Express-Miejski.pl

Debatowali o bezpieczeństwie na drogach

Debata społeczna na temat bezpieczeństwa na drogach

Debata społeczna na temat bezpieczeństwa na drogach fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Ograniczyć prędkość w rynku, stosować tam częstsze kontrole i karać mandatami - tego domagał się jeden z mieszkańców Ząbkowic Śląskich podczas debaty społecznej.

Spotkanie odbyło się 13 grudnia o godz. 16 w ząbkowickim urzędzie miejskim. Na wstępie Robert Kolano z wydziału ruchu drogowego przedstawił prezentację dotyczącą bezpieczeństwa na drogach. O tym jak wyglądają statystyki za kończący się rok w porównaniu z latami ubiegłymi pisaliśmy w artykule pt. 4 śmiertelne wypadki, 40 zabranych praw jazdy i 118 pijanych kierowców. Policyjne statystyki.

Po prezentacji doszło do debaty. Jeden z mieszkańców Ząbkowic Śląskich domagał się znacznie częstszych interwencji policjantów na ul. Kościuszki, Grunwaldzkiej i w samym rynku. – Piesi i matki z dziećmi zmuszone są uciekać przed autami. Poza tym parkowanie w obrębie rynku też jest nieprawidłowe – niejednokrotnie byłem świadkiem, gdy pojazdy uprzywilejowane miały problem ze sprawnym przedostaniem się przez rynek i okoliczne drogi – mówił ząbkowiczanin. Dodawał też, że sam mieszka na ul. Krótkiej, która wyłączona jest z ruchu, a mimo to samochody regularnie nią podróżują. – Z domu spokojnie wyjść nie można – grzmiał mieszkaniec. Zwracał też uwagę na notoryczne parkowanie przy krzyżówkach i brak reakcji zarówno straży miejskiej jak i policji. – Zajmijcie się tym w końcu, bo dojdzie do tragedii – mówił podniesionym głosem.

Grzegorz Tokaruk z ząbkowickiej policji tłumaczył, że funkcjonariusze regularnie kontrolują wszystkie ulice na terenie miasta, jednak fizycznie nie jest możliwe by w jednym momencie byli wszędzie. Podkreślał, że czasem może zdarzyć się, że patrol policji jedzie obok źle zaparkowanego auta i nie reaguje, przez co później pojawiają się negatywne komentarze na temat pracy policji. – Ludzie nie wiedzą, gdzie patrol jedzie. Zazwyczaj jednak jest to związane z jakąś interwencją i akurat tam ich obecność jest bardziej potrzebna, aniżeli przy źle zaparkowanym pojeździe. Poza tym uważam, że większe zagrożenie tworzą kierowcy, którzy z nadmierną prędkością jeżdżą po ulicach miasta aniżeli źle zaparkowane auta – mówił Tokaruk.

Głos zabrał też burmistrz Marcin Orzeszek, który wyjaśniał, że Ząbkowice Śląskie są tak zbudowane, że niestety, ale w okolicach rynku występuje deficyt miejsc parkingowych, a Polacy, i jest to zauważalne w każdym mieście, chcą dojechać jak najbliżej miejsca docelowego i stąd powstaje problem. – Przez kilka miesięcy zamknięty był ruch na ul. Żeromskiego i to też kumulowało większą ilość pojazdów w rynku. Od 1 grudnia droga jest już przejezdna i to powinno również wpłynąć na nieco lepszą płynność ruchu w centrum miasta – mówił burmistrz.

Mieszkaniec zaznaczał również, że należy zlikwidować znaki komunikacji miejskiej, bo są zbyteczne i sugerował, żeby policjanci częściej pieszo kontrowali ulice, tak jak miało to miejsce latem. Tokaruk odpowiadał, że zrezygnowano z tego pomysłu, gdyż do komendy dochodziły sygnały, iż robi się „państwo policyjne”, a kierowcy i mieszkańcy czują się „osaczeni”.

Inny ząbkowiczanin zwracał uwagę na odcinek drogi Ząbkowice Śląskie – Jaworek, określając go „torem wyścigowym”. Apelował do policjantów o częstsze kontrole prędkości na tej trasie i budowę chodnika. Sugerował także częstsze wizyty funkcjonariuszy na ul. Jasnej i okolicach, gdzie w ostatnim czasie znacznie zwiększył się ruch samochodów (sąd, market, myjnia, stacja benzynowa, TBS). Pytał też przedstawiciela GDDKiA o to jak wygląda sprawa ze światłami na skrzyżowaniu krajowej ósemki z ul. Legnicką w Ząbkowicach Śląskich i drogą wojewódzką w stronę Dzierżoniowa.

Przedstawiciel GDDKiA odpowiedział, że planowana jest rozbudowa krajowej ósemki na odcinku Wrocław-Magnice- Kłodzko i obecnie załatwiane są w tej sprawie dokumenty. Konkretnych dat i informacji na temat remontu jednak zabrakło. Dowiedzieliśmy się jedynie, że przebudowa będzie miała na celu zwiększenie przepustowości pojazdów, a nowe korytarze drogi K8 nie będą prowadziły przez centrum niektórych miejscowości, tak jak ma to miejsce obecnie. O budowie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu, na którym regularnie dochodzi od kolizji nie wspomniano.

W planach na następny rok GDDKiA ma m.in. budowę chodnika przy krajowej ósemce w Bardzie oraz Szklarach, modernizację skrzyżowania Bardo-Przyłęk, budowę chodnika przy drodze krajowej nr 46 w Laskach i Złotym Stoku, a także poprawę bezpieczeństwa na odcinku drogi Mąkolno – Złoty Stok. Burmistrz Marcin Orzeszek podkreślał w tym miejscu, że gmina wystąpi z wnioskiem do GDDKiA o poprawę bezpieczeństwa przy wyjeździe na krajową ósemkę z Sulisławic oraz Tarnowa.

Podczas debaty podniesiono również temat poruszania się samochodów ciężarowych po nowo wyremontowanej ulicy Żeromskiego. Jak już informowaliśmy na naszym portalu, droga jest obecnie we władaniu województwa, które nie wyraziło zgody na ograniczenie poruszania się po drodze samochodów powyżej 3,5 tony. – Wraz z początkiem nowego roku rozpoczniemy procedury związane z przejęciem całego wyremontowanego odcinka od ul. Ziębickiej, przez Kusocińskiego, Żeromskiego, Staszica, Wrocławską aż do ul. Legnickiej. Jeżeli drogi będą już we władaniu gminy wówczas wprowadzimy stosowne ograniczenia – mówił burmistrz Orzeszek.

Na koniec policjant Grzegorz Lisiecki raz jeszcze przypomniał o działających Krajowych Mapach Zagrożeń i Bezpieczeństwa i zachęcał mieszkańców do zgłaszania problemów jakie zauważają na terenie miasta, gminy czy powiatu. W ten sposób także mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, a także zasygnalizować policjantom, w których miejscach konieczne są ich częstsze wizyty kontrolne.

sm. / Express-Miejski.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Debatowali o bezpieczeństwie na drogach

    2016-12-14 10:24:45

    sm. / Express-Miejski.pl

    Ograniczyć prędkość w rynku, stosować tam częstsze kontrole i karać mandatami - tego domagał się jeden z mieszkańców Ząbkowic Śląskich podczas debaty społecznej.

  • 2016-12-14 16:57:49

    gość: ~pytanie

    ostatnio dodany post

    "Ograniczyć prędkość w rynku" to mnie rozbawiło bo z 20km/h do ilu chciałby Pan ograniczyć prędkość?

REKLAMA