Express-Miejski.pl

16 pożarów, 15 miejscowych zagrożeń i 7 alarmów fałszywych. Raport ząbkowickich strażaków

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W okresie ubiegłego tygodnia (od 5 do 11 marca) strażacy z powiatu ząbkowickiego interweniowali 38 razy.

16 pożarów:

- 12 razy interweniowali przy pożarach suchej trawy krzewów i zarośli na nieużytkowanych terenach rolniczych oraz poboczach dróg.

5 marca o godz. 10.10 na ul. Szpitalnej w Ząbkowicach Śląskich
5 marca o godz. 14.59 na ul. Łąkowej w Ziębicach
5 marca o godz. 16.56 na ul. Parkowej w Kamieńcu Ząbkowickim
5 marca o godz. 18.19 w Brukalicach (gm. Ziębice)
5 marca o godz. 18.52 w Koźmicach (gm. Ciepłowody)
5 marca o godz. 00.17 w Płonicy (gm. Złoty Stok)
11 marca o godz. 00.02 w Złotym Stoku
11 marca o godz. 12.07 w Kamieńcu Ząbkowickim
11 marca o godz. 14.50 na ul. Przemysłowej w Ziębicach
11 marca o godz. 15.46 w Kalinowicach Dolnych (gm. Ziębice)
11 marca o godz. 17.50 na ul. Mokrej w Ziębicach
11 marca o godz. 19.42 w Zwróconej (gm. Ząbkowice Śląskie)

7 marca o godz. 21 na ul. Młyńskiej w Kamieńcu Ząbkowickim - pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Działania zastępów straży poległy na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wygaszeniu oraz wybraniu żaru z pieca. Następnie przystąpiono do gaszenia pożaru sadzy za pomocą proszku gaśniczego oraz mokrego piachu wsypywanego do przewodu kominowego. Po ugaszeniu pożaru z wnętrza komina, usunięto pozostałe zarzewia ognia oraz zalegającą sadzę. W trakcie działań gaśniczych za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych monitorowano obecność toksycznych produktów spalania oraz ukrytych zarzewi ognia wewnątrz obiektu.

8 marca o godz. 17.45 na ul. Rynek w Ząbkowicach Śląskich - pożar śmieci w kontenerze

9 marca o godz. 7.08 w Budzowie (gm. Stoszowice) – pożar budynku mieszkalnego. Do zdarzenia łącznie zadysponowano osiem zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożar rozwija się wewnątrz pomieszczenia stanowiącego kotłownie na parterze obiektu. Wewnątrz obiektu panowało silne zadymienie. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się pomieszczenie oraz drewnianą klatkę schodową, co doprowadziło do ugaszenia pożaru. Następnie oddymiono obiekt oraz wykonano niezbędne prace rozbiórkowe celem dotarcia do pozostałych zarzewi ognia.

9 marca o godz. 16.16 w miejsowości Jakubów (gm. Ciepłowody) - pożar drzewa

15 miejscowych zagrożeń:

5 marca o godz. 5.22 na ul. Kolejowej w Ziębicach - uruchomiona czujka tlenku węgla oraz gazu ziemnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono miejsce zdarzenia i przeprowadzono pomiary na obecność tlenku węgla oraz mieszaniny wybuchowej. Przybyłe na miejsce pogotowie gazowe stwierdziło nieszczelność instalacji gazowej.

5 marca o godz. 6.43 na ul. Jana Kasprowicza w Złotym Stoku - pomoc medyczna człowiekowi, który leżał na jezdni. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz przekazaniu osoby poszkodowanej pod opiekę przybyłego na miejsce zespołu ratownictwa medycznego.

5 marca o godz 12.22 na ul. Mikołaja Kopernika w Ziębicach - pomoc policji w otwarciu drzwi.

5 marca o godz. 22.19 na ul. Rynek w Ziębicach - zadymienie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy sprawdzili obiekt za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych nie stwierdzając pożaru sadzy w przewodzie kominowym oraz obecności tlenku węgla wewnątrz mieszkań. W trakcie działań strażacy stwierdzili nieszczelność przewodu kominowego.

6 marca o godz. 1.18 w Witostowicach (gm. Ziębice) - pęknięta rura wodociągowa. W wyniku zalania nastąpiło uszkodzenie instalacji elektrycznej wewnątrz obiektu. Jeden z lokatorów został porażony prądem. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia odłączeniu zasilania w prąd oraz zakręceniu głównego zaworu wody. Następnie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu mężczyźnie którego następnie przekazano przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego.

6 marca o godz. 9.31 na ul. Rynek w Ziębicach – zadymienie w budynku mieszkalnym. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu obiektu za pomocą sprzętu wykrywczo-pomiarowego, który nie wskazał obecności toksycznych produktów spalania oraz ukrytych zarzewi ognia.

8 marca o godz. 6.17 w Strąkowej (gm. Ząbkowice Śląskie) - potracona sarna leżąca na torowisku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy odnaleźli ranne zwierze w pobliżu szlaku kolejowego. Ranne zwierzę zostało przekazane pod opiekę pracowników zarządzania kryzysowego.

8 marca o godz. 19.17 na ul. 1 Maja w Ząbkowicach Śląskich - zadymienie w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce urządzenia wykrywczo-pomiarowe nie wykazały obecności toksycznych produktów spalania oraz ukrytych zarzewi ognia. W budynku nie stwierdzono również pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Przyczyną zdarzenia było cofanie się dymu z pieca na mieszkanie w momencie otwierania drzwiczek.

9 marca o godz. 9.59 w miejscowości Topola (gm. Kamieniec Ząbkowicki) - pompowanie wody z zlanej piwnicy.

9 marca o godz. 10.14 na drodze krajowej nr 8 w Ząbkowicach Śląskich - kolizja samochodu osobowego z samochodem ciężarowym. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Działania zastępu straży polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zepchnięciu uszkodzonego pojazdu z jezdni oraz uprzątnięciu połamanych elementów karoserii oraz szkła z drogi.

10 marca o godz. 23.13 w Budzowie (gm. Stoszowice) - pomoc pogotowiu ratunkowemu w transporcie poszkodowanej

11 marca o godz. 00.44 w Braszowicach (gm. Ząbkowice Śląskie) - kolizja samochodu osobowego ciągnącego przyczepkę z autobusem. W wyniku zdarzenia nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu uszkodzonej przyczepki z drogi.

11 marca o godz. 8.56 w Olbrachcicach Wielkich (gm. Ząbkowice Śląskie) - wypadek samochodu osobowego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zespół ratownictwa medycznego oraz patrol policji, który zabezpieczył miejsce zdarzenia. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która była opatrywana przez ratowników medycznych. Nasze działania polegały na odłączeniu dopływu prądu z akumulatora w uszkodzonym pojeździe.

11 marca o godz. 9.48 na ul. Wąskiej w Złotym Stoku - pomoc policji w otwarciu mieszkania. Po sforsowaniu drzwi, strażacy udzieli kwalifikowanej pierwszej pomocy starszej kobiecie, która przebywała wewnątrz mieszkania i nie mogła samodzielnie otworzyć drzwi. Osoba poszkodowana została przekazano pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego.

11 marca o godz. 16.50 na drodze krajowej nr 8 w Braszowicach (gm. Ząbkowice Śląskie) - plama oleju po kolizji samochodów osobowych. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu plamy z jezdni.

Alarmy fałszywe:

W okresie ubiegłego tygodnia odnotowano siedem alarmów fałszywych z czego dwa zakwalifikowane zostały jako alarmy złośliwe i dotyczyły zgłoszenia pożarów w budynkach mieszkalnych, które po dojeździe zastępów straży nie zostały potwierdzone. Pozostałe zdarzenia dotyczyły plam oleju oraz pożarów trawy i zostały zakwalifikowane jako alarmy fałszywe w dobrej wierze.

Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 20 pożarów, 15 miejscowych zagrożenia i 7 alarmów fałszywych. Raport ząbkowickich strażaków

  2018-03-13 15:07:56

  gość: ~ja

  A 4ego jak stały w rynku na wysokości aligatora 3 wozy przez pół dnia to żadnej informacji nie ma?
  Poprzedni wykaz sięgał do 3ego marca a ten jest od 5ego. 3 jednostki to raczej nie byle co.

 • 2018-03-14 10:51:24

  gość: ~ty

  ostatnio dodany post

  No raczej byle co, jak nie byle co to jezie po 5-6 zastępów

REKLAMA