Express-Miejski.pl

9 pożarów i 9 miejscowych zagrożeń. Raport ząbkowickich strażaków

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W okresie ubiegłego tygodnia (od 29 stycznia do 4 lutego) strażacy z powiatu ząbkowickiego interweniowali 18 razy.

9 pożarów:

- sześć zdarzeń dotyczyło pożarów suchej trawy w przydrożnych rowach oraz na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych:

29 stycznia o godz. 16.33 na ul. Legnickiej w Ząbkowicach Śląskich
29 stycznia o godz. 19.08 na ul. Parkowej w Kamieńcu Ząbkowickim
31 stycznia o godz. 18.35 na ul. Parkowej w Kamieńcu Ząbkowickim
31 stycznia o godz. 19.27 na ul. Parkowej w Kamieńcu Ząbkowickim
31 stycznia o godz. 21.43 w Kamieńcu Ząbkowickim
31 stycznia o godz. 23.03 w Mąkolnie (gm. Złoty Stok)

- dwa zdarzenia dotyczyły pożaru śmieci w kontenerze:

2 lutego o godz. 19.45 na ul. Kolejowej w Kamieńcu Ząbkowickim
3 lutego o godz. 16.43 na ul. Dolnośląskiej w Ząbkowicach Śląskich

1 lutego o godz. 19.02 - służby ratownicze zostały zadysponowane do miejscowości Kamieniec Ząbkowicki, gdzie doszło do pożaru w budynku dworca kolejowego. W wyniku rozpoznania stwierdzono, że doszło do pożaru śmieci wewnątrz obiektu. Powstało silne zadymienie. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się śmieci oraz przeprowadzeniu ewakuacji osób znajdujących się wewnątrz obiektu. Po ugaszeniu pożaru, przewietrzeniu i oddymieniu obiektu, wnętrze budynku zostało sprawdzone za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych, które nie wykazały obecności gazów toksycznych oraz ukrytych zarzewi ognia. W działania trwające ponad godzinę zaangażowano cztery zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego, pogotowie energetyczne, policję oraz straż ochrony kolei.

9 miejscowych zagrożeń:

29 stycznia o godz. 9.06 na osiedlu XX-lecia w Ząbkowicach Śląskich - wyczuwalny zapach gazu wewnątrz jednego z mieszkań. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu pomieszczeń wewnątrz obiektu za pomocą miernika wielogazowego, który nie wskazał obecności mieszaniny wybuchowej, przewietrzeniu mieszkania wraz z klatką schodową oraz powiadomieniu pogotowia gazowego. Po przybyciu na miejsce pracowników pogotowia gazowego na sieci przesyłowej stwierdzono nieszczelności, w związku z czym zamknięto dopływ gazu oraz zdemontowano licznik.

31 stycznia o godz. 19.28 w Henrykowie (gm. Ziębice) - plama substancji ropopochodnej na jezdni drogi wojewódzkiej nr 395. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przybycia przedstawiciela zarządcy drogi.

3 lutego o godz. 13.06 w miejscowości Szklary Huta (gm. Ząbkowice Śląskie) - zalane mieszkanie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że do mieszkania znajdującego się na parterze przez sufit, dostaje się woda z mieszkania na piętrze. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zakręceniu głównego zaworu wody w obiekcie.

3 lutego o godz. 17.33 w miejscowości Suszka (gm. Kamieniec Ząbkowicki) - po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na łuku drogi doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wypadku brały udział dwie osoby – mężczyźni kierujący pojazdami, którzy opuścili je przed przybyciem służb ratunkowych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów oraz usunięciu pojazdów na pobocze dzięki czemu przywrócono ruch na jezdni.

3 lutego o godz. 17.48 w miejscowości Starczówek (gm. Ziębice) - strażacy zostali powiadomieni o niepełnosprawnym mężczyźnie, które wpadł do przydrożnego rowu i wymaga pomocy medycznej. Strażacy na miejsce zdarzenia dotarli razem z zespołem ratownictwa medycznego. Po przybyciu stwierdzono, że świadkowie zdarzenia wydostali poszkodowanego przed przybyciem służb. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. 

3 lutego o godz. 23.08 w miejscowości Wadachowice (gm. Ziębice) - zderzenie dwóch samochodów osobowych. Pojazdami podróżowały dwie osoby, które opuściły je przed przybyciem służb ratowniczych. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów w pojazdach.

3 lutego o godz. 23.21 na os. Bolesława Krzywoustego w Kamieńcu Ząbkowickim – plama oleju na jezdni. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przekazaniu przedstawicielowi zarządcy drogi.

4 lutego o godz. 1.18 w Byczeniu (gm. Kamieniec Ząbkowicki) - uruchomiona czujka tlenku węgla w mieszkaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że lokatorzy opuścili budynek przed przybyciem służb ratowniczych. Z uwagi na złe samopoczucie mężczyzny, wdrożono działania z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zadysponowano zespół ratownictwa medycznego. Dalsze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu pomiarów na obecność tlenku węgla. Urządzenia wykrywczo-pomiarowe nie wskazały obecności czadu. Po przebadaniu przez personel pogotowia lokatorzy mogli pozostać na miejscu.

Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • 9 pożarów i 9 miejscowych zagrożeń. Raport ząbkowickich strażaków

    2018-02-05 14:33:23

    gość: ~Haha

    ostatnio dodany post

    Kamieniec ma piromana :)

REKLAMA