Express-Miejski.pl

Innowacyjne pomysły młodych Dolnoślązaków

Uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu ząbkowickiego nagrodzeni

Uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu ząbkowickiego nagrodzeni fot.: Starostwo Powiatowe

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

19 maja w Zamku Topacz odbyła się uroczysta gala podsumowująca dwa konkursy na innowacyjne projekty badawcze. Wyróżnieni zostali uczniowie szkół powiatu ząbkowickiego.

W tworzeniach projektu uczestniczyło łącznie ponad 500 uczniów z Dolnego Śląska. Nagrody za najlepsze pomysły i ich realizację wręczał marszałek Cezary Przybylski.

Gala w Topaczu połączyła finały dwóch przedsięwzięć realizowanych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Pierwsze to konkurs na „Uczniowskie Mini Projekty Badawcze w zakresie innowacyjnego zastosowania w praktyce wiedzy z obszaru danego zawodu”, realizowany w ramach projektu systemowego „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku  II”. Do konkursu dopuszczono 164 projektów, w realizację których zaangażowanych było 443 uczniów dolnośląskich szkół zawodowych. Uczniowskie pomysły były realizowane w obszarze 38 zawodów. Projekt mógł mieć charakter badawczy lub wykonawczy, np. w postaci modelu, pomocy naukowej, patentu technologicznego.

Drugi konkurs, „Uczniowskie Mini Projekty Badawcze w zakresie innowacyjnego zastosowania w praktyce wiedzy z obszaru nauk przyrodniczych”, przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pomysły mogły obejmować zagadnienia z obszaru biologii, chemii i fizyki. Do konkursu przyjęto 36 projektów, w realizację których zaangażowanych było 88 uczniów. Przedsięwzięcie zostało w całości sfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Celem obu konkursów było zachęcanie młodych Dolnoślązaków do realizacji innowacyjnych projektów naukowych, popularyzowanie i sprzyjanie rozwojowi młodych talentów, inspirowanie uczniów do rozpoczynania swojej przygody z nauką oraz wspieranie ich zainteresowań. Uczniowskie Mini Projekty Badawcze były oceniane przez komisje konkursowe, w skład których, oprócz przedstawicieli ze strony organizatora, wchodzili eksperci w poszczególnych dziedzinach – pracownicy naukowi dolnośląskich uczelni wyższych oraz Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ocenie podlegała zawartość merytoryczna projektu, sposób jego prezentacji oraz odpowiedzi na szczegółowe pytania członków komisji i publiczności, złożonej z pozostałych uczestników konkursu.

Bardzo dobrze w tym obszarze zaprezentowały się szkoły powiatu ząbkowickiego, które w kilku projektach zajęły czołowe miejsca. Zespół Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych za projekt „Zaprojektowanie i wykonanie pojazdu czterokołowego z napędem pneumatycznym własnej konstrukcji” pod opieką nauczyciela Janusza Kielara otrzymał wyróżnienie (Dawid Łęczyński, Mateusz Worek Przemysław Kasprzyk). W zawodzie technik pojazdów samochodowych uczniowie z wrocławskiej (Tomasz Grabarek, Łukasz Majerczyk, Michał Szlachta) pod opieką Zbigniewa Guta za projekt „Szkolny trenażer nauki przepisów ruchu drogowego i techniki kierowania pojazdami” zajęli III miejsce. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieńcu Ząbkowickim za projekt „Potrawy regionalne z różnych stron Polski królujące na stołach mieszkańców Gminy Kamieniec Ząbkowicki” otrzymał wyróżnienie. Projekt realizowały pod kierunkiem Anny Pintal - Marta Spurgjasz, Weronika Tyrcha i Karolina Szczecińska.

Justyna Łach z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach pod kierunkiem Teresy Nowak zajęła II miejsce w zakresie innowacyjnego zastosowania w praktyce wiedzy z obszaru zawodu technik ochrony środowiska. Maciej Dawidowicz Maciej i Kamil Ksiądzyna z nauczycielem Bogusławem Galikiem otrzymali wyróżnienie w zakresie innowacyjnego zastosowania w praktyce wiedzy z obszaru zawodu technik mechanik. Także wyróżnienie zdobyli Patryk Iżyk i Paweł Wójcik pod kierunkiem Danuty Woyciechowskiej w zakresie innowacyjnego zastosowania w praktyce wiedzy z obszaru nauk przyrodniczych w zakresie biologii. III miejsce dla Kingi Kąfera, Roksany Grzelak i Gabrieli Grabiec oraz nauczyciela Lucyny Niemczyk w zakresie innowacyjnego zastosowania w praktyce wiedzy z obszaru zawodu technik usług fryzjerskich.

Starostwo Powiatowe [s]

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA