Express-Miejski.pl

W Piotrowicach Polskich płonęła ściółka leśna. Liczne pożary nieużytków [raport straży pożarnej]

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

W okresie ubiegłego tygodnia (od 9 do 15 kwietnia) strażacy z powiatu ząbkowickiego interweniowali 38 razy. Większość z nich dotyczyło pożarów nieużytków.

Na terenie powiatu strażacy gasili trzydzieści pożarów:

- z czego dwadzieścia pięć interwencji dotyczyło pożarów suchej trawy, krzewów oraz zarośli na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych oraz poboczach dróg. 

10 kwietnia o godz. 16.50 w miejscowości Budzów (gm. Stoszowice) - pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego jednorodzinnego,

12 kwietnia o godz. 7.21 na ul. Ziębickiej w Ząbkowicach Śląskich - pożar śmieci w kontenerze,

12 kwietnia o godz. 13.45 na ul. Legnickiej w Ząbkowicach Śląskich - pożar drewnianej altanki na ogródkach działkowych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali obiekt w całości objęty ogniem. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru. W działania trwające godzinę zaangażowano cztery zastępy straży pożarnej oraz patrol policji.

15 kwietnia o godz. 15.14 w miejscowości Piotrowice Polskie (gm. Ciepłowody) - pożar ściółki w lesie. Po przybyciu na miejscu zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego oraz suchych gałęzi na powierzchni około trzydziestu arów. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu łącznie czterech prądów wody w natarciu, dzięki czemu ograniczono rozprzestrzenianie się ognia oraz dogaszono pojedyncze zarzewia. W działania trwające dwie i pół godziny zaangażowano sześć zastępów straży pożarnej oraz pracowników nadleśnictwa i służby leśnej.

15 kwietnia o godz. 19.22 na ul. Rynek w Ząbkowicach Śląskich – pożar śmieci w kontenerze.

 Wyjeżdżali również do sześciu miejscowych zagrożeń: 

9 kwietnia o godz. 6.30 na ul. Wąskiej w Ziębicach - strażacy zostali powiadomieni o drzewie stwarzającym zagrożenie upadkiem. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do pęknięcia pnia drzewa w wyniku czego część konarów przechyliła się na budynek oraz chodnik. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawieniu podestu podnośnika do korony drzewa i usunięciu konarów stwarzających zagrożenie.

9 kwietnia o godz. 20.41 - plama oleju na jezdni drogi wojewódzkiej nr 385

9 kwietnia o godz. 23.02 na ul. Bartosza Głowackiego w Ząbkowicach Śląskich - strażacy wykonywali pomiary na obecność tlenku węgla wewnątrz obiektu. Na miejscu zdarzenia interweniował zespół ratownictwa medycznego, który udzielał pomocy kobiecie z objawami zatrucia tlenkiem węgla.

10 kwietnia o godz. 16.33 na drodze wojewódzkiej nr 395 między Henrykowem a Nowym Dworem (gm. Ziębice) - wypadek samochodu osobowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy uderzył czołowo w drzewo. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy względem osoby, która kierowała pojazdem. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego stwierdzono zgon osoby poszkodowanej. Dalsze działania straży polegały na udzieleniu pomocy w trakcie czynności dochodzeniowych prowadzonych przez policję. W działania trwające trzy godziny zaangażowano trzy zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego, cztery patrole policji wraz z prokuratorem.

13 kwietnia o godz. 19.31 w miejscowości Przyłęk (gm. Bardo) - powalone drzewo na jezdni. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu drzewa z jezdni dzięki czemu przywrócono ruch w obu kierunkach.

13 kwietnia o godz. 19.33 na ul. Wałowej w Ziębicach - zadymienie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejscu zdarzenia, sprawdzeniu przewodu kominowego pod kątem pożaru sadzy, wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania oraz wykonaniu pomiarów za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych, które nie wskazały obecności toksycznych produktów spalania oraz ukrytych zarzewi ognia. W działania trwające godzinę zaangażowano dwa zastępy straży pożarnej.

Dodatkowo w okresie ubiegłego tygodnia strażacy odnotowali dwa alarmy fałszywe związane z pożarami suchej trawy na nieużytkach rolnych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia nie stwierdzono zagrożenia. Zdarzenia zakwalifikowano jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA