Express-Miejski.pl

Jubileuszowa X rekonstrukcja bitwy

X Jubileuszowe Święto Srebnogórskiej Twierdzy

X Jubileuszowe Święto Srebnogórskiej Twierdzy fot.: Karolina / Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W dniu 14 czerwca w ramach święta twierdzy Srebrna Góra miała miejsce jubileuszowa X rekonstrukcja bitwy z roku 1807.

Już dzień wcześniej ściągnęły do twierdzy wojska, które rozbiły obóz na Bastionie Nowowiejskim w liczbie blisko 180 wojaków. Przybyły regimenty z Kędzierzyna Koźla, Nysy, Krotoszyc, Kłodzka, Sobótki, Świdnicy, czeskich Zlatych Hor, Javornika, Josefova, nie zabrakło również gospodarza - 33 Regimentu Srebrnogórskiego.

Przed bitwą odbyła się odprawa oficerów, podczas której komendant twierdzy Kazimierz Gądek przedstawił szczegółowy scenariusz bitwy oraz omówił rolę poszczególnych regimentów. Następnie miał miejsce przegląd wszystkich wojsk, po czym nastąpił wymarsz oddziałów francuskich na pozycje pod Fortem Wysoka Skała. Kiedy patrol Jegrów odkrył zbliżające się wrogie wojska oddane zostały trzy strzały i wszczęty został alarm w twierdzy. Francuzi w szyku podeszli pod zamkniętą bramę, gdzie zaczęli strzelać z armat w stronę Bastionu Miejskiego, a następnie ostrzeliwać bramę. Kiedy brama się została otwarta, żołnierzom wrogich wojsk udaje się wtargnąć na Bastion Miejski. Tu dochodzi do wymiany ognia artyleryjskiego oraz wzajemnego ostrzeliwania się z broni ręcznej. W końcu Francuzi zabierają artylerie i wycofują się, po czym wychodzi komendant twierdzy i ogłasza podpisanie pokoju w Tylży jako koniec kampanii. Następnie wszystkie oddziały ustawiły się w uroczystym szyku na Bastionie Miejskim, a komendant twierdzy złożył im podziękowanie. Wojskom napoleońskim nie udaje się zdobyć Srebrnej Góry.

Po bitwie widzowie mieli możliwość zejścia do żołnierzy by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia oraz móc podziwiać ich umundurowanie, jak i uzbrojenie. Mogli również zwiedzić obóz wojskowy, który licznie wypełniony został historycznymi namiotami wojskowymi urządzonymi wg XVIII w. surowych standardów. Widzowie, których było ok 800, mogli podczas Święta Twierdzy skorzystać z zorganizowanego na dziedzińcu Donjonu Jarmarku, gdzie swoje kramy rozłożyli lokalni wystawcy, skorzystać z smacznego jadła podawanego na twierdzy oraz posłuchać utworów muzycznych granych przez zespół DZA Live w ramach małego koncerciku. Na zakończenie imprezy w godzinach wieczornych  została zaprezentowana iluminacja twierdzy, która efektownie rozjaśniła zabytek wieloma kolorowymi światłami.

Krzysztof N./Em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA