Express-Miejski.pl

Kamieniecki pałac pięknieje w oczach. Ponad 10 mln zł pozyskanych ze źródeł zewnętrznych [foto]

Konferencja prasowa dotycząca projektu pn. „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej” fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

24 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim odbyła się konferencja prasowa dotycząca rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej.

Na początku swojego wystąpienia Marcin Czerniec, wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki przytoczył krótką historię pałacu. Wspominał, że obiekt od zakończenia drugiej wojny światowej był niszczony. Następnie został oddany w prywatne ręce, a samorząd jego pełnoprawnym właścicielem stał się ponownie w sierpniu 2012 roku.

- Głównym założenie gminy Kamieniec Ząbkowicki było przede wszystkim to, aby obiekt w pierwszej kolejności został udostępniony dla zwiedzających - mówił szef kamienieckiej gminy. - W ciągu tych kilku lat podjęliśmy liczne zobowiązania, ale także wydatkowaliśmy znaczące środki finansowe, nie tylko w ramach środków własnych, ale także środków pozyskanych zewnątrz. Ze źródeł zewnętrznych udało nam się pozyskać kwotę przekraczającą 10 mln zł. Te fundusze dały widoczny efekt w postaci odrestaurowania już znaczących części tego obiektu i co najważniejsze, konsekwentnego przywracania tego obiektu do stanu pożądanego - podkreślał.

Czerniec zwracał uwagę na liczne wyzwania. Największym z nich było rozpoczęcie procesu sprzątania pałacu po dzierżawie. - Prawie 200 osób pracowało w ramach prac interwencyjnych. W ciągu tych kilku lat wykonano prace polegające na odtworzeniu sklepień sali balowej, odtworzenia i rewitalizacji wielkiego tarasu widokowego. Zagospodarowano parter obiektu. Przygotowano kilka wystaw tematycznych łącznie z remontem pomieszczeń na parterze. W efekcie dało to możliwość uruchomienia ruchu turystycznego - mówił wójt.

Kolejna część konferencji dotyczyła jednego z największych projektów przeprowadzonych w zespole pałacowo-parkowym pod nazwą „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne”. Całkowita wartość projektu to ponad 6,8 mln złotych, zaś dofinansowanie ze środków unijnych wynosi blisko 4,7 mln złotych.

W zakres projektu wchodzi:

 • Rewitalizacja obiektu mauzoleum wraz z zagospodarowaniem otoczenia
 • Wyposażenie ekspozycyjne oraz edukacyjne mauzoleum
 • Rekonstrukcja stolarki okiennej parteru dziedzińca pałacu
 • Wyposażenie na potrzeb działalności kulturalnej: wyposażenie ekspozycyjne oraz edukacyjne pałacu,
 • Rekonstrukcja balustrady tarasu widokowego pałacu
 • Wyznaczenie, oznakowanie i oświetlenie atrakcji trasy edukacyjno-turystycznej parkiem kulturowym
 • Budowa ogrodzenia kompleksu
 • Opracowanie aplikacji mobilnej do oprowadzenia po trasie edukacyjno-turystycznej

Zakończenie realizacji projektu „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej - nowe oferty kulturalne i edukacyjne” planowane jest na sierpień 2018 roku.

mwinnik / em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kamieniecki pałac pięknieje w oczach. Ponad 10 mln zł pozyskanych ze źródeł zewnętrznych [foto]

  2018-04-25 12:10:08

  gość: ~koniuszy pałacowy

  Dostojny Prelegencie,Miłościwie Nam Panujacy , czy renowacja zabytków to jest zadanie własne Gminy ? Owszem pałac fajna sprawa.tylko czy gmina powinna traktować to zadanie jako priorytet ? Coś mi sie wydaje ,że wdzięczny lud chętnie Panującego osiedli w odrestaurowanym pałacu , w końcu szlachectwo zobowiązuje. A co mógl Piłsudski od wdzięcznego naródu dostać dworek w Sulejówku czy tam taki pisarzyna Sienkiewicz mógł, mógł ? Czyli wraca stare, bo jak by nie dywagować to Drogi Umiłowany Nasz Przywódco , owszem w pałacu wszelkie będą wygody , łazienki , toalety i takie tam a my lud poddany do wychodka za stodołę ? Prosze łaskawie poinformować lud ciemny ile to za twojego panowania , zwodociągowano wiosek , ile kilometrów kanalizacji Jasnie Panie wykonałeś , jakich to inwestorów osadziłeś by swoim trudem i mozołem powiększali nasz dobrobyt ? Ile działek zostało uzbrojonych pod budownictwo i inwestycje.Czy nie warto było tych milionów ze skromnego budżetu przeznaczyć na dobra ogólnie nam dostępne dla pałacu poszukać inwestora zewnętrznego ? Powiedz o Panie Nasz czy czyniłeś w tym kierunku jakieś starania , czy twoje wyjazdy przeważnie w weekendy do metropolii naszej nie mogły temu służyć ? Co tam tez słychać Panie Nasz w temacie zastrzeżeń do Wysokiego Komisarza Ochrony Zabytków , już wszystko dobrze ?

 • 2018-04-25 13:27:53

  gość: ~B 32

  @~koniuszy pałacowy
  Jaśnie pan naszprycuje się amfetaminą i opisuje swoje wizje infantylne omamy zwidy a lud głupi wszystko kupi.

 • 2018-04-25 14:00:47

  gość: ~Krajan

  Pałac jest wizytówką gminy. Gmina już z biletów czerpie spore dochody i jeżeli można pozyskiwać dotacje i go remontować to NALEŻY TO CZYNIĆ. Czerniec nie jest dobrym wójtem jeśli chodzi o sprawy przyziemne i ludzi, ale za pozyskane dotacje na pałac i ogromny wkład w jego odnowę, czy się go lubi czy nie, to duże uznanie

 • 2018-04-25 16:21:43

  gość: ~CBA

  @~Krajan
  Jak coś piszesz to sprawdź czy masz mózg włączony.

  W tym pozyskiwaniu pieniędzy to wielka ściema biorąc kredyty w bankach UE to są pieniądze pozyskane z UE, które trzeba oddać wraz z odsetkami a pieniądze z biletów są wypompowywane poprzez robienie koszty to są przekręty gmina nic z tego nie ma.

  Rada Gminy odmawia przeprowadzenia kontroli odmawia dostępu do Informacji Publicznej .

 • 2018-04-25 16:29:09

  gość: ~kazet

  @~CBA

  D E bili nie sieją, sami się rodzą. Jesteś tego doskonałym przykładem.

 • 2018-04-25 22:47:12

  gość: ~erti

  @~kazet
  po czym DE bil pozna DE bila bo jest sam DEBILEM

 • 2018-04-26 06:46:07

  gość: ~Autor

  ostatnio dodany post

  Pałac piękniej a gmina biednieje .

REKLAMA