Express-Miejski.pl

Anonim w sprawie dyrektorki szkoły. Kto jest jego autorem? Napięta sytuacja w ZSS w Ciepłowodach

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W Ciepłowodach wciąż nie jest wyjaśniona sprawa związana z nieprawidłowościami w Zespole Szkół Samorządowych. Dodatkowo atmosferę podgrzała anonimowa wiadomość.

Końcem października informowaliśmy o nieprawidłowościach w Zespole Szkół Samorządowych w Ciepłowodach. Publikowaliśmy wówczas wyniki kontroli, jaka była prowadzona w placówce przez pół roku i zarzuty stawiane wobec dyrektor Beaty Lis. Szefowa w swoim stanowisku odpierała oskarżenia, a cała sprawa ma znaleźć swój finał na najbliższej sesji rady gminy. Jej początek zaplanowano na 29 listopada, o godz. 17.

W czwartek - 25 listopada wójt gminy Ciepłowody Łukasz Białkowski, sekretarz Robert Sarna, a także lokalne media otrzymały anonimową wiadomość. Z treści w niej zwartych jasno wynikało, że autorami są pracownicy szkoły. Oto treść:

Dzień dobry Panie Wójcie, Panie Sekretarzu, Redakcjo

Pracujemy w Zespole Szkół Samorządowych w Ciepłowodach od wielu lat, współpracowaliśmy z wieloma dyrektorami, przeżyliśmy kilka większych i mniejszych reform, ale obecna sytuacja jest dla nas czymś nowym. Z ostrożności, nie napiszemy kim jesteśmy z imienia i nazwiska, ani jakie zajmujemy stanowiska. W przyszłym tygodniu zaplanowane jest posiedzenie Rady Gminy Ciepłowody podczas którego zostanie zaprezentowany i omówiony protokół związany z czynnościami kontrolnymi, jakie miały miejsce w ostatnim czasie.

Jako osoby z „wewnątrz”, mając na myśli w tym przypadku Zespół Szkół Samorządowych w Ciepłowodach chcemy sprostować plotki oraz nieprawdziwe informacje, jakie powielane i rozprowadzane są w ostatnim czasie w naszym ciepłowodzkim otoczeniu.

Ad. 1. Nie jest prawdą, że wszyscy pracownicy ZSS są zwolennikami i ślepo wierzą w to co mówi pani dyrektor. Na chwilę obecną my, pracownicy nie znamy zbyt wielu faktów związanych z efektami kontroli. Przedstawiana nam jest wersja dyrekcji, co do której jest wiele wątpliwości i nieścisłości. Jeśli ktoś odważy się zadać pytanie lub w jakikolwiek inny sposób podda pod wątpliwość „kryształową” czystość i niewinności dyrektora to zaraz staje się celem ataków i różnego rodzaju uszczypliwych uwag. Osoby pracujące w szkole mają świadomość licznych nieprawidłowości jakie miały i mają miejsce, ale nikt nie odważy się oficjalnie i jawnie tego powiedzieć, bo obawiamy się o miejsca pracy (pani dyrektor w wymowny sposób często powtarza, że czeka nas reforma i zapewne „niektórzy” będą musieli odejść). Dyrektor poprzez swoich „zaufanych” pracowników, szczególnie dwie osoby, które są najbliższymi współpracownikami stawia wielokrotnie nas „zwykłych pracowników” w bardzo trudnych sytuacjach wymagając i narzucając nam bezwarunkowe poparcie: przykładem może być ostatni wniosek i jawne (!) głosowanie, kto popiera inicjatywę wystąpienia o nagrodę dla dyrektor (abstrahując już czy jest ona zasadna). Oczywistym jest, że w takiej sytuacji nikt nie odważy się opowiedzieć przeciw. Miały miejsce również inne sytuacje które ocierają się o mobbing.

Ad. 2. Zarówno nauczyciele jak i pracownicy nie zasługują, aby w ich obecności obrażać oraz bardzo negatywnie wypowiadać się o osobach wójta i radnych. Bądź co bądź są to osoby, które sprawują swoje funkcje w wyniku wyboru przez nas, mieszkańców. Nie jest normalne czy godne dyrektora szkoły aby określał wójta czy radnych mianem m.in. „gamoń, głupek czy nieuk”, a zdarzały się i gorsze wypowiedzi, których kultura osobista i przyzwoitość nie pozwalają nam przytoczyć. Pomijamy już, że są to w znacznej części wykształceni ludzie i nasi absolwenci.

Ad. 3. Najbardziej bylwersująca jest jednak kwestia, że dyrektor przypisuje sobie sukcesy i osiągnięcia, które są tylko i wyłącznie efektami pracy kadry pracowniczej, a nie dyrektora. To my nierzadko kosztem własnego, prywatnego czasu, oraz kosztem swoich rodzin pracujemy (non profit) nad projektami, analizami czy imprezami po godzinach. Oburzające jest także, że dyrekcja próbuje wplątać w sytuacje, do której sama doprowadziła wszystkie osoby związane ze szkoła tj. rodziców, uczniów. Takie zachowanie najprościej mówiąc nie przystoi. Już od wyborów z jesieni 2014 roku dyrektor niejednokrotnie wyrażała swoje niezadowolenie z ich rezultatu. Dyrektor wielokrotnie udowodniła, że nie panuje nad wieloma kwestiami i często działa intuicyjnie oraz bez przygotowania, nie dbając o wartości merytoryczne, a jedynie wizerunek przede wszystkim swój, a szkoła, pracownicy i uczniowie stanowią tylko tło.

Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że ten tekst (pisany pod wpływem emocji, dlatego przepraszamy za ewentualne błeęy) piszemy, aby mieli Państwo świadomość, że „my” pracownicy wiemy , iż to nie jest tak, że gmina czy ktoś inny się uwziął na dyrekcję. No chyba, że zaufanie w postaci powołania na 5 lat jakie dostała w ubiegłym roku pani dyrektor jest przejawem złośliwości ze strony władz.

Pracownicy i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach

Po tym jak list trafił w ręce dyrektor Beaty Lis, szefowa szkoły zwołała radę pedagogiczną i przedłożyła stanowisko nauczycieli oraz pracowników administracyjnych i obsługi. Jak się okazało, nikt nie przyznał się, że jest autorem listu i wszyscy podpisali w tym temacie oświadczenia, o których informujemy poniżej. Pozostaje zatem pytanie czy autorem anonima jest osoba z zewnątrz czy może jednak pracownicy, którzy w obawie o utratę pracy zaprzeczają?

Wyciąg z protokołu nadzwyczajnej plenarnej rady pedagogicznej Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach z dnia 25 listopada 2016 roku:

Na zebraniu nadzwyczajnej rady pedagogicznej Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach pani dyrektor Beata Lis odczytała list, który został przesłany do wójta gminy, sekretarza i lokalnych mediów, podpisany: „Pracownicy i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach”. Po dyskusji rada pedagogiczna wydała oświadczenie o następującej treści: „Oświadczamy, że nie jesteśmy autorami listu i nie zgadzamy się z jego treścią.” Przeprowadzono tajne głosowanie. Oświadczenie zostało przyjęte przez wszystkich nauczycieli uczestniczących w zebraniu rady pedagogicznej (26 osób). Protokołowała Krystyna Koperek, a pod pismem podpisała się, wicedyrektor Barbara Kopij.

Zwołano także zebranie pracowników administracji i obsługi ZSS w Ciepłowodach. Ich stanowisko było takie samo jak nauczycieli. „Jesteśmy oburzeni, że ktoś podszywa się pod nas, nie jesteśmy autorami tego anonimu. Uważamy, że ten anonim godzi w dobre imię wszystkich pracowników ZSS w Ciepłowodach. Nie zgadzamy się z jego publikacją.”

Z poważaniem pracownicy administracji i obsługi w ZSS w Ciepłowodach
Poniżej znalazły się podpisy wszystkich pracowników.

sm. / Express-Miejski.pl

25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Anonim w sprawie dyrektorki szkoły. Kto jest jego autorem? Napięta sytuacja w ZSS w Ciepłowodach

  2016-11-25 15:32:34

  sm. / Express-Miejski.pl

  W Ciepłowodach wciąż nie jest wyjaśniona sprawa związana z nieprawidłowościami w Zespole Szkół Samorządowych. Dodatkowo atmosferę podgrzała anonimowa wiadomość.

 • 2016-11-25 15:56:14

  gość: ~ciekawski

  no to ciekawe co wójt zrobi we wtorek czy stanie w obronie dyrektorki czy komisji rewizyjnej ? !

 • 2016-11-27 00:07:35

  gość: ~xxx

  O komisi rewizyjnej szkoda sie wypowiadać ta szkola nie miala lepszego dyrektora jak pani Lis :-)

 • 2016-11-25 17:08:47

  gość: ~lll

  autorem listu jest ten, który ma zamiar "wykurzyć" aktualną dyrektor po to by zając jej stanowisko

 • 2016-11-25 17:25:26

  gość: ~mm

  czyli zastępczyni?

 • 2016-11-25 22:48:58

  gość: ~Matylda

  Chachachachacha!!!

 • 2016-11-25 22:41:18

  gość: ~życzliwy

  Pani Dyrektor chyba całkowicie się pogubiła. Jakim prawem nauczyciele zmuszani są do uczestnictwa w radzie pedagogicznej i podpisywania jakiejś listy? Anonim powinien trafić do kosza na śmieci. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły sami powinni stanąć w obronie swojego dyrektora. Atmosfera w szkole, z tego co widać, jest nieciekawa. Uważam, że Pani Lis jest bardzo dobrym szefem.

 • 2016-11-26 13:17:31

  gość: ~mieszkaniec

  Nie mam już dzieci w tej szkole , popieram "życzliwy" ta cała sytuacja jest nie do pozazdroszczenia ,anonim do kosza, pracownicy do pracy ,jeśli coś jest na rzeczy od tego są odpowiednie służby.Nie podoba mi się tylko to że nauczyciele i pracownicy zostali zmuszeniu do głosowania i podpisywania listy .

 • 2016-11-26 13:20:19

  gość: ~emes

  Nauczycieli miesza się w to wszystko i całą kadrę pracowniczą, a to przecież tak naprawdę spór między komisją rewizyjną rady gminy i panią dyrektor. Po co to rozdmuchiwać i nagłaśniać? Po co zwoływanie jakiś rad i robienie cyrków? Pani dyrektor, nie tędy droga, zamiast bronić własnego ego za wszelką cenę to lepiej zająć się pracą na rzecz szkoły!

 • 2016-11-26 13:44:43

  gość: ~Mama

  A ja gdybym była dyrektorem szkoły nigdy nie odwazyla sie zeby zwolywac nadzwyczajną radę pedagogiczną po to zeby moi pracownicy tłumaczyli się z tego ze czesc z nich nie zgadzało by sie z moi ego osobistym. Szkoda szkoły szkoda nauczycieli i pracowników naszej szkoły ze sa wykorzystywani w tak haniebny sposób przez swojego przełożonego. A czytal ktos statut szkoły bo ja czytając nie znalazłam zadnego punktu ktory by mówił że nadzwyczajna rade ppedagogiczną zwoluje sie wtedy gdy ktos napisze anonim na dyrektora szkoły ??????????? To rodzice, nauczyciele,rada gminy z wójtem na czele nie moga mowic nic zlego o pani dyrektor bo to jest atak na jej osobę. Panie wojcie dac nagrode isc z kwiatami przeprosić i te niejasności w administracji szkolnej prosze o nich zapomnieć bo po co robic cos Dobrego dla gminy jak moze byc jak bylo wcześniej a i pani dyrektor bedzie zadowolona :)))))))

 • 2016-11-26 18:03:44

  gość: ~gość

  Są to bzdury, ktoś nie potrafi przegrywać z honorem i piesze bzdury.
  Jest takie powiedzenia naszych ojców Szanuj Dyrektor Swoją bo możesz mieć Gorszą a druga to że ktoś na cudzej krzywdzie chce odnieś sukces . Będąc osobą z zewnątrz nigdy nie słyszałem aby ktoś z nauczycieli lub pracowników narzekał na Panią Dyrektor.Ten list nadaje się co najwyżej do kosza lub do prokuratury. Pani dyrektor nigdy nie przypisywała sobie czyiś akcesów a wręcz przeciwnie była bardzo dumna i szczęśliwa jeśli ktoś z jej pracowników lub uczniów odniósł sukces. Nigdy też nie słyszałam aby kiedy kolwiek kogoś obrażała a zwłaszcza Pana Wójta.
  Jeszcze jedno Szanowno Rado Gminy Ciepłowdy jedno wam mogę powiedzieć jeśli odwołacie Panią Dyrektor Szkoły to już się możecie pakować wasz czas przeminął.......

 • 2016-11-27 00:02:54

  gość: ~xyz

  Pani Lis super babka A sprawe oddeć do prokuratury niech ktoś odpowie za to Popieram w pełni pania Lis :-)

 • 2016-11-26 18:36:58

  gość: ~Solejukowa

  Środowisko wyjątkowo trudne. Proponuję zmiany- Kozioł dyrektorem oświaty w Ciepłowodach,a Czerepach vice.

 • 2016-11-27 11:49:22

  gość: ~wioska

  Ja też uważam, że pani Lis ma rację, skoro czuje się niewinna i ją komisja oczernia no to powinna dociekać swoich praw, nawet w sądzie!

 • 2016-11-27 18:49:49

  gość: ~logika

  Taki list może sobie napisać każdy na każdego. Zero faktów, zero dowodów, zero argumentów.

 • 2016-11-27 19:47:43

  gość: ~xyz

  Skoro tak to po co ta rada i pytanie kto sie ośmielił? Jesli to bzdura to piwinna olac sprawe. Czyli chyba jednak jest cos na rzeczy

 • 2016-11-27 22:04:25

  gość: ~dramat

  Ten cały anonim to jakiś intelektualny dramat. Coś twierdzą, ale bez jakichkolwiek dowodów. Głównie chodzi im o to, żeby obrzucić błotem i coś się może przylepi. Mali ludzi z kompleksami. Zresztą cała ta sprawa świadczy o obecnych rządzących w tym środowisku. Ich głównym dorobkiem jest to, że się tułali po różnych miejscach w okolicznych samorządach i nigdzie nie zagrzali miejsca. Możliwe, że się nikt nie poznał na ich kompetencjach, ale nie sądzę. Uważam jednak, że przyczyny były inne.
  Wychodzą kompleksy i inne przymioty intelektualne. Dramat....

 • 2016-11-28 12:50:53

  gość: ~iksigrekzet

  Po primo: jeżeliby autorem listu był ktoś z pracowników to nigdy nie podpisałby się jako pracownik, z prostego względu.
  Po secundo: rozdmuchana afera na całego, ze względu na wysokie ego pani dyrektor, która udaje niewiniątko. Wystarczyło siąść i porozmawiać z komisją, pokazać dokumenty, jeżeli były jakieś błędy, nieścisłości itd. to wyjaśnić wszystko w swoim gronie, a nie na forum całego powiatu.

 • 2016-11-28 21:56:52

  gość: ~mieszkaniec

  jutro sesja idzie ktoś???

 • 2016-11-29 10:19:58

  gość: ~jan

  ja nie

 • 2016-11-29 11:14:53

  gość: ~mieszkanka

  I dobrze. Niech wyjaśnią to między sobą!

 • 2016-11-29 14:30:13

  gość: ~re

  Słyszałam same dobre rzeczy o Pani Dyrektor, dziwne że taką nagonkę ktoś robi. W Ciepłowodach mało jest miejsc pracy komuś bardzo na tym stanowisku zależy.

 • 2017-08-24 08:03:06

  gość: ~Robert Helski

  "Wójt nie miał obowiązku odczytywać pisma na Sesji Rady Gminy, a ponadto zgodnie z etyką i rzetelnością dziennikarską, nie opowiadamy się po żadnej ze stron i materiał nie zostanie opublikowany." Tak wyglądało stanowisko redakcji w kwestii publikacji listu gratulacyjnego dla Dyrektor szkoły od Centrum Edukacji Obywatelskiej. Anonim nie jest dowodem czegokolwiek. Kontrola się odbyła. Z nikłym rezultatem.

 • 2017-09-06 20:15:59

  gość: ~Obywatelka

  Pani dyrektor Lis jest osoba swiatla i wiem, ze zalezy jej na dobru naszych pociech, nie musze jej wychwalac pod niebiosa, bo ona sama swoja osoba daje temu dowod, kto ja zna ten wie. Wojt powienien po stopach ja calowac za to, ze prowadzila placowke w taki sposob, ze powolana przez niego smieszna komisja musiala siedziec az pol roku by sie czegos doszukac. I co? siedzieli tyle czasu, nasze podatki wypelnily przez ten okres ich kieszenie, a postawiony zarzut to poprostu ewidentne szukanie dziury w calym, ale jak to mowi przyslowie: "jak ktos chce psa uderzyc to i kija znajdzie". Pytanie do pana wojta: komu pan sluzy? nam, obywatelom?, naszym dzieciom? czy co pan usiluje robic? kto za panem stoi i ciagnie za te sznurki panie wojcie? kto jest tym Czerepachem za pana plecami? czy zawsze jak czlowiek dostaje sie na stanowisko to z czasem uchodzi z niego czlowieczenstwo i przestaje myslec o tym, ze to sluzba nam Polakom? Panie wojcie polecam panu poczytac o Nelsonie Mandeli i czegos sie nauczyc, bo pan to sie porwal z motyka na slonce... zal, ze taki mlody czlowiek juz taka stara swinia jest...

 • 2017-09-13 19:19:24

  gość: ~obcy

  ostatnio dodany post

  Anonim śmierdzi na odległość. Najpierw zwolnienie, kiedy wójt stoi w potrzasku bo alkohol nie wypalił, w sposób cudowny pojawia się wyimaginowana odsiecz w postaci koła ratunkowego, aby dać pretekst do zwolnienia .Nazywa się to preparowaniem dowodów do zwolnienia.Prymitywna sztuczka , prymitywnych ludzi.Byśta nie przedobrzyli

REKLAMA