Express-Miejski.pl

Pożary ściernisk, suchej trawy i słomy, wypadki oraz zawalona ściana [raport straży pożarnej]

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

W okresie ubiegłego tygodnia (od 27 sierpnia do 2 września) strażacy na terenie powiatu ząbkowickiego odnotowali 25 zdarzeń, z czego cztery alarmy były fałszywe.

Strażacy dziewięciokrotnie wyjeżdżali do pożarów:

28 sierpnia o godz. 00.01 w Laskach (gm. Złoty Stok) - pożar sterty beli sprasowanej słomy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono, że sterta była w całości objęta ogniem. Dodatkowo ogień rozprzestrzeniał się w kierunku lasu. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów gaśniczych na stertę objętą ogniem oraz niedopuszczeniu przedostania się ognia na pobliski las. W działania trwające osiem godzin zaangażowano łącznie dziewięć zastępów straży pożarnej oraz patrol policji.

- pozostałe osiem zdarzeń dotyczyło pożarów ścierni, suchej trawy oraz słomy pozostawionej po żniwach.

12 interwencji dotyczyło miejscowych zagrożeń:

27 sierpnia godz. 13.34 w Dzbanowie (gm. Bardo) - powalone drzewo na drogę powiatową,

28 sierpnia o godz. 3.57 na krajowej ósemce na wysokości Dębowiny (gm. Bardo) - po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do kolizji samochodu ciężarowego z autobusem. Pojazdami łącznie podróżowały trzy osoby, które opuściły pojazdy przed przybyciem służb ratunkowych. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ograniczeniu wycieku płynów eksploatacyjnych na jezdnię oraz wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego. W działania trwające blisko pięć godzin zaangażowano osiem zastępów straży pożarnej, cztery patrole policji, zespół ratownictwa medycznego oraz przedstawicieli zarządcy drogi.

28 sierpnia o godz. 19.49 w Starym Henrykowie (gm. Ziębice) – zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

29 sierpnia o godz. 6.51 w Wigańcicach (gm. Ziębice) – wypadek samochodu ciężarowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w przydrożnym rowie znajduje się samochód ciężarowy wraz z przyczepą. Na miejscu zdarzenia działania prowadził patrol policji. Kierowca pojazdu został zabrany z miejsca zdarzenia przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów w pojeździe.

30 sierpnia o godz. 15.11 w Nowym Dworze (gm. Ziębice)  - po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło wypadku samochodu osobowego, który w wyniku zdarzenia „dachował” i wypadł z jezdni. Pojazdem podróżowały łącznie trzy osoby, które opuściły pojazd o własnych siłach. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu z akumulatora w uszkodzonym pojeździe oraz pomocy personelowi zespołu ratownictwa medycznego w zaopatrzeniu osób poszkodowanych.

30 sierpia o godz. 21.38 na ul. Kościelnej w Ziębicach - po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do uszkodzenia instalacji elektrycznej wewnątrz budynku mieszkalnego wielorodzinnego. W wyniku usterki lokatorzy widzieli iskry spadające z sufitu na korytarzu. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu zasilania energetycznego w budynku.

1 września o godz. 15.13 w Olbrachcicach Wielkich (gm. Ząbkowice Śląskie) -  po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do wypadku samochodu osobowego. W wyniku zdarzenia pojazd wypadł z jezdni i uderzył w przepust. Pojazdem podróżowały łącznie dwie osoby, które opuściły pojazd przed przybyciem zastępów straży. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia na miejsce zespołu ratownictwa medycznego oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatora w pojeździe.

1 września o godz. 15.53 w Starczówku (gm. Ziębice) - zawalenie się ściany szczytowej budynku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do zawalenia się ściany szczytowej w remontowanym budynku mieszkalnym. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zabezpieczeniu uszkodzonego budynku przed wpływem warunków atmosferycznych za pomocą plandek. W działania trwające trzy godziny zaangażowano trzy zastępy straży pożarnej, patrol policji, Tomasza Bafię - zastępcę burmistrza Ziębic oraz pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

2 września o godz. 17.12 na ul. Ogrodowej w Ząbkowicach Śląskich - powalone drzewo na jezdnię.

Pozostałe zdarzenia związane były ze zgłoszeniami dotyczącymi obecności gniazd owadów błonkoskrzydłych w budynkach. Po weryfikacji zgłoszeń większość zdarzeń została zakończona przekazaniem miejsca zdarzenia właścicielowi obiektu, który zobowiązany został do usunięcia gniazda i zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu w myśl ustawy „Prawo Budowlane”.

Ponadto w ubiegłym tygodniu odnotowano cztery alarmy fałszywe związane z pożarami ściernisk oraz suchej trawy, a także zdarzenie związane z uszkodzeniem dachu na budynku mieszkalnym. Wszystkie zdarzenia zostały sklasyfikowane jako alarmy fałszywe w dobrej wierze.

Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA