Express-Miejski.pl

Wypadki, kolizje, podtopienia. Pracowity tydzień strażaków [raport ząbkowickiej straży pożarnej]

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

W okresie ubiegłego tygodnia (od 28 maja do 3 czerwca) strażacy na terenie powiatu ząbkowickiego odnotowali 37 zdarzeń.

Sześciokrotnie strażacy wyjeżdżali do pożarów: 

28 maja o godz. 1.58 na ul. Strzelińskiej w Ząbkowicach Śląskich – Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali drewnianą altanę objętą ogniem. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podjęciu działań gaśniczych oraz sprawdzeniu obiektu pod kątem przebywania osób poszkodowanych.

28 maja o godz. 19.49 na ul. Kusocińskiego w Ząbkowicach Śląskich – pożar suchej trawy.

30 maja o godz. 00.56 na ul. Kłodzkiej w Kamieńcu Ząbkowickim - Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód dostawczy objęty ogniem. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru za pomocą piany gaśniczej.

30 maja godz. 21.09 w miejscowości Starczówek (gmina Ziębice) - pożar śmieci.

1 czerwca o godz. 00.47 na ul. Henryka Brodatego w Henrykowie - Pożar piwnicy w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Wszystkie osoby zamieszkujące budynek opuściły go o własnych siłach przed przybyciem służb ratowniczych nie odnosząc obrażeń. W budynku panowało mocne zadymienie oraz wysoka temperatura. Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru, oddymieniu klatki schodowej oraz pomieszczeń w piwnicy. Następnie za pomocą sprzętu wykrywczo-pomiarowego dokonano sprawdzenia pomieszczeń w obiekcie wykluczając obecność toksycznych gazów pożarowych oraz ukrytych zarzewi ognia. W działania trwające blisko dwie godziny zaangażowano trzy zastępy straży pożarnej oraz patrol policji.

1 czerwca o godz. 20.40 w miejscowości Skalice (gmina Ziębice) - pożar dzikiego wysypiska śmieci przy lesie.

Dwadzieścia osiem interwencji dotyczyło miejscowych zagrożeń:

28 maja o godz. 18.22 na ul. Gliwickiej w Ziębicach - rój pszczół na drzewie przy wejściu do Kościoła. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia do czasu przybycia pszczelarza, który zebrał rój.

29 maja o godz. 10.08 na ul. Wrocławskiej w Ząbkowicach Śląskich - strażacy interweniowali w związku z awarią windy, w której przebywały dwie kobiety. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w wyniku awarii winda zablokowała się pomiędzy piętrami budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, awaryjnemu sprowadzeniu windy do poziomu parteru, odblokowaniu drzwi i ewakuacji uwięzionych osób.

29 maja o godz. 5.40 na ul. Rynek w Ziębicach - strażacy zabezpieczali budynek przed zalaniem. W trakcie interwencji istniało niebezpieczeństwo porażenia prądem mieszkańców. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozpoznaniu sytuacji oraz powiadomieniu zarządcy obiektu.

29 maja o godz. 20.26 na ul. Nauczycielskiej w Kamieńcu Ząbkowickim - strażacy likwidowali gniazdo szerszeni zagrażające dzieciom bawiącym się na placu zabaw oraz boisku szkolnym.

30 maja o godz. 10.50 na ul. Ząbkowickiej w Kamieńcu Ząbkowickim - wypadek dwóch samochodów osobowych oraz samochodu dostawczego. Pojazdami łącznie podróżowały trzy osoby. W wyniku zdarzenia dwie osoby odniosły obrażenia. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, odłączeniu dopływu prądu w uszkodzonych pojazdach oraz ograniczeniu wycieku płynów eksploatacyjnych z pojazdów.

30 maja o godz. 12.05 na ul. Wałowej w Ziębicach - rój pszczół nad wejściem do budynku sali gimnastycznej. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia do czasu przybycia pszczelarza, który zebrał rój.

1 czerwca o godz. 10.04 w miejscowości Pomianów Dolny (gmina Ziębice) – pomoc pogotowiu ratunkowemu. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali nieprzytomnego mężczyznę bez oznak funkcji życiowych. Nasze działania polegały na prowadzeniu zewnętrznego masażu serca oraz oddechu zastępczego do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego. Po przybyciu na miejsce ambulansu działania przy poszkodowanym zostały przejęte przez ratowników medycznych. Pomimo podjętych działań nie udało się przywrócić funkcji życiowych.

1 czerwca o godz. 11.45 na ul. 1 Maja w Ząbkowicach Śląskich – plama oleju na jezdni.

1 czerwca o godz. 12.35 na drodze krajowej nr 46 przed Złotym Stokiem - Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że samochód dostawczy wypadł z drogi i znajduje się w przydrożnym rowie „na dachu”. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która opuściła pojazd przed przybyciem służb ratowniczych nie odnosząc obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatora w pojeździe.

1 czerwca o godz. 14.55 na skrzyżowaniu krajowej ósemki z ul. Fabryczną w Bardzie -  Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych którymi podróżowały łącznie trzy osoby, które opuściły pojazdy przed przybyciem służb ratowniczych. W wyniku zdarzenia jeden z pojazdów zawisł na skarpie pomiędzy drogą, a torami kolejowymi natomiast drugi uderzył w barierę mostu. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, zabezpieczeniu samochodu osobowego przed osunięciem się ze skarpy oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatorach w pojazdach. W działania trwające blisko trzy godziny zaangażowano pięć zastępów straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego, pięć patroli policji oraz zarządcę drogi.

2 czerwca o godz. 20.07 na ul. Ząbkowickiej w Kamieńcu Ząbkowickim - Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w zamkniętej altance znajduje się nieprzytomny mężczyzna oraz odkręcona butla z propan butanem z której wydobywa się gaz, na miejscu działa już patrol policji. Działania strażaków polegały na wyważeniu drzwi, ewakuacji osoby poszkodowanej oraz wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zawór butli został zakręcony obiekt przewietrzony oraz sprawdzony za pomocą sprzętu wykrywczo-pomiarowego, który nie wskazał obecności mieszaniny wybuchowej.

3 czerwca o godz. 13.20 na drodze krajowej nr 46 między Złotym Stokiem a Mąkolnem - Strażacy interweniowali w związku z uszkodzonym pojazdem osobowym znajdującym się na poboczu drogi. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na poboczu drogi znajduje się uszkodzony po kolizji samochód osobowy oraz patrol policji prowadzący czynności. Nasze działania polegały na wyważeniu uszkodzonej maski oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatora.

Ponadto od 2 czerwca strażacy odnotowali szesnaście interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic, które dotknęły miejscowości: Przyłęk, Ożary, Byczeń, Śrem, Sławęcin, Sosnowa, Mrokocin oraz Lubnów. Działania strażaków polegały na zabezpieczaniu budynków przed dostaniem się spiętrzonej wody, udrożnianiu przepustów wzdłuż cieków oraz wypompowywaniu wody z zalanych obiektów.

Alarmy fałszywe

W okresie ubiegłego tygodnia do straży pożarnej wpłynęły również trzy zgłoszenia, które zostały sklasyfikowane jako alarmy fałszywe w dobrej wierze.

Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wypadki, kolizje, podtopienia. Pracowity tydzień strażaków [raport ząbkowickiej straży pożarnej]

  2018-06-05 13:25:31

  gość: ~JORG

  Strażakom należy się podziękowanie a Sołtysom i zgnitej skorumpowanej kamienieckiej władzy wyborach jesiennych ludzie też powinni podziękować.

 • 2018-06-05 14:38:41

  gość: ~Mieszkanka

  Pan Bierut w Sosnowej pomagał do późnych godzin wieczornych i zachował się tak, jak na sołtysa przystało. Proszę nie siać propagandy.

 • 2018-06-05 14:53:55

  gość: ~Tamida

  @~Mieszkanka
  Zaczym coś napiszesz sprawdź czy masz mózg włączony.
  Ulewy –nawałnice w naszym klimacie w Sosnowej występują corocznie a teraz przed wyborami sołtys działa a gdzie był do tej pory, dlaczego przez tyle lat nic nie zrobił, aby zapobiec a wystarczyło wykopać rów odprowadzający wody opadowe do strumienia.

  W Byczeniu to mają problem domostwa zalewa a władza gminna sołtys nic nie robi tym ludziom trzeba współczuć.

 • 2018-06-07 10:00:17

  gość: ~Mieszkanka

  @~Tamida

  Problem jest, oczywiście, ale powinien go rozwiązać wójt, a nie sołtys, który tak naprawdę ile może, tyle robi i niejednokrotnie występował do władz z prośbą o interwencję. Będę broniła pana Bieruta, bo jako sołtys wsi naprawdę dużo nam pomaga.

 • 2018-06-07 20:25:10

  gość: ~Tamida

  ostatnio dodany post

  @~Mieszkanka

  Na pewno was łączy komunistyczna przeszłość wykształcenie przekręty i Inteligencja - 00% jak wiatr zawieje.

REKLAMA