Express-Miejski.pl

Czy Tarnów doczeka się podłączenia do kanalizacji?

fot.: Express-Miejski.pl

Rok temu zakończono budowę kanalizacji w Tarnowie koło Ząbkowic Śląskich. Miała ona zostać podłączona za darmo do ząbkowickiego głównego kolektora. Jednak do tej pory kwestia ta pozostaje tylko w sferze obietnic. Express Miejski próbował dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda sytuacja.

Obecnie około 60 proc. ścieków z domostw w Tarnowie, zamiast trafiać do istniejącej kanalizacji, odprowadzane są do zbiorników rzecznych. O przyczyny takiej sytuacji zapytaliśmy sołtysa podząbkowickiej wsi, Piotra Rogowskiego.

Rzeczywiście kanalizacja miała zostać podłączona, ale z informacji uzyskanych od pana prezesa przedsiębiorstwa Delfin w Ząbkowicach i pana wiceburmistrza, były problemy z przekazaniem inwestycji w ręce firmy ją obsługującej, czyli właśnie Delfinowi. Poza tym opóźnienie wynikało z nieprawidłowo wypełnionych dokumentów, które trzeba było poprawić i złożyć ponownie, gdyż kanalizacja jest dofinansowywana ze środków unijnych. Wprawdzie minął rok od odbioru kanalizacji i ona wciąż nie funkcjonuje, ale właśnie wracam z Urzędu Miasta z informacją od wiceburmistrza, że wszyscy mieszkańcy Tarnowa zostaną poinformowani listownie o przyłączach do głównego kolektora z opisem, jak to będzie wyglądało oraz kiedy nastąpi przyłączenie oraz dwoma wzorami umów od firmy Delfin. Sprawa kanalizacji stanowi tzw. odwieczny problem. Walczyłem o tę kanalizację ja i poprzednia pani sołtys, walczył także jeszcze wcześniejszy sołtys. To są tak naprawdę zaległości sprzed dwudziestu lat, czyli z okresu PRL-u.

Piotr Rogowski podkreślił również, że zaistniała sytuacja nie wynika z winy konkretnej osoby. Zapewnił, że w okresie sprawowania swojej kadencji, czyli przez najbliższe 2,5 roku, będzie starał się wszelkie zaległości nadgonić.

Na kanalizację wydano 7 mln złotych, w czego 3 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

O kilka słów komentarza odnośnie sprawy kanalizacji poprosiliśmy zastępcę burmistrza Ząbkowic Śląskich, Piotra Miernika.

Gmina obecnie wystosowała do mieszkańców Tarnowa dwie propozycje przyłączania się do przedmiotowej sieci: jedna dotyczy wykonania przyłącza na własny koszt, druga wykonania przyłącza przy współfinansowaniu ze strony spółki gminnej. Propozycje, oprócz różnicy ekonomicznej, różnią się także terminem realizacji. Wszelkich dodatkowych informacji na ten temat mieszkańcy mogą uzyskać w naszej spółce - PWiK Delfin sp. z o.o. Jeśli chodzi o realizację przyłączy poszczególnych budynków – termin uzależniony jest od mieszkańców oraz od wyboru przedstawionych przez gminę propozycji. W przypadku realizacji przyłącza we własnym zakresie każdy mieszkaniec w zasadzie może się już przyłączać – obowiązują go natomiast terminy wynikające z prawa budowlanego.

Piotr Miernik powiedział również, że z uwagi na wcześniejszy brak kanalizacji sanitarnej w miejscowości Tarnów mieszkańcy, albo wykonywali przydomowe oczyszczalnie ścieków, albo przydomowe zbiorniki bezodpływowe, do których obecnie odprowadzają ścieki.

Express-Miejski.pl / Sylwia Stwora

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • tarnawska bomba zegarowa

  2012-05-16 12:42:16

  gość: ~?

  Byłem wczoraj w Tarnowie i dowiedziałam się, że jedna z największych inwestycji naszej Gminy nie działa. Mowa mianowicie o kanalizacji jaka została wykonana w tej wiosce za niebagatela 7 000 000 złotych. Otóż podobno nieodpowiedzialny Burmistrz Orzeszek obiecał mieszkańcom, że zrobi im za darmo przyłącza do głównego kolektora i wszyscy czekają na wywiązanie się z tej obietnicy. Tylko że problem jest tqaki że Orzeszek, jeśli tak powiedział, po raz kolejny sprzedał ludziom wyborczy kit. Efekt jest taki, że ścieki nie nadal trafiają do kolektora i oczyszczalni a siedem baniek jest zakopanych w ziemii zupełnie bez sensu. Nie ma to jak amatorzy u władzy, wtedy każda sensowna rzecz urasta do rangi absurdu.

 • 2012-05-16 12:47:05

  gość: ~?

  I jeszcze jedna rzecz odnośnie tematu. Inwestycja ta uzyskała 3 000 000 dofinansowania z Unii Europejskiej i jeśli nie zostanie osiągnięty zakładany we wniosku efekt ekologiczny to Orzeszek będzie musiał te pieniądze oddać. Zresztą nie będzie to pierwszy raz bo już na początku kadencji oddał prawie 700 000 złotych z dofinansowania termomodernizacji ZOKu. Apropos ZOKU to jak już oddał Orzeszek te pieniądze to niech zlikwiduje tablicę na Ziębickiej z informacją o dofinansowaniu bo to już nieaktualne.

 • 2012-05-16 15:11:28

  gość: ~ank

  ze niby mieszkancy nie sa podlaczeni do nowowybudowanej kanalizacji?
  to po co wydali na to 7mln zl?? ak zeby rury sobie byly??

  normalny burmistrz wyslal by tam straz miejska i sprawdzal co Ci mieszkancy robia ze sciekami.

 • 2012-05-16 15:14:57

  gość: ~?

  Bardzo dobrze powiedziane, normalny burmistrz.

 • 2012-05-21 12:57:37

  gość: ~trefl

  No to Orzeszek musi się dużo uczyć. U nas inwestycja kanalizacyjna za siedem dużych baniek leży bezużytecznie w ziemi i jak wiadomo grozi to zwrotem pieniędzy unijnych bo burmistrz ignorant obiecał darmowe przyłącza. Przecież tak nie powinno być, mieszkańcy tarnowa powinni się wpinać do kanalizacji a orzeszek powinien w tym momencie kończyć przetarg na kanalizację w Olbrachcicach.
  Wystarczy popatrzeć na Ziębice gdzie się robi potężny projekt za kanalizacyjny za kilkadziesiąt milionów. I znowu nasza gmina jeśli chodzi o zarządzanie i inwestycje ostro wychamowuje, bo orzeszek robi tylko niektóre projekty jakie odziedziczył po kotowiczu, a nie zaczyna żadnych nowych prócz placów zabaw.

 • 2012-05-21 15:08:46

  gość: ~patryk

  Super, EM zadało słuszne pytania, tylko odpowiedzi jakieś wymijające. Dobrze, ze poruszyliście ten problem bo może wreszcie się coś ruszy. Bez sensu jest rozmowa z sołtysem Rogowskim bo ten jak zwykle pajacuje i udaje że walczył o kanalizację w Tarnowie - chyba skubiąc słonecznik i popijając browara.
  Czyli okazuje się, że kolejna orzeszkowa obietnica była funta kłaków warta - a obiecał że przyłącza zostaną dofinansowane z pieniędzy unijnych.
  Miernik oczywiście nadal coś bredzi o dwóch wariantach, ale jeśli Delfin wykona jakieś przyłącza na swój koszt lub poniżej opłacalności to pachnie to niegospodarnością. A wtedy to powinny się sprawą zająć odpowiednie organy, i nie chodzi o organy kościelne.

 • 2012-05-21 17:31:20

  gość: ~tArNaWiAk

  No tak, Burmistrz Orzeszek obiecał darmowe przyłącze a teraz nic z tego nie będzie to umywa rączki i nasz sołtys od siedmiu boleści świeci teraz śmiesznie oczami. Widzę że robi polityczną robotę na naszej wiosce bo startował z komitetu Platformy Obywatelskiej gdzie go wsadził Burmistrz Orzeszek. Proszę nas nie ściemniać, przez cały rok widać zbijał Burmistrz bąki a teraz się nas informuje że mamy płacić za przyłącza.

 • 2012-05-21 17:58:48

  sfrustrowanyparanoik

  Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn.akt II OSK 673/11 ,dajcie Orzeszkowi do poczytania i niech się od mieszkańców Tarnowa od...tarlanta.Rzecz była przerabiana w Przyłęku aktualnie UOIK wszczyna postępowanie przeciwko Dzierzymordzie o praktyki monopolistyczne.szczególy w tej sprawie , wystarczy kliknąc expres miejski zabkowice kanalizacja.A diós

 • 2012-05-21 21:37:01

  gość: ~eryk

  Człowiek Orzeszka w Tarnowie czyli Rogowski nieźle się wysypał. Orzeszek i zatrudnieni przez niego urzędnicy nie radzą sobie z funduszami unijnymi. Oddają pieniądze (patrz 700 000zł ma ZOK). A teraz przez rok nie potrafili rozliczyć tak dużej inwestycji. Zarządzanie Orłem przerosło naszego Burmistrza więc tym bardziej przerasta go zarządzanie dużą gmina. Ale co się dziwić jak w urzędzie zatrudnia się ludzi po linii partyjnej a nie merytorycznych fachowców.

 • 2012-05-21 22:58:27

  gość: ~gosc

  A Orzeszek nic nie robi wszystko co gmina posiada wysprzedają jeszcze trochę to urząd miejski sprzedadzą i pod namioty pójdą!!! to jest chore ze nikt im się do dupy nie dobrał jeszcze za to! Odbębnią 4 lata i będzie git, żałuję ze na niego głosowałem. miał być remont parku....... nie ma , miał być remont ulicy Jana Pawła.......nie ma , dobrze ze chociaż Kotowicz im załatwił budowę obwodnicy i przebudowę ul dalekiej ale i tak orzeszek sobie medale przypnie , poraszka szkoda słów!!!!!!!!! Panie Burmistrzu opamiętaj się Pan

 • 2012-05-22 00:04:16

  gość: ~.

  Nie zapominajmy że rewitalizacja parku to także pomysł Kotowicza, a co do samej realizacji to będzie.. ale nie wiadomo kiedy. Wytłumaczeniem jest to że ci który mieli się zająć przetargiem dali du..(w urzędzie panuje krótko mówiąc bur.el), ogłoszenie było tak bardzo niekompletne że po odpowiedziach na zapytania termin składania ofert przesunął się do 30 czerwca br. Informacje z BIP ze strony miasta.

 • 2012-05-22 09:03:33

  gość: ~kilof

  dolnoślaska i armii krajowej tez miały być remontowane - po części nawet zmieniono ruch samochodów w rynku.
  I totalna cisza.

 • 2012-05-22 13:13:56

  gość: ~zz

  może dobrze, że nie zaczyna nowych inwestycji bo trzeba zacząć od naprawienia starych np. kolejowa.ziębicka, remonty oznakowanie itp wszystko tragiczne i nierozwiązane a tego jest sporo więcej..

 • 2012-05-22 20:29:03

  gość: ~realista

  Nie oszukujmy sie.Gospodarz Tarnowa,p.P.Rogowski jest wielkim nieporozumieniem na stanowisku soltysa wsi.Filozof od siedmiu bolesci,ktory dzieki Bogu nie zostal radnym.Przerost ambicji nad rzeczywistoscia.A jesli chodzi o wladze Burmistrza,to wkrotce mina 2 lata od przejecia "paleczki" a wyniki niezmiernie mizerne.

 • 2012-05-24 06:04:24

  gość: ~KITA

  ostatnio dodany post

  CIEKAWĘ KIEDY ZACZNĄ REMONTOWAĆ DROGĘ PRZEZ TARNÓW.......... ~??? ZNÓW CISZA.........!!!!

REKLAMA