Express-Miejski.pl

Plany inwestycyjne gminy Bardo na 2018 rok. Zadania z dofinansowaniem będą priorytetem

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Blisko 12.7 mln zł gmina Bardo przeznaczy na zadania inwestycyjne w 2018 roku. Będzie sporo inwestycji drogowych, a także budowa boiska treningowego do piłki nożnej.

Wśród kwoty oscylującej w granicach 12.7 mln zł znalazły się środki, które gmina najpierw zabezpieczy na realizację inwestycji, a za które po rozliczeniu zadania otrzyma zwrot ze środków zewnętrznych.

Taka sytuacja ma miejsce m.in. z uzbrojeniem terenu pod budowę Społecznego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Na ten cel gmina wyasygnowała 2 mln 740 tys. zł, z czego kwota ponad 2.3 mln zł zostanie zwrócona do budżetu lokalnego samorządu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Bardzki magistrat już w lutym tego roku otrzymał decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji w wysokości 85 proc.

Społeczne Centrum Wspierania Przedsiębiorczości planuje się utworzyć na terenach inwestycyjnych za byłym domem dziecka „Jutrzenka” w Bardzie. Teren obecnie porośnięty trawą i drzewami może w przyszłości stać się idealnym miejscem dla potencjalnych inwestorów i dać nowe miejsca pracy.

Podobna sytuacja ma miejsce z inwestycją dotyczącą poprawy jakości powietrza na terenie gmin Bardo, Lewin Kłodzki, Szczytna i Złoty Stok poprzez zwiększenie udziału Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w wytwarzaniu energii. Łącznie na tę inwestycję w budżecie zabezpieczono kwotę blisko 4 mln zł. Gmina poniesie zaledwie 15 proc. kosztów przewidzianych na obsługę (całość: 422 tys. zł, koszt gminy niewiele ponad 60 tys. zł), a mieszkańcy otrzymają dofinansowanie w wysokości 85 proc. środków kwalifikowalnych na montaż mikroinstalacji służących wytwarzaniu energii z odnawialnych źródeł (łączny koszt po stronie mieszkańców to kwota około 630 tys. zł, przy dofinansowaniu o łącznej kwocie ponad 3.5 mln zł). Aktualnie mieszkańcy, którzy zgłosili chęć przystąpienia do projektu są na etapie wyboru wykonawców, którzy zajmą się instalacją OZE w ich domach.

Przy sporym dofinansowaniu unijnym realizowany będzie także projekt pn. Rozwój e-usług gwarancją nowoczesności gmin. W budżecie na 2018 rok przeznaczono na tę inwestycję blisko 1.3 mln zł, z czego gmina Bardo po realizacji zadania otrzyma blisko 1 mln zł zwrotu z Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Bardzki magistrat jest liderem projektu, w który zaangażowane jest jeszcze sześć innych gmin, m.in. gmina Ziębice i Złoty Stok.

Blisko 1.3 mln zł pochłonie modernizacja drogi gminnej w Opolnicy. Remont miał być wykonany już w 2017 roku, jednak ze względu na obsuwanie się skarpy przy drodze niezbędne było wykonanie dodatkowych badań, co spowodowało, że modernizacja przesunęła się w czasie i zostanie wykonana w 2018 roku.

150 tys. zł samorząd bardzkiej gminy przeznaczy na modernizację dróg gminnych nr 118794 i nr 118793D w Grochowej. Początkowo ta kwota miała być wyasygnowana na wsparcie Powiatu Ząbkowickiego przy budowie chodników w Brzeźnicy (70 tys. zł), Przyłęku (70 tys. zł) i Dzbanowie (10 tys. zł), jednak po konsultacji z radnymi postanowiono te środki wyasygnować na naprawę dwóch dróg w Grochowej. Ponadto w ciągu drogi nr 118793D zostanie przeprowadzona modernizacja przepustu (koszt: 10 tys. zł).

80 tys. zł z budżetu pochłonie sporządzenie dokumentacji na budowę drogi w strefie aktywizacji gospodarczej przy ul. Przemysłowej w Przyłęku, 100 tys. zł wyniesie budowa dróg na osiedlu domków jednorodzinnych przy ul. Chabrowej i Słonecznej w Bardzie, 140 tys. zł przebudowa mniejszej drogi gminnej w Opolnicy, 60 tys. zł modernizacja kilku dróg transportu rolnego, 20 tys. zł modernizacja przepustu w ciągu drogi wewnętrznej przy posesjach 86 i 87 w Brzeźnicy, a 40 tys. zł przebudowa chodników na terenie gminy.

Blisko 1.9 mln zł zabezpieczono na rewitalizację ul. Głównej i placu Wolności w Bardzie. Samorząd złożył wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków unijnych na kwotę ponad 1.3 mln zł. Pozostała kwota w wysokości około 541 tys. zł miałaby zostać pokryta z gminnej kasy. Aktualnie trwa oczekiwanie na decyzję o ewentualnym przyznaniu dofinansowania.

W budżecie są też środki finansowe w kwocie ponad 1.85 mln zł na budowę singletracków na terenie gminy Bardo. Ze środków zewnętrznych samorząd otrzymał zapewnienie dofinansowania w kwocie 1.5 mln zł. Ponad 2/3 tych środków ma być wydatkowane na budowę ścieżki, pozostała blisko 1/3 to promocja i budowa infrastruktury towarzyszącej (stacje naprawcze itp.). Po przeprowadzeniu przetargu pojawiły się jednak problemy. Już teraz wiadomo, że jeżeli gmina nie wycofa się z projektu będzie musiała ze swojego budżetu dołożyć do inwestycji kilkaset tys. zł. Powód? Wzrost kosztów inwestycji po przetargu. Więcej pisaliśmy o tym w artykule pt. W Stroniu Śląskim już budują sieć singletracków. W innych gminach mają kłopoty.

Ponadto samorząd wyasygnował 35 tys. zł na nabycie gruntów pod pas drogowy projektowanej drogi publicznej w strefie aktywności gospodarczej w Przyłęku, 23 tys. zł pochłonie dalszy etap budowy alejek na cmentarzu komunalnym w Bardzie, 15. tys zł. przeznaczono na wykonanie ogrzewania gazowego w remizie strażaków-ochotników w Bardzie, 20 tys. zł to koszt dalszej regulacji potoku Mszaniec w Potworowie, za 30 tys. zł urządzone zostanie boisko treningowe przy głównym obiekcie piłkarskim w Bardzie, a 10 tys. zł pochłonie rozbiórka starej i montaż nowej wiaty przystankowej w Dębowinie przy krajowej ósemce.

Ponad 167 tys. zł zostanie przeznaczone na działania w ramach funduszu sołeckiego. Co zostanie wykonane w poszczególnych sołectwach? Można przeczytać w artykule pt. Wyposażą świetlice i zorganizują imprezy. Fundusz sołecki w bardzkiej gminie.

ms. / em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Plany inwestycyjne gminy Bardo na 2018 rok. Zadania z dofinansowaniem będą priorytetem

  2017-12-27 19:51:12

  gość: ~mialem racje

  pisałem że wodociągu nie ma w Opolnicy i w Janowcu.ile będzie ważna dokumentacja ?? ..ale na remont białego domu było ? a na pewno wodociąg tańszy niż uzbrajanie łąki w Bardzie..tu efekt widoczny od razu a po uzbrojeniu nie macie pewności czy inwestor zawita..ale Szczęść Wam Boże.. ale woda na wioskach musi być...

 • 2017-12-28 16:34:02

  gość: ~Ząbkowiczanka

  @~mialem racje

  Zazdroszczę Wam burmistrza i radnych no i urzędników, bo jak się patrzy na planowane inwestycje to widać, że każda z nich jest przemyślana, a pieniądze unijne jakie pozyskujcie - ogromne. Burmistrz powinien tych urzędników co załatwiają te projekty unijne to specjalnie wynagradzać. W Ząbkowicach szczycą się remontem przejścia dla pieszych z dofinansowania na poziomie 100 tys. zł, a tu kwoty dofinansowania robią wrażenie - w MLN ZŁOTYCH!!! Panie Orzeszek, pora spojrzeć na mniejsze gminy, a nie patrzeć na Dzierżoniow, bo pod nosem ma Pan ludzi, którzy wiedzą jak rządzić!!!

 • 2017-12-28 19:50:24

  gość: ~hmmm

  @~Ząbkowiczanka
  przemyślana ? jedno pytanie co będzie w pomieszczeniach na poddaszu UM Bardo ?? czy można je użytkować ?? ale od tego jest prasa żeby dociekać pytać .. podobnie jak o inne tematy... np. temat wodociągowania ile wniosków zgłoszono ? np wspólnie z Zakładem Wodociągów Nowa Ruda ? czy w planie inwestycyjnym ZWNR którego udziałowcem są gminy jest ujęte wodociągowanie Opolnicy i Janowca ?? co z dziećmi w szkole i "reformą" itd itd...

 • 2017-12-29 13:52:05

  gość: ~Dziadek Mróz

  ostatnio dodany post

  Za rok Grunwaldzką nie da się już przejechać...

REKLAMA