Express-Miejski.pl

Nieznany sprawca próbował oszukać 79-latka metodą „na policjanta”

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Najpierw podawał się za pracownika poczty, później za funkcjonariusza CBŚP. Chciał oszukać starszego mężczyznę. Spłoszył się, gdy w słuchawce usłyszał głos jego córki.

Zdarzenie miało miejsce kilka dni temu w godzinach popołudniowych. - Do 79-letniego złotostoczanina zadzwonił telefon, a w słuchawce słychać było głos mężczyzny, który podawał się za pracownika poczty. Przekazał starszemu panu informację o konieczności odbioru na poczcie dwóch przesyłek – z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz banku – relacjonuje Ilona Golec z ząbkowickiej policji.

Po kilku minutach złotostoczanin otrzymał drugi telefon – tym razem mężczyzna, prawdopodobnie ten sam, podał się za oficera Centralnego Biura Śledczego Policji i poinformował 79-latka, że prowadzi działania zmierzające do zatrzymania oszusta. Mówił o konieczności szybkiego odbioru przesyłek pocztowych. Pytał też czy mężczyzna ma przy sobie pieniądze. - Gdy usłyszał twierdzącą odpowiedź nakazał mu wzięcie ich i udanie się na pocztę – dodaje policjantka.

Po chwili domniemany oszust wykonał do starszego mężczyzny trzeci telefon, jednak gdy zamiast seniora usłyszał w słuchawce głos jego córki, wystraszył się i rozłączył.

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę, gdyż mimo wzrostu świadomości seniorów o oszustwach, nadal zdarzają się sytuacje, w których starsi ludzie wykazują się nadmiernym zaufaniem i przekazują swoje oszczędności nieznanym osobom, które później znikają bez śladu.

14 marca o godz. 16 w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim odbędzie się debata społeczna poświęcona właśnie bezpieczeństwu seniorów. - Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się o metodach działania oszustów oraz jak należy się zachowywać kiedy otrzymamy podejrzany telefon. Dla wszystkich uczestników przy współpracy z gminą Kamieniec Ząbkowicki przygotowaliśmy niespodziankę – mówi oficer prasowa z ząbkowickiej komendy policji.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA