Express-Miejski.pl

Nie tylko Bach na Festiwalu Wratislavia Cantans

mat.prasowe

mat.prasowe fot.: mat.prasowe

Tegoroczny festiwal Wratislavia Cantans, który rozpocznie się już 31 sierpnia będzie prawdziwą gratką dla fanów muzyki barokowej. Głównym bohaterem 47. edycji tego wydarzenia będzie Jan Sebastian Bach i jego muzyka. Jednak warto zwrócić także uwagę na nazwiska innych artystów widniejących w programie.

Dzieła Bacha są prawdziwą perłą muzyki barokowej. W tegorocznym programie Wratislavia Cantans będzie ich pod dostatkiem. Pasja według św. Jana, zagrana przez Wrocławską Orkiestrę Barokową w Głogówku otworzy 47. Festiwal. Melomani będą mieli okazję usłyszeć ten utwór lipskiego kompozytora również dzień później w Kościele Uniwersyteckim. Natomiast 2 września również w Kościele Uniwersyteckim rozbrzmiewać będzie Pasja św. Mateusza, pod batutą Paula McCreesha, uznawanego za jednego ze stu najwybitniejszych dyrygentów XX wieku. Niestety artysta, po wielu latach pełnienia funkcji dyrektora artystycznego festiwalu, rozstaje się z nim. Stąd, chcąc po raz ostatni zobaczyć jego pełny ekspresji i chartyzmy styl dyrygowania, warto pokusić się o zdobycie jednego z ostatnich biletów na ten występ.

Pozycją godną uwagi w programie Wratislavia Cantans jest również zestaw utworów zatytułowany „Po Bachu”. Dzieła, które pozostawił po sobie ten kompozytor były inspiracją dla wielu artystów. Podczas tego koncertu usłyszymy utwory Albana Berga, Maxa Regera oraz Felixa Mendelssohna. Zabrzmią one we wtorek, 4 września w Katedrze Polskokatolickiej św. Marii Magdaleny we Wrocławiu o godzinie 19.00.

Oprócz tego w programie Wratislavia Cantans znajdują się dzieła Franza Liszty, Antonina Dvoraka, Marcina Markowicza, Orlanda di Lasso, Georga Philippa Telemana oraz Michele’a Mascittiego. Z kolei na liście wykonawców widnieją nazwiska znanych muzyków specjalizujących się w muzyce barokowej, ale też młodych artystów, jak zespół Gallicantus czy Lutosławski Quartet.

Barok jest bardzo wymowną i ekspresyjną epoką zarówno w muzyce, jak i architekturze. Doskonale zdają sobie z tego sprawę organizatorzy festiwalu, którzy na miejsce koncertów często wybierają świątynie i inne budowle nawiązujące stylistyką do tego okresu, jak np. Kościół Uniwersytecki, Aule Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego czy Oratorium Marianum. Z pewnością takie wnętrza sprzyjają rozkoszowaniu się wspaniałą muzyką okresu baroku.

Bardo także będzie gospodarzem festiwalu. 11 września w Bazylice Mniejszej w ramach Festiwalu Wratislavia Cantans odbędzie się koncert Chóru Filharmonii Wrocławskiej.

Agnieszka Łozińska/Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA