miejscowy S.T.E.P/Tąpadła, już do przerwy prowadząc różnicą trzech goli. Co ciekawe, przed tą kolejką A-klasowy beniaminek obok ciepłowodzkiej Ślęży był najskuteczniejszą drużyną i plasował się w tabeli wyżej niż złotostoczanie.

- Jechaliśmy na mecz z pewnymi obawami. Drużyna z Wir bardzo dobrze rozpoczęła sezon. Odnosiła wysokie zwycięstwa. My byliśmy natomiast po dwóch porażkach i ciężko było przewidzieć, jak zespół zareaguje - mówił Waldemar Tomaszewicz, trener Unii. Obawy szkoleniowca Unii okazały się być całkiem nieuzasadnione. Jego podopieczni w ciągu ośmiu minut - od 24. do 32. minuty zdobyli trzy gole i zdominowali rywala. Dwa trafienia były autorstwa Rafała Brysiaka, jedno dorzucił Zabrzeński.

Zabrzeński niespełna kwadrans po zmianie stron trafił po raz drugi, a w 66. minucie skompletował hat-tricka. W międzyczasie gola dorzucił też Wójcik i jasnym stało się, że unici odniosą efektowne zwycięstwo. W 84. minucie honorowego gola dla gospodarzy zdobył Czykieta, a wynik rywalizacji na 7:1 w jednej z ostatnich akcji meczu ustalił Rychter.

- W przekroju całego meczu byliśmy zespołem lepszym, dużo lepszym. Taka wygrana po dwóch porażkach była nam bardzo potrzebna. Zawodnicy po ostatnich niepowodzeniach zareagowali najlepiej jak tylko mogli, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość - powiedział Tomaszewicz.

Po tej wygranej Unia awansowała w tabeli na piątą pozycję, a w najbliższy weekend na własnym boisku podejmie dołujący Koliber Uciechów.

A-klasa: Ślęża przegrywa w hicie

Pierwszej porażki w sezonie doznali piłkarze ciepłowodzkiej Ślęży. Podopieczni Igora Pierzgi okazali się słabsi od rezerw Bielawianki Bielawa, przegrywając 1:2 (1:1).

Ciepłowodzianie pierwsi objęli prowadzenie po bramce Raszpli. Kapitan Ślęży wykorzystał zagranie Łukasza Łużnego i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Z korzystnego wyniku ślężanie cieszyli się jednak tylko chwilę. Do remisu doprowadził po stałym fragmencie Rostyslav Olikhovskyi. Ten sam zawodnik zapewnił zwycięstwo swojemu zespołowi, trafiając do bramki Mateusza Łużnego po raz drugi w 57. minucie pojedynku. Tym razem 27-latek zaskoczył golkipera ciepłowodzian uderzeniem z rzutu wolnego.

Ślęża mecz kończyła w dziesiątkę. W 90. minucie za faul drugą żółtą kartkę otrzymał Łukasz Łużny i musiał przedwcześnie opuścić plac gry.

- Mimo porażki uważam, że rozegraliśmy niezły mecz. Rywale nastawili się głównie na stałe fragmenty gry, z których byli naprawdę groźni i jak się okazało, przyniosło im to końcowy sukces - powiedział po porażce Igor Pierzga, trener Ślęży. - Nie zwieszamy głów, nasza sytuacja w tabeli jest bardzo dobra, o porażce już zapomnieliśmy i szykujemy się do następnego spotkania - dodał. Rywalem ciepłowodzian będą ostatni w tabeli Czarni Sieniawka.

A-klasa: Inter nadal czerwoną latarnią ligi

Coraz gorzej zaczyna wyglądać sytuacja Interu Ożary w rozgrywkach A-klasy. Podopieczni Przemysława Gajka z dwoma punktami okupują ostatnie miejsce w tabeli i nic nie wskazuje na to, by mieli je opuścić.

W Polanicy-Zdroju Inter już do przerwy przegrywał różnicą trzech bramek, z czego dwie stracone przez zespół z Ożar to istny kuriozum. Najpierw w 16. minucie Kowalski do bramki Rybickiego trafił bezpośrednio z rzutu rożnego, a tuż przed końcem pierwszej części gry fatalny wykop bramkarza Interu wykorzystał Gawęda, który z okolic 35 metra trafił między słupki bramki gości. W międzyczasie zespół z Polanicy-Zdroju zdobył jeszcze jednego gola - po stałym fragmencie gry futbolówkę do bramki Rybickiego skierował Tortyna.

- Popełniamy tak katastrofalne błędy w defensywie, że aż brakuje słów. Bramki, które tracimy przypominają często te, które tracą zespoły na poziomie trampkarzy. Tam jednak młodzież uczy się grać w piłkę i wyniki są sprawą drugorzędną, w przypadku seniorów już nie jest tak kolorowo - mówi Przemysław Gajek, trener Interu. Szkoleniowiec ubolewa też nad słabą frekwencją na treningach i regularnie marnowanymi sytuacjami przez swoich podopiecznych. - To nie jest tak, że w ofensywnie nie istniejemy. W każdym meczu mamy swoje okazje. W Polanicy-Zdroju gdybyśmy je wykorzystali, to wynik mógłby oscylować w granicach remisu, ale nie dość, że pod bramką rywala nie potrafimy zachować zimnej krwi, to pod swoją także jesteśmy niebezpieczni, z tym, że dla samych siebie - mówi Gajek. Przy stanie 0:0 w Polanicy-Zdroju stuprocentowej sytuacji nie wykorzystał Górski, swoją okazję miał też Gembara czy wspomniany Gajek, który z dziesięciu metrów w dobrej sytuacji posłał piłkę nad bramką.

Po przerwie miejscowi szybko zdobyli czwartego gola i spuścili z tonu. Inter stać było tylko na honorowe trafienie - rzut karny na bramkę w 65. minucie gry zamienił Bartłomiej Włodarczyk.

VI KOLEJKA: INTER OŻARY 2:2 (1:0) POLONIA BYSTRZYCA KŁODZKA [FOTO]