Express-Miejski.pl

Pałac Marianny Orańskiej ocalony od zapomnienia

Rewitalizacja kompleksu pałacowo-parkowego wyniesie blisko 6,8 mln fot.: palacmarianny.com

Słynna budowla w Kamieńcu Ząbkowickim to perła architektury Dolnego Śląska. Gmina od kilku lat prowadzi prace związane z przywróceniem blasku XIX-wiecznego pałacu.

Miłośnicy ziemi kamienieckiej doskonale znają historię pałacu Marianny Orańskiej. Na pocztówkach i starych albumach można zobaczyć jak wyglądał on w czasach swojej świetności. Neogotycka budowla z 1872 roku przeżyła dużo. Od licznych grabieży po pożar, który doprowadził obiekt do ruiny.

Od 2013 roku pałac jest sukcesywnie remontowany dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odtworzone zostały sklepienia w sali balowej. Rok 2014 przyniósł remont tarasu widokowego. W 2015 roku gmina Kamieniec Ząbkowicki pozyskała ponad milion złotych na wykonanie pierwszego etapu pokrycia dachowego obiektu oraz na wykonanie prac ratunkowych na budynku oficyny pałacowej dawnej wozowni. Zagospodarowano też błonia kamienieckie, przebudowano ulice wokół parku, powstał parking i publiczna toaleta. To tylko kilka z wielu inwestycji, które poczyniono w ostatnich latach by obiekt odzyskał dawny blask.

Pałac generuje też coraz więcej wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. W tym roku odbędzie się czwarta edycja wydarzenia pn. Wiosna Tulipanów, planowany jest także drugi bieg szlakiem Marianny Orańskiej.

Aktualnie gmina realizuje projekt pod nazwąRewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne”, który jest realizowany w ramach RPO Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu to ponad 6,8 mln złotych, zaś dofinansowanie ze środków unijnych wynosi blisko 4,7 mln złotych.

Realizacja projektu ma na celu zwiększenie atrakcyjności zabytku oraz w pełni wykorzystanie potencjału kompleksu pałacowo-parkowego. Obecnie postępują prace remontowo-budowlane, ale też konserwatorskie jak np. renowacja mauzoleum, rekonstrukcja stolarki okiennej parteru dziedzińca pałacu, rekonstrukcja balustrady tarasu widokowego oraz wyznaczenie, oznakowanie i oświetlenie atrakcji trasy edukacyjno-turystycznej Parkiem Kulturowym. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na sierpień.

Karolina Marchlewicz / em24.pl/ na podst. inf. Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA