Za nami już XIV „Weekend z Frankensteinem” – przez 3 dni mogliśmy uczestniczyć w licznych atrakcjach, koncertach, konkursach i pokazach. Było tłoczno i wesoło, artystycznie i z dozą wyższej kultury, momentami wiało grozą, nie zabrakło emocji – zobaczmy relację z imprezy, która nieustannie od 1996 r. znajduje się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń Gminy Ząbkowice Śląskie.
PIĄTEK 31.08.2012 r.
Kino Letnie DR'a Frankensteina zainaugurowało weekend obfity w atrakcje z postacią żyjąca od lat na kartach ząbkowickiej historii – Frankensteinem. Nie przeszkodził deszcz i chłód – pokaz filmowy został przeniesiony do Sali Kinowej Ząbkowickiego Ośrodka Kultury. Mroczna, pochmurna pogoda podkręciła tylko nastrój napięcia i grozy, które towarzyszyły przy zagłębianiu się w fabuły filmów: "Sherlock Holmes: Gra Cieni" i "Koszmar z Ulicy Wiązów". Kto był, ten wie co znaczy dreszczyk emocji rodem z prawdziwych horrorów…
SOBOTA 01.09.2012 r.
Sobota rozpoczęła się uczczeniem rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Symboliczne kwiaty i znicze pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę złożyli samorządowcy oraz delegacje szkół z terenu Gminy Ząbkowice Śląskie. Po porannym akcencie uczczenia tej szczególnej rocznicy, miasto aż do wieczora opanowały bractwa rycerskie z Czech i Polski, ich pomocnicy giermkowie, mieszczanie ząbkowiccy i muzykanci.
Kolejne sobotnie atrakcje: parada bractw rycerskich z dowódcami księciem ziębickim Bolkiem II i margrabią morawskim Karolem Luksemburskim na czele, turniej rycerski i łuczniczy oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Semibrevis były zaledwie przedsmakiem wydarzenia, na które wszyscy czekali z zapartym tchem. Średniowieczne klimaty dały się we znaki wszystkim mieszkańcom: od godz. 11.00 na plantach zamkowych można było podziwiać rzemiosło prezentowane przez mistrzów różnych zawodów średniowiecznych, artefakty, naczynia i ozdoby. Jarmark średniowieczny przyciągał przechadzających się spacerowiczów i gości. Każdy mógł dostać ciepły posiłek – obok jarmarku wydawana była pyszna, gorąca grochówka z kotła. Obozowisko rycerzy wraz z rodzinami, rozbite na plantach, przypominało o dawnych czasach swoimi strojami, nastrojowym ogniskiem i nietypowymi dla nas współczesnych - przedmiotami codziennego użytku.
Z pewnością dużą atrakcją był udział znanego nie tylko w Polsce, kata nyskiego - Jurko, działającego razem z inkwizytorem Waldemarem z Bolkowa. W "krwawe objęcia" mógł trafić każdy i pozbyć się dolegliwości bólów głowy poprzez ścięcie...
O godz.18.00 rozbrzmiał sygnał zwiastujący rozpoczęcie rekonstrukcji polsko-czeskiej, historycznej bitwy jaka rozegrała się w Ząbkowicach Śląskich w 1335 roku! Do boju ruszyły polskie czeskie zastępy, zalśniły miecze, w tan ruszyły konie. Bitewnemu gwarowi towarzyszył głos narratora, który przedstawiał historyczną kolejność zdarzeń. Widowisko warte obejrzenia – w największe emocje wprawił publiczność ogłuszający ryk armat, które raz po raz wtórując okrzykom walczących ostrzeliwały ząbkowicki zamek. Sześć scen przedstawiało wiele dramatycznych momentów związanych z oblężeniem zamku przez królewicza czeskiego Karola Luksemburskiego. Całość zakończyło podpisanie układu pokojowego i nadanie przywileju dla mieszczan ząbkowickich przez Bolka II.
Gdy emocje opadły, wszyscy ruszyli w stronę sceny zamkowej, gdzie koncertowo zagrali BATSTAB i MUSIC 4EST. Prawdziwym hitem okazała się gwiazda wieczoru - polski zespół rockowy IRA. Znajome nuty złączyły we wspólnej zabawie wszystkie pokolenia.
Po koncertach nadszedł czas na taneczne rytmy pod gwiazdami.
NIEDZIELA 02.09.2012 r.
Podczas święta Krzywej Wieży w lipcu bohaterką happeningu rzeźbiarskiego była Krzywa Wieża. Teraz nadszedł czas na postać dr'a Frankensteina! Żmudne ciosanie balów drzewa rozpoczęło się w niedzielę 2 września o godz. 10:00, czego efektem były wielkie, specyficznej urody postacie Frankensteina.
Następne godziny przyniosły atrakcje dla dzieci i młodzieży. Sportowe konkurencje przygotowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkowicach Śląskich rozbawiły i wprawiły w świetne nastroje uczestników jak i publiczność. W konkurencjach strzelania z łuku, walki rycerskiej na dmuchanych piłkach i przebijaniu balonów mogli zmierzyć się zarówno ci najmłodsi, jak i rodzice. Na zwycięzców czekały specjalne nagrody, dla wszystkich uczestników – słodkie upominki.
Quiz "Historia dr'a Frankensteina i Ząbkowic Śląskich" okazał się doskonałym sprawdzianem nie tylko historycznej wiedzy. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Radni oraz przedstawiciele miasta z młodzieżą ząbkowicką na czele rywalizowali konkursie wiedzy o mieście i legendzie Frankensteina. Poziom był wyrównany, każdy z uczestników otrzymał gadżety promujące Gminę Ząbkowice Śląskie i Weekend z Frankensteinem.
Niesamowitym przeżyciem były przerażające i dowcipne piosenki z musicalu "Frankenstein". Wystapili wspaniali artyści na czele z Mariuszem Kiljanem, który za rolę Wiktora Frankensteina otrzymał w 2011 roku Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Aktorzy Teatru Muzycznego CAPITOL z Wrocławia zaskoczyli nas swoistym poczuciem humoru i wysokim poziomem artystycznym. Chwytliwy refren piosenki „Weź pod rękę Frankensteina” zapisał swe nuty w pamięci publiczności:
„Więc weź pod rękę Frankensteina
Bo on pomoże ci za dwóch – dobry duch!
To życiodajna moc
On w dzień zamieni noc
Wszystko, co ma najlepsze, to tobie da!
Wieczór wypełniły kolejne koncerty. Wystąpili THE COLONIST, Q.Q KLAN oraz LION VIBRATIONS – publiczność poddała się pozytywnym rytmom reggae, roots, dub i jazzu.
Powodzeniem cieszyły się także Najstraszniejszy Dom Na Dolnym Śląsku i zwiedzanie Krzywej Wieży Nocą z lampionami. Dwór Kaufunga znowu ożył, strasząc upiorami, zjawami i widmami. Przez dwa dni aktorzy z Teatru Prawdziwego dostarczali zwiedzającym niekontrolowanych uniesień i silnych wrażeń. Ale Weekend z Frankensteinem to nie tylko groza. Niezwykłą atrakcją była możliwość wejścia po 139 schodach na szczyt Krzywej Wieży z lampionami nocą. Zanim jednak oczy wdrapujących się na szczyt mogły nasycić się niesamowitym widokiem na Ząbkowice i okolice nocą, dodatkowo mogli podziwiać wystawę fotograficzą "RETRO FRANKENSTEIN", zlokalizowaną na półpiętrze wieży.
Podczas Weekendu z Frankensteinem miłą wizytę złożyły nam delegacje miast pratnerskich – przedstawiciele z Czech (miasto Cerveny Kostelec), z Niemiec (miasto Uchte i Wiesloch) oraz nasi nadmorscy partnerzy ze Sławna. Delegacje miały możliwość udziału w atrakcjach „Weekendu z Frankensteinem” przy jednoczesnym zwiedzaniu Ząbkowic i okolic.
UMiG Ząbkowice Śląskie
Kalejdoskop emocji - relacja Weekendu z Frankensteinem
2012-09-04 11:07:05
UMiG Ząbkowice Śląskie
Za nami już XIV „Weekend z Frankensteinem” – przez 3 dni mogliśmy uczestniczyć w licznych atrakcjach, koncertach, konkursach i pokazach. Było tłoczno i wesoło, artystycznie i z dozą wyższej kultury, momentami wiało grozą, nie zabrakło emocji – zobaczmy relację z imprezy, która nieustannie od 1996 r. znajduje się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń Gminy Ząbkowice Śląskie.
2012-09-04 13:30:43
gość: ~łe
zerżnięte ze strony urzędu - liczyłam na ciekawszą ocene imprezy... nudą wieje na tym portalu.....
2012-09-11 19:32:26
gość: ~Krzywa Wieża
A jak to wypadlo finansowo?Awaryjne ściągnięcie firmy do obsługi technicznej koncertów kosztowało dużo więcej niż nasi wspaniali wlodarze zaplanowali w budzecie.....Ale co tam, szkołom się obetnie, po co dzieciakom papier toaletowy i mydło o kredzie nie wspomiając.....
2012-09-11 19:49:40
gość: ~Marycha
A propos braku papieru w szkołach-na stroie UmIG widnieje informacja,że urząd organizuje konferencję pt" Nowe standardy bezpieczeństwa i higieny w placówkach oswiatowych".Ubawiałam się po pachy , bo robienie takiej szopki w sytuacji braku środków czystości, zimej wody w kranach w szkole, to naprawdę świadectwo niezwykłego poczucia humoru burmistrza i Figzałowej :-)Ale przynajmniej naw...ają się za podatinków pieniądze w Dolnośląskiej i Stuglika finansowo wspomogą....
2012-09-11 22:23:27
gość: ~Ciekawy??????????/
Ciekawe o ile wzrosły koszty reprezentacyjne w Gminie od czasu rządów obecnego burmistrza i otwarcia Restauracji Dolnosląskiej
2012-09-12 08:10:54
serio
ostatnio dodany post
A mnie rzuciło się w oczy to że na wystepie Capitolu widać było jak alkoholicy w ostatnim stadium choroby a to leżeli pokotem na trawie przykryci gazetami, albo "tańczyli" przed sceną. Widzę wielki problem, a odwracanie głowy przez starostę i burmistrza to za mało.
Może rodowici mieszkańcy Ząkowic już się tak napatrzyli, że już niczego nie dostrzegają?
REKLAMA
REKLAMA